" /> Steroid Kullanımının İnsan Vücuduna 7 Önemli Zararı | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Steroid Kullanımının İnsan Vücuduna 7 Önemli Zararı

Steroid Kullanımının İnsan Vücuduna 7 Önemli Zararı

İyileşme Sürecini Uzatır

Steroid kullananlar doku hasarına ve iyileştirmeye çok daha duyarlıdırlar. Bilinen steroidler kasları güçlendirebilir, ancak steroidler tendonları ve bağları güçlendiremez. Bağlar kaslardan kemiklere olan bağlantıyı oluştururken, bağlar kemiği kemiğe bağlayan bağ dokusudur. Bu yüzden steroid kullanıcısı bir yaralanma örneği oluşturmaktadır. Kas kuvveti dengesizliği, tendon ve bağlarda görülmektedir. Ağır ağırlık eğitiminde bile kemik yaralanmalarına neden olabilir.

Hormon Üretimini Azaltır

Genel olarak, anabolik steroid kullananların yan etkileri azalmakta olan hormon üretimidir. Anabolik steroidler, vücudun hormon üretimini azaltmak için vücudun endokrin sistemini ifade ettiği ve hatta hormon üretimini durduracağı anlamına gelen maddelerdir. Çünkü vücut hormon düzeylerini homeostatik işlemlerle denetler.

Üreme Bozukluklarını Meydana Getirir

Neredeyse tüm anabolik steroid kullanıcıları tarafından görülen yan etkilerden biri, genital bozukluklardır. Normal şartlar altında, androjenlerin leydig hücreleri ( testislerde erkek cinsiyet hücreleri ) tarafından üretilen hipofiz bezi hormonu ve hormonal hipotalamustan ( beynin bir bölümü ) uyarılmaktadır. Dış androjenin sağlanması insan vücudunda androjen düzeylerinin kanda yeterince yüksek olduğunu hissettirir, böylece otomatik olarak erkek cinsel hücrelerine uyaranı azaltarak androjen üretimini içten düşürmeye çalışır. Sonuç olarak, teşvik edilen erkek cinsiyet hücreleri daha da küçülmez ve üretim fonksiyonu azalır.

Kalp-Damar Bozukluklarına Yol Açar

Steroid takviyeleri aynı zamanda kalp ve kan damarlarındaki bozukluklara, yani artmış kolestrol LDL içeriği ve kalp kasının genişlemesine neden olabilir. Kandaki LDL kolestrol seviyesinin artması, sonunda kalp krizi geçiren koroner arterlerin tıkanma riskine neden olmaktadır. Kalp yetmezliği ve ani ölüm, bu takviyelerin tüketimi nedeniyle büyümüş bir kalpten kaynaklanmaktadır.

Büyümüş Prostat Sorununa Yol Açar

Birçok durumda genişlemiş olan bir prostat, steroid kullanımının durdurulmasına yol açmıştır. Prostat büyümesinin başlangıç ​​periyodu, testislerde androjenlerin salgılanmasının bir sonucu olarak ergenlik sırasında ortaya çıkar. Genellikle finasterid veya dutesteride gibi ilaçlar, bu problemleri aşmak için çok tatmin edici seviyede kullanılırlar.

Yüksek Tansiyona Sebep Olur

Bu steroid kullanımı ile en kolay tedavi edilen yan etkilerdir. Aerobik egzersizin hacimlendirilmesini önlemek için programda olan vücut geliştiricileri için alışıla gelmiştir. Sonuç olarak, kalp vücudumuza kan pompalamak için çok çalışmalıdır.

Sistem Bağışıklığını Düşürür

Birçok kanıt steroidlerin bağışıklığı düşürebileceğini gösteriyor. Yine de bu steroidlerin türüne ve dozuna bağlıdır. Aksine, bazı özgül olan steroidlerin aslında bağışıklık sisteminin yükselişini arttırdığına dair kanıtlar vardır. Testosteron ve bazı türevleri bağışıklığı düşürebilir. Kullanılan steroid yüzünden vücudun kas kütlesi artışının nedeni; vücudun enfeksiyonlar ile mücadele kabiliyetindeki artış, vücudun ayakta kalma kabiliyeti ve genel olarak yükselen yaşam kalitesi ile uyumludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!