" /> Sivilceli Cilde Nasıl Makyaj Yapılır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sivilceli Cilde Nasıl Makyaj Yapılır?

Sivilceli Cilde Nasıl Makyaj Yapılır?

Genel olarak her insan günlük hayatında makyaj yapar ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak ister. Makyaj yapıyor olmanın iki temel sebebi vardır: Birincisi,makyaj yapmayı sevmek. İkincisi ise, yüzdeki kusurları minimuma indirmek. Sivilce problemi, ciltteki aşırı yağlanmadan dolayı oluşur ve özellikle genç yaştaki kişiler için ciddi bir sorun haline gelir. Yüzünüz ne kadar güzel olursa olsun, bir tane de olsa bir sürü de olsa yüzünüzün tam ortasında çıkan irinli ya da kırmızı sivilceler güzelliğinize gölge düşürebilir. Peki ya bu sivilceleri doğru bir makyaj ile kapatmak mümkün müdür? Elbette mümkündür.

Öncelikle, sivilceler genellikle yağlı citli kişilerde ortaya çıkar. Cildi yeterince temizlememek, baharatlı yiyecekler tüketmek ya da bunlarla alakasız olarak genetikşekilde bile sürekli sivilce çıkartmaya meyilli bir cilde sahip olabilirsiniz. Eğer cildiniz yağlıysa ve bundan dolayı sivilceniz varsa, her yağlı cildin problemi olduğu gibi sizin de cildiniz makyajı tutmaya çok fazla elverişli değil demektir.

Makyajı tutmuyor diye makyaj yapmaktan vazgeçmek gerekmiyor elbette, yalnızca çok daha zor tutar diyebiliriz. Bu sebepten, çeşitli yöntemler ve adımlarla makyajı cildinize nasıl sabitleyeceğinizden ve kalıcı kılacağınızdan bahsetmek gerekir.

  • Sivilceli bir cilde sahipseniz;

1) Makyajdan önce cildininizi mutlaka temizleyip nemlendirmelisiniz.

Nemlendirme kısmında bazen soru işaretleri oluşuyor fakat yağ demek nem demek değildir. Bu yüzden, yağlı ciltlere uygun bir nemlendiricinizin mutlaka bulunması gerekiyor. Her cilt tipi için makyaj öncesi temizlemek şart olmasa da, sivilceli bir cildiniz varsa makyaj öncesi cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Çünkü, sivilceler yalnızca içerisinde değil etrafında da zararlı bakterilerin üremesine sebep olurlar. Cildinizi jel formda bir temizleyiciyle temizlemeye dikkat edin çünkü sivilceler için, en az yağlandıran ve güzelce temizleyen en iyi ürünler jel formdaki ürünlerdir. Temizledikten beş dakika sonra, yine cildinize uygun bir nemlendiricisi sürebilirsiniz. Bu nemlendiriciyi T bölgesine biraz daha az sürmeye dikkat edin ve sivilcelerinizin üzerine çok fazla getirmeyin.

2) Çok sıvı (salt likit denilen) ürünleri tercih etmemeye çalışın.

Sivilceli ciltlerin makyaj yaparken yaşadığı en büyük sorunlardan biri yapılan makyajın ciltte çok az kalması ve bir süre sonra uçup gitmesi değil, krem rengi bir su gibi yüzünden akıp eline yüzüne bulaşmasıdır. Bunun sebebi, zaten yağlanmaya meyilli olan cildinize aşırı likit denilen, su gibi bir ürün kullanmanızdır. Bunun yerine, daha katı formdaki fondötenleri ya da cushion denilen, kalın bir süngerle uygulanan formdaki ürünleri tercih etmelisiniz.

3) Pudralı ürünler tercih edin.

Sivilceli ciltlerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri kullandıkları ürünlerin içerisinde mutlaka pudranın bulunmasıdır. Buna fondöten, bb krem, kapatıcınız, hatta ve hatta allığınız bile dahil. Çünkü, allıkta bile krem formlu ürünlerde pudra olmasa da sıkıştırılmış tür allıklarda pudra bulunabilir. Bunu anlamak için aldığınız ürünün üzerinde “yağlı ciltler için” yazan ibareyi görmeniz yetmez, içeriğine bakarsanız pudrayı görürsünüz. İçeriğine bakmalısınız çünkü fondöten ya da bb kremler cilt tiplerine göre ayrılsa da malesef kapatıcılar ya da kullanılan diğer ürünler için aynı şey söz konusu değildir. Pudralı ürünler tercih etmenizin sebebi, son dokunuş olarak tüm cildinize kaliteli ve kalıcı bir pudra geçseniz dahi cildinizde gün içerisinde oluşacak yağın sizin makyajınızın önüne geçmesidir. Kendiliğinden pudralı ürünler, makyajınızın kalıcılığının artmasında fayda sağlayacaktır.

4) Fırça/Sünger kullanımına dikkat edin.

Her makyajsever için bir işkenceye dönüşen fırça ve sünger yıkama operasyonları malesef sizin için iki, hatta üç kat daha önemlidir. Cildinize uyguladığınız bir fırça, illaki sivilceli bölgeye de gelecektir. Bu sebepten, bir kez kullandığınız fırçayı ikinci kez kullanmanız bile sakıncalıdır. Süngeri yıkamak fırçalara göre çok daha zordur ve daha fazla ürün emdiği için bakteri üretimi de fazladır, bu sebepten süngerden ziyade fırça kullanmanız daha mantıklı olur.

5) Aplikatörleri sivilcenize temas ettirmeyin.

Özellikle kapatıcınızı uygularken sivilcenin üzerine direkt olarak aplikatör ile getirmeyin, parmağınızın ucuna alın ve bu şekilde kapatın. Bunun sebebi, sivilcenizden aplikatöre bir bakteri ya da mikrop bulaşırsa bunu tekrar kullandığınızda başka bir yerde sivilce çıkartmanıza sebep olabilir. Hele ki o aplikatörü tüpe tekrar geri koyacağınızdan, içerisindeki ürünün de bakterilerle dolması ve cildinizde sorunlara yol açması mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Aynen söylediğiniz şekilde denk getirmeden parmağımla sürüyorum kapaticimi.cunku bazen anlamadan irin cikabiliyor firca veya sunger kullanirken.hem makyajiniz bulasiyor hem mikrop. igrenc bir durum.

  2. Göz makyajim haric likit hicbirsey kullanmıyorum. Metinde yazıldığı gibi likit olanlar zaten yagli olan sivilceli cildi daha da yağlı hale getirir

  3. Göz makyajim haric likit hicbirsey kullanmıyorum. Metinde yazıldığı gibi likit olanlar zaten yagli olan sivilceli cildi daha da yağlı hale getirir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!