" /> Zor lekeler kumaşlardan nasıl çıkarılır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Zor lekeler kumaşlardan nasıl çıkarılır?

Zor lekeler kumaşlardan nasıl çıkarılır?

Zor lekeler kumaşlardan nasıl çıkartılır?
Asit Lekesir
İlk yöntem, 8 çay kaşığı kadar suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar boraks ilave edilir ve iyice karıştırıp lekeli bölgeleri bu karışım ile silinir. Bir diğer yöntem ise 1 çay kaşığı kadar amonyak ile ¼ litre kadar da ılık suyu iyice karıştırılır ve bu karışım ile lekeli bölge silinir. Eğer leke kumaş üzerinde ise kumaşın türü kontrol edilir. Amonyak uygulaması sonrasında lekeli bölge mutlaka su ile iyice durulanması gerekir.

Halı üzerinde oluşan asit lekeleri için su ile yemek sodasını karıştıralım ve lekeli yüzeye bu karışımı uygulayalım. Leke çıkarma işlemini tamamladıktan sonra durulama işlemini bol temiz su ile yapalım.

Zor Lekeler

1)Akrilik boya lekesini temizlemek için lekeli olan bölgeyi alkol yardımı ile silelim. Sonrasında da yıkayalım.
2)Ruj lekesini temizlemek için lekeli bölgeye aseton uygulayalım ve sonrasında bekletmeden bol su ile durulama yapalım. Eğer leke suni bir kumaş üzerinde ise asetonu uygulamadan önce kumaş üzerinde test etmeyi unutmayalım.
Aseton yok ise okaliptüs yağı ya da gliserin de kullanabiliriz.
3)Gravy lekesini temizlemek için ½ ölçek kadar su ile ½ yemek kaşığı kadar da amonyak ve birde ½ yemek kaşığı kadar iyot tuzunu karıştıralım. Daha sonra bu karışım ile lekeli bölgeyi silelim.
Ya da bulaşık deterjanı ve sıcak su karışımı ile lekeli bölgeyi yıkayabiliriz.
4)Gres Yağı lekesini temizlemek için 4 ölçü kadar rubbing alkol ile 1 ölçü kadar da tuzu iyice karıştıralım. Daha sonra bu karışımı lekeli bölgeye uygulayalım.
Ya da 1 yemek kaşığı kadar gliserin ile biraz bebek şampuanını karıştıralım ve sıcak su yardımı ile lekeli bölgeyi yıkayalım.

Veya diş fırçası ile jel şeklindeki el temizleyiciyi lekeli bölgeye uygulayalım ve durulamayı bol su ile yapalım.
Ya da isterseniz borak ile su ve su yumuşatıcı karışımı ile güzel bir macun hazırlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Amway loc leke cikariciyi elbiselerin lekelerini cikartmada kullaniyorum ilil suda lekeli kisma bir damla yeterli.biraz bekledikten sonra leke yumusuyor ve biraz çitileyerek sorun ortadan kalkıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!