" /> Sağlıklı Bir Gebelik ( Hamilelik ) Dönemi İçin Yapılması Gerekenler | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Bir Gebelik ( Hamilelik ) Dönemi İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Gebelik ( Hamilelik ) Dönemi İçin Yapılması Gerekenler

Artık mutlu giden evliliğinizi taçlandırma zamanı geldi diyorsanız, gebelik öncesi birtakım testleri yapmanız gerekiyor. Sağlıklı gebelik, gebelik öncesi sağlık testlerini gerektirdiğinden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoruna muayene olmanız gerekir. Hamilelik öncesinde mutlaka PAP-SMEAR, TSH tetkikleri ve kan sayımı ile ultrasonografi muayenelerin yapılması gerekiyor. Gebeliğiniz boyunca sağlıklı bir dönem geçirmek istiyorsanız gebelik öncesi en az 6 hafta önce folik asit kullanmaya başlamalısınız. Regli döneminizin gecikmesinin 10 gün sonrasına doğru çok fazla beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoruna gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığını muayene ettirmeniz gerekir. Yine bu muayenede bebeğinizin şanslı iseniz ilk kalp atış sesini duyabilirsiniz.

Kronik bir rahatsızlığı olmayan anne adayı ile kronik rahatsızlığı olan ve sürekli kullanması gereken ilacı olan anne adayının gebelik süreci farklı olacaktır. Gebelik boyunca beslenmenize dikkat etmelisiniz. Protein, karbonhidrat, yağı orantılı olarak tüketmelisiniz. Gebeliğiniz boyunca en az 9 kilo en fazla 15 kilo kadar almanız gerekecek. Bu kiloların altını yâda üstünü almanız durumunda bebekte ya da sizde doğum esnasında sıkıntı olabilecektir. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.

Gebeliğinizin 8. haftasına kadar kalp atışını duymanız gerekiyor. 12. haftaya gelindiğinde bebeğinizin ense kalınlığı ölçümü ve en yüksek hassasiyete sahip down sendromu taraması olan ikili testi yaptırmak için aylık doktor kontrolünüze gitmeniz gerekir. 16. haftaya gelindiğinde ise bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilir ve isterseniz üçlü ya da dörtlü tarama testini yatırmak için doktorunuza rutin kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. 22. haftada ise detaylı ultrasonografik muayene ile bebeğinizin varsa kardiyak anomalilerinin net teşhisi yapılabilir. 24 ve 28 haftalarda ultrasonografik muayenelerin devamı ile bebeğinizin ve sizin kontrolleriniz yapılır. 36. haftaya gelindiğinde artık geri sayım başlamış olacaktır. 40 haftaya kadar sürecek olan gebelik döneminizde aylık ve haftalık kontrollerinizi mutlaka yaptırmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!