" /> Yumurta Yıkanmalı Mı Yoksa Yıkanmamalı Mı? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yumurta Yıkanmalı Mı Yoksa Yıkanmamalı Mı?

Yumurta Yıkanmalı Mı Yoksa Yıkanmamalı Mı?

Araştırmalara göre yıkanmadan kırılan yumurta tifoya davetiye çıkartmaktadır. Bu yüzden yumurtalar kırılmadan önce mutlaka yıkanmalıdır. Tifo uzmanlara göre yıkanmadan tavaya kırılan yumurta yüzünden ortaya çıkmaktadır. Ev hanımları mutlaka yüksek protein deposu olan yumurtayı yıkamadan tavaya kırmamalıdırlar. Salmonella bakterisi yani tifo bakterisi gıda zehirlenmesi de yapabilmektedir.

Yumurtanın sert tabakasında salmonella bakterisi bulunmaktadır. Bu yüzden yumurta streç film bandıyla mutlaka sarılmalıdır. Yumurtanın üzeri örtülmediği zaman bu bakteri daha geniş bir alana yayılabilmektedir. Bu bakteriden kurtulmanın yolu yumurtaları yıkamadan önce mutlaka yıkamaktır. Bakteri çiğ yumurtadan bulaşmaktadır ve bu bakteri genellikle ince bağırsakta bulunmaktadır. Bakterinin bulaşması genellikle çiğ yumurta, süt ve et ile bulaşmaktadır.

Salmonella bakterisi nefes ile değil el ile bulaşmakta olup bu bakterinin tek yaşadığı canlı ise insandır. Mikrop pişmemiş yumurta ve pişmemiş beyaz et ve kırmızı et, kirli içme sularında, süt ve süt mamüllerinde bulunmaktadır. Bu sebeple yumurtalar mutlaka kırılmadan önce yıkanmalıdır. Yumurtalar kırılıp çöpe atıldıktan sonra eller tekrardan yıkanmalıdır. Mikrop vücuda girdikten sonra bir hafta içinde kendini yüksek ateş, baş ağrısı gibi etkilerle göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!