" /> Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Tırnaklar sağlık açısından bilgi verir. Aynı zamanda estetik olarak da vücudu tamamlayan esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden insanların el ve ayak parmaklarının uç kısımları keratin maddesi ile kaplıdır. Tırnak hastalıkları genetik olabilir veya dış etkenler gibi çalışma koşulları sebebi ile de oluşabilir. Tırnağın en önemli fonksiyonu savunma mekanizmasıdır. Tırnak da birçok hastalık görülebilir. Ancak ilerlediği durumda tırnağın sert olan keratin içerisine yerleşerek tırnak mantarı oluşturur. Bu sebeple tırnağın üzerine sürülerek uygulanan tedaviler arasında, ağızdan alınan ilaçlara göre fazla etkili değildir. Tırnaklar düzenli olarak tırnak makası veya törpü kullanılması durumunda bile tırnakların derin kısımlarını iyileştirmez. Tedavi sürecinde terbinafin ve ıtrakonazol, tırnak mantarı enfeksiyonlarında etkili olan ilaçlardır. Yanı sıra ayak derisi için de mantar kremleri kullanılabilir.

Tırnak Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Çomak Parmak; Bu hastalıkta tırnaklar oldukça büyük olur. Tırnak dokusunda yumuşaklık ve morarma görülebilir. Çomak parmak bazı hastalıklarda görülen bir bulgudur. Yani çomak parmak kalp ve akciğer ile ilgili hastalıklara bağlıdır. Tırnaklarda ve parmaklarda görülen şekil bozukluğudur.

Tırnak Batması; Sert tırnağın yumuşak deriye baskı yaparak o bölgede hasar oluşturur. Genellikle tırnakların yanlış kesiminden dolayı meydana gelir. Bu sebeple tuzlu su ile tırnak batması meydana gelen tırnağın enfeksiyon oluşmasını engeller. Ayrıca tırnağı yumuşatarak ağrı hissini azaltır.

Kaşık Tırnak; Başlangıç aşamasında olan tırnak düzleşir ve sonra çukurlaşarak kaşık şeklini alır. Daha çok kişinin yaşam tarzına ve mesleğine göre etki edebilir. İlerleyen yaşlarda hastalık zamanla iyileşme gösterir.

Kerpeten Tırnak; Bu tırnak yapısında, tırnak yuvarlak ve rulo şeklindedir. Genelde tırnak küçük görünür ve enlemesine olur. Bu tür hastalıkta küçük cerrahi bir operasyonla düzeltilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!