" /> Yüz İçin Faydalı Buhar Banyoları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yüz İçin Faydalı Buhar Banyoları

Yüz İçin Faydalı Buhar Banyoları

Buhar banyoları yüz bölgesinde meydana gelen gerginliğin yok edilmesinde oldukça yararlı bir uygulamadır. Diğer taraftan zihin açıcı bir etkisi de vardır. Oluşan stresin azaltılması ya da tamamen atılmasında da etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Buhar banyoları çok eski çağlardan beri deriyi derinlemesine temizlemek için kullanılan yöntemlerin belki de başında gelir. Bu makalemizde buhar banyoları ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yararları

Uygulanacak buhar banyosu sayesinde ciltte meydana gelen nemlenme cilt üzerindeki kurumuş tabakaların yumuşamasının önünü açar. Yumuşayan cilt üzerindeki ölü tabaka bu sayede çok daha kolay temizlenebilir. Ve alt taraftan taze cildin yapımının da önü açılmış olur. Ayrıca buhar banyoları yüz bölgesindeki kılcal damarların genişlemesini sağlar ve böylece kan akışı kolaylaşır ve tüm gözeneklere oksijen taşınarak yüz çok daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünüm kazanır.

Belirli aralıklarla uygulanacak buhar banyoları özel olarak bazı ciltler için çok daha yararlıdır. Akne oluşmuş, sivilcelenme meydana gelmiş ve gözenekleri tıkanmış ciltlerde çok daha fazla etkilidir. Oldukça doğal ve uygulama yöntemi kolay bir cilt temizleme yöntemidir. Oluşan kırışıklıkların etkilerinin azaltılmasında çok etkilidir. Yüz çok daha taze, parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur

Cilt yapısı buhar banyosunun hangi sıklıkla yapılacağı konusunda belirleyici unsurdur. Kuru bir cilt yapısına sahip olan kişiler her 15 günde bir buhar uygulaması yapması çok daha faydalıdır. Uygulama aralığı daha kısa tutulmamalıdır. Aksi halde cilt çok daha fazla kuru bir hal alacaktır. Uzmanlar bu konuda dikkatli olunması ve özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Eğer daha normal ve yağlı bir cilt yapısı söz konusu ise haftada bir defa buhar banyosu uygulamak etkili olacaktır.

Hangi bitkisel ürünlerin hangi cilt yapısında kullanılabileceğini aşağıda açıkladık.

Kuru Cilt

Defneyaprağı, meyankökü, karahindiba, gül, sandal ağacı, hatmi çiçeği ve portakal kabuğundan meydana gelen bir karışım rahatlıkla kullanılabilir. Bu karışımla yapılacak buhar banyosunun ayda yalnızca bir kez uygulanması gerekir. Tüm bu ürünler 2 litre kaynamış suya atılır ve kompres yöntemi ya da buhar banyosu şeklinde uygulanır.

Normal Cilt

Sandal ağacı, meyankökü, kekik, gül, defneyaprağı, Hint Ginsengi, rezene, yonca, karakafes otu, aslanpençesi, lavanta ve hatmi çiçeğinden meydana gelen bu karışıma ıtır ve bergamot esansiyel yağı katılır. Buhar banyosu ya da kompres yöntemi uygulanır. Her litre su için 10 damladan daha fazla esansiyel yağın kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Yağlı Cilt

Defneyaprağı, meyankökü, lavanta, karakafes otu, melisa, rezene, limon kabuğu ve limon otu, gül, biberiye ve sandal ağacından oluşan bu karışıma selvi esansiyel yağı ilave edilir. Buhar banyosu uygulaması daha uygundur. Kompres önerilmez.

Lekeli Cilt

Meyankökü, defneyaprağı, Alman papatyası kökü, kuş üzümü yaprağı, dulavrat kökü, civan perçemi ve limon otundan oluşan karışıma lavanta, limon, gül, ardıç, bergamot ve sedir esansiyel yağlarından ikişer damla damlatılır. Eğer 2 litre kaynamış su ile buhar banyosu yapılacaksa üçer damla esansiyel yağ damlatılır. Kompres ya da buhar banyosu uygulanır.

Bir buhar banyosunda en elzem maddeler, kan dolaşımını artırıcı, kirleri atmaya yarayan, iyileştirici ve yenileyici özelliği olan ve yumuşatan maddelerdir. Ayrıca yaydığı koku sayesinde terapi etkisi yaratan maddeler de kesinlikle olmalıdır. Yukarıda açıklanan ve gerekli malzemeleri belirtilen tüm buhar banyolarında bu etken maddeler bulunmaktadır. Bazı bitkiler standarttır ve tüm cilt yapılarında uygulanacak buhar banyolarında standart olarak bulunur ve olmalıdır. Esansiyel yağlar ise aromayı güçlendirmek için kullanılırlar. Ayrıca bu yağların, zihin açıcı ve beyin merkezini uyarıcı etkisi vardır. Bu sayede rahatlama sağlanmış olur. Unutulmaması gereken detay ise 1 litre su için her esansiyel yağdan en fazla 10 damla damlatılmalıdır.

Kompres Uygulaması

Uygulanacak buhar banyosunda çok etkili bir yardımcı alternatiftir. Kuru cilt yapısına sahip olanlar için özellikle önerilen bir yöntemdir. Oluşan varisler üzerine uygulanması halinde oldukça etkilidir. Hazırladığınız karışımı sıcak suya atın ve 2 dakika kadar bekleyin ve bu arada 2-3 tur karıştırın. Havluyu bu suya iyice batırın ve daha sonra suyunu iyice sıkın ve hemen ardından havluyu yüzünüze bastırarak serin. Havluyu soğuyunca kadar yüzünüzde tutun ve aynı işlemi tekrarlayın. Bu kompres yöntemini 2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Yukarıda tüm ayrıntıları ile açıklanan buhar banyoları cilt açısından oldukça yararlıdır. Uygulama sıklıklarına dikkat edildiği taktirde pozitif yanları en kısa sürede fark edilecektir. Daha sağlıklı bir cilt görünümü, daha parlak ve daha pürüzsüz bir cilt oluşumuna bu uygulanacak buhar banyoları katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Güzellik merkezlerinde her cilt tipine uygun bu tür buharli kopmres uygulamalar mevcut.yardim alarak evde uygulama yapmakta fayda var bilmyeneler icin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!