" /> Uzun Süreli İlişkilerin ve Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uzun Süreli İlişkilerin ve Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları

Uzun Süreli İlişkilerin ve Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları

Uzun süreli bir ilişkiye sahip olmak ya da evlenmek sağlık açısından pek çok faydaya sahip. Uzun süreli bir birliktelik içerisinde olan kişiler, ilişki açısından yalnız olan kişilere göre daha sağlıklı olma eğilimi gösteriyorlar.

Uzun süreli ilişki ya da evliliğin olması kişilerin yemek, uyku ve gece hayatının daha düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu da kişilerin sağlıklarına olumlu yönde etki etmektedir.

Uzun ve aynı zamanda mutlu bir beraberlik yaşamak kişilerin vücutlarındaki kortizol hormonunun azalmasına neden olur. Kortizol hormonunun görevi stresle baş etmektir ancak uzun süre yüksek seviyede kalması kişilerin sağlıklarına olumsuz yönde etki eder. Devamlı olarak stres yaşayan kişiler kortizol hormonunun yıkıcı etkisi ile karşılaşmaktadır. Diğer yandan uzun süreli ilişki sahibi olan kişiler stres içerisinde olsalar da kortizol seviyeleri normal seviyelerde seyir etmektedir.

Uzun ve mutlu bir birlikteliğe sahip olan bireylerin kalp ameliyatları neticesinde hayatta kalma olasılıkları da yüksektir. Diğer yandan yaşanan kalp ameliyatlarının sonrasında yaşayacakları süreler daha uzun olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre uzun süre birliktelik yaşayan ve mutlu olan bireylerin bypass ameliyatı geçirdikten sonra yaşam ömürlerine on beş yıl daha eklenmesi ihtimali, yalnız olan ya da birlikteliğinde mutlu olmayan kişilere göre üç kat daha fazladır.

Yapılan başka bir araştırmaya göre de kadınların ağrıları, eşleri yanlarındayken daha az hissedilir düzeyde oluyor. Bunun yanı sıra kadınlar eşleri yanlarında iken stresle daha kolay bir şekilde başa çıkabiliyorlar.

Mutlu bir evliliği ya da uzun süreli beraberliği olan kişilerin vücutlarındaki yaraları diğer kişilere göre % 60 gibi bir oranla çok daha hızlı iyileşme gösteriyor.

Yaşı ilerlemiş kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre de; elli yaş civarında olan kişilerin hafıza başta olmak üzere diğer zihinsel fonksiyon ve işlevleri de daha sağlıklı olmaktadır.

Mutlu ve uzun süreli bir birliktelik yaşayan kişilerin yaşam süreleri daha da artış gösteriyor ve ölümcül pek çok riskleri ortadan kalkıyor. Diğer yandan bu kişilerin depresyona girme ihtimalleri de diğer kişilere oranla daha düşük.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Aşk işte basiniza ne gelirse gelsin onun yaninizda olma hissi en büyük şükür nedenlerinden biri çünkü hayat arkadasi demek bir ömür birlikte nefes alacaguniz kisi demek huzur demek ne mutlu ona sahip olabilenlere🎎

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!