" /> Uzun süre seks yapmadığınızda vajinanızda neler oluyor? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uzun süre seks yapmadığınızda vajinanızda neler oluyor?

Uzun süre seks yapmadığınızda vajinanızda neler oluyor?

Vajina, kan ve lenfatik bakımdan varlıklı, ince duvarlı, genleşmiş, silindirik bir organdır. Vajinanın esneklik ve gerginliğinden görevli olan kolajen ve elastik bir bağ ihtiva eder. Bir kadının üreme yıllarında vajina, östrojen ile beslenir. Östrojen, duvarı daha kalın hale getirir, cinsel birleşme ve doğum sırasında gerilmeyi sağlayan kıvrımlara haizdir. Menapoz sürecinde östrojen seviyesi düşerken duvar incelir ve daha azca kıvrımı olur.

Vajina duvarları kurur mu yada incelir mi?

Eğer menapoz dönemindeyseniz ve östrojen seviyeniz düşüyorsa vajina duvarı incelir, kıvrımlar düzelmeye başlar ve vajinanın gerilme kapasitesi düşer. Kurulukla beraber seks zorlaşabilir, bazen de acı verici bir hal alabilir.

Vajinanın ıslanması ve öteki uyarı emareleri göstermesi zorlaşır mı? Seks acı verici bir hal mi alır?

Genel anlamda hayır. Cinsel birliktelik sırasında vajinaI yağIanma büyük bir fenomendir. Yağlanma, vajinayı saran zengin bir kan kaynağı olduğunda ortaya çıkar. Östrojen tarafından sağlanan kan dolaşımındaki zenginlik, Bartholin bezinin sıvıyı saldığına işaret ettiği için hareket esnasındaki “ıslaklık” dan sorumludur. Birçok fert cinsel ilişki sırasında hissedilen acının kızlık zarının gerilmesinden kaynaklandığını düşünür. Sadece kızlık zarı vajinal ilişki kanalıyla açık bırakıldıktan sonra, bir kadın ne kadar süre cinsellik yapmadığı fark etmeksizin yine büyümez. Bir hanımın yaşayabileceği acı, kuru bir birleşmenin ardından tekrar cinsel ilişki kurma korkususundan yada endişesindenden olabilir. Vehamet ve kaygı vajinismusa niçin olabilir ve bu da cinselliği daha azca zevkli hale getirir. Kadınların acı çekmesinin bir başka nedeni de kadının rahat bir cinsel birleşme için yeterince tahrik olmaması olabilir. Bu durumlarda kayganlaştırıcı kullanmak seksi daha rahat ve eğleceli hale getirir.

Kuru dönem, tane kramplarının yaşanmasına niçin olur mu?

Hayır. Tane kramplarına rahimdeki kasılmalar niçin olur. Rahim, tane döngüsü süresince uzanan, içi boş armut şeklindeki kas organıdır. Rahim çok fazla daralırsa kas dokusuna oksijen girişi azaldığından ağrı kaynaklanır. Adet ağrılarının diğer bir sebebi de, uterin miyomlar, polipler ve enfeksiyonlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Menapoz döneminde sex istegi tamamen kaybolur mu? Yoksa daha fazla mi ihtiyac duyulur?

  2. Evliligimin ilk siralari cok kuru ve ağrılı geçiyordu .özellikle olk geve korkusu olanlar icin kayganlastirici kullanmalarini kesinlikle öneririm

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!