" /> Sağlıklı Bir Cilt İçin 11 Altın Kural | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Bir Cilt İçin 11 Altın Kural

Sağlıklı Bir Cilt İçin 11 Altın Kural

Cilt sağlığı genel sağlık durumunun iyi ya da kötü olduğunu kolayca gösterir. Genetik şifreler cilt yapısı üzerinde ilk etkili faktördür. Ancak cilt görüntüsü üzerinde başka faktörlerin de etki durumu söz konusudur. Yaşam şekli, duygusal durum, beslenme tercihleri, sigara ve alkol kullanılıp kullanılmadığı gibi birçok faktör cilt yapısı üzerinde doğrudan etkilidir.
Özellikle kadınlar genç ve sağlıklı bir görünüme sahip cilt yapısına çok fazla önem verirler. Ancak böyle bir cilde sahip olmak için yapılması gereken ve uygulanması gerekenler vardır. Bunları konuyla ilgilenenler için aşağıda açıkladık.

Bol Su Tüketilmeli

İnsan bedeninin %70’i sudan oluşmaktadır. Su hayatın kaynağıdır ve vücudun tüm işlevlerini yerine getirmesi için su en kıymetli kaynaktır. Su olmazsa bu işlevler yerine getirilemez ve ardından ölüm gelir. İşte bu nedenle su tüketimi ve tüketilen suyun miktarı çok önem kazanmaktadır. Bütün organlar gibi cildin de de suya fazlası ile ihtiyacı vardır. Gün içerisinde en az 8 bardak su tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sık sık açıklanmaktadır. Su cildin esneklik yapısını korur, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, kırışık bir cilt ve pul pul dökülen bir ciltten kişiyi uzaklaştırır. Ayrıca leke oluşumunu azaltır ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Cilt Nemli Tutulmalı

Otuzlu yaşların hemen başlarında ciltte yaşlanma emareleri oluşmaya başlar. Bunun için cildin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Kullanılacak bakım ürünlerinin doğal ve kimyasaldan mümkün olduğunca uzak olması gerekir. Bu amaçla doğal nemlendirici uygulamaların tercih edilmesi gerekir. Her duş alımından ve yüzün yıkanmasının ardından nemlendirici kullanılmalıdır. Bu nemlendirici ürünleri evde yapabilmek son derece kolaydır. Eğer satın alınmak istenirse mümkün olduğunca doğal malzemeden yapılan ve kaliteli markaların tercih edilmesi önerilmektedir.

Makyaj En Kısa Sürede Temizlenmelid

Makyajlı bir halde asla akşam yatılmamalıdır. Bu son derece sakıncalıdır. Çünkü makyaj ürünleri fazla oranda kimyasal içerirler. Cilt üzerinde kalan bu malzemeler zaman içinde cilde nüfuz eder ve ayrıca gözenekleri kapatarak cildin nefes almasını engeller. Gerekmedikçe ağır makyaj yapmamak gerekir ve bu makyaj ürünleri kesinlikle kaliteli markalardan tercih edilmelidir.

Düzenli Uykuya Dikkat Edilmeli

Cildin kendini yenilemesi ancak uyguda gerçekleşir ve bu açıdan yeterli düzeyde uyku çok önemlidir. Tüm organlarda olduğu gibi cildin de dinlenme zamanları gece uykularıdır ve her gün 6 – 7 saat kadar uyku çekmek gerekir.

Asla Sigara İçilmemeli

Sigaradaki zararlı etken maddeler özellikle yüz cildindeki kılcal damarların daralmasına neden olur. Özellikle akciğerlere zarar verir ama cilt yapısına da çok fazla olumsuz etkisi vardır. Sigara içiliyorsa cilt mat ve sarı bir görüntü alır. Daralmış damarlar yüzünden yeterli oksijen ve yararlı maddeler yeterli düzeyde cilde ulaşmaz ve böylece cilt yapısı kırışık bir görüntü alır. Ayrıca cilt sert bir yapı alır, esneklik yapısı kaybolur ve renk kaybı meydana gelir.

Siyah Noktalar Ve Sivilceler Sıkılmamalıdır

Bilinçsizce yapılan bu uygulamalar ciltte tahrişe yol açar, enfeksiyona sebep olur ve cilt üzerinde iz oluşumuna neden olur.

Sağlıklı Gıdalar Tüketilmeli

İşlenmemiş, doğal ve iyi pişirilmiş gıdalar tüketilmelidir. İşlenmiş (sucuk, salam, sosis vb) ürünlerden uzak durmak gerekir. Sağlıksız yağlarla yapılmış gıdalar tüketilmemelidir. Aşırı yağlı ürünlerden kaçınılmalı ve fazla yağ içeren gıdalar tüketilmemelidir. Protein içerikli besinler yeteri düzeyde mutlaka tüketilmelidir ve cildin kendisini yenilemesine yarayan önemli bir etkendir.

Güneşe Çok Fazla Çıkılmamalıdır

Bronzlaşmak niyetiyle cilde çok fazla zarar verildiği gözlerden hep kaçan bir durumdur. Bu nedenle uzun süreli ve yeterli koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkılmamalıdır. Sabah saatleri ve öğleden sonra üç gibi güneşe çıkılmalıdır. Bu saatlerde güneşe çıkarken bile yeterli faktörde koruyucu krem kullanılmalıdır. Solaryumdan kesinlikle uzak durmak gerekir. Denizden ya da havuzdan çıktıktan hemen sonra çok iyi kurulanmak gerekir.

Düzenli Egzersiz Yapılmalıdır

Yüz mimiklerinden oluşan egzersizler gün içerisinde mümkün olduğunca yapılmalıdır. Bütün vücudu çalıştırmaya yarayan egzersizler de ihmal edilmemelidir. Sabah saatleri veya akşam saatleri egzersiz için en uygun zamanlardır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve oksijen tüm dokularla birlikte cilde de daha çok ulaşacaktır. Cilt esnek yapısını koruyacak ve kırışıklık oluşumu engellenmiş olunacaktır.

Stresten Uzak Kalınmalı

Aşırı stres vücut sağlığını doğrudan ilgilendiren bir etkendir ve cilt yapısı da bundan olumsuz etkilenir.

Bakım Kürleri Uygulanmalı

Buhar uygulamaları, peeling ve bazı cilt maskeleri evlerde kolaylıkla yapılıp uygulanabilir. Bu uygulamalar düzenli bir şekilde ama aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Böylelikle cildin nemli ve esnek yapısı korunacak, ölü dokular ciltten atılacak, gözenekler sürekli açık kalacak ve cildin nefes alması sağlanacaktır.

Yukarıda açıklanan 11 altın kurala dikkat edildiği taktirde sağlıklı ve güzel bir cilt yapısına sahip olmak içten bile değildir. Cilde gösterilen özen olumlu karşılığını hemen gösterir. Eğer gereken özen gösterilmez ve sağlıksız bir yaşam tercih edilirse cilt yapısı bundan doğrudan olumsuz etkilenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Hepsi iyi guzel de şu sivilce sıkmayı bi birakamadik neyseki kocaman sivilcelerim yok. Igne ucu kadar cikiyor arada tek tük .yine de sinir bozucu lanet olasilar….neutrogena nin peeling ve sivilce icin olan serileri diyebilirim ki hayatimin vazgecilmez bakim ürünleri 😤

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!