" /> Sigara Kullanımı Ve Sigaranın Zararları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigara Kullanımı Ve Sigaranın Zararları

Sigara Kullanımı Ve Sigaranın Zararları

Sigara Kullanımı Ve Sigaranın Zararları

Kıyılmış tütünün çok ince bir kâğıda silindir şeklinde sarılan, ağızdan dumanı çekilen ürüne ‘sigara’ denilir. Kullanan insanların önceden elle sardıkları sigara kullanım durumunun artmasıyla makinelerle sarılmaya başlandı. O günden bu yana dünyanın birçok bölgesine yayıldı ve günümüzde de onca zararlı etkisi olmasına rağmen kullanılmaya devam etmekte.

Kullanım oranlarına şöyle bir bakıldığında Türkiye de sigara oranı genel ortalamayla %33 olarak gözüküyor. Tabi bu oranın bir de detayları var. Örneğin kırsal kesimdeki erkeklerdeki sigara içme oranı, kentlerdeki erkeklerden daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmaya göre Türkiye genelindeki sigara içme oranı kentlerde %33 kırsal kesimde %27,2 olurken kentlerdeki erkeklerin % 47.82 ‘i, kırsal kesimdeki erkeklerin 48,1’i sigara kullanıyor.

Peki, Zararları Neler?

Sigara ve sebep olduğu sağlık sorunları günümüzün en büyük sıkıntılarından birisi. Örneğin sigara içen birinin cildi içmeyen birinin cildine kıyasla 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur. Böylelikle sigara içenler ilerleyen yaşlarda yaşıtlarına oranla daha yaşlı görünürler. Sigaranın daha pek ok hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Ufak bir araştırma yaptık ve sizler için sigaranın neden olduğu en tehlikeli hastalıkları belirledik.

Kalp

Sigara kalbe giden damarları oldukça hızlı bir şekilde tıkar kalbe giden damarların daralmasıyla birlikte kalp olması gerekenden çok daha fazla çalışır ve bununla beraber kalp krizi riski oldukça artar.

Akciğerler

Sigaranın ne yazık ki belki de en çok zarar verdiği yer şüphesiz akciğerlerdir. Ağızdan alınan sigara dumanı nefes borusuyla beraber dolayısıyla akciğerlere ulaşmaktadır. Bu nedenle Akciğerlerde oluşan astım, bronşit gibi hastalıkların %80’ine sigara neden olmaktadır. Sigara kullanan birisinin akciğer kanserine yakalanma riski çok aça çok yüksektir. Hatta şöyle diyelim ki yakalanmaması bir mucize bile sayılabilir. İstatistikler, akciğer kanseri olan hastaların %95’inin sigara içtiğini ortaya koymuştur.

Beyin

Sigara içen birinin sigara içmeyen birine oranla beyin kanaması geçirme riski %50 daha fazladır. Bunun nedeni beynin yeterli oranda oksijenle beslenemeyip beyne gelen damarlarda oluşan daralma sonucu beyinde olan baskıdır.
Sonuç olarak bunlarla da yetmeyip sigara aynı zaman da cinsellik ve üreme hastalıkları, göz hastalıkları, demir hastalıkları, cilt hastalıkları, ağız kanseri gibi daha birçok hastalığa da neden olmaktadır. Yani sigara yavaş yavaş ölüme götürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!