" /> Saç Kepeklenmesi Nedir ? Saçta Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Kepeklenmesi Nedir ? Saçta Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

Saç Kepeklenmesi Nedir ? Saçta Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

Kepek nedir

İnsan vücudunda yer alan tüm deri (cilt) devamlı yenilenme halindedir. Mesela örnek vermek lazımsa yazın sıcaktan kollarımızın yanmasıyla cildimizin soyulduğunu görmekteyiz. Cilt 7 kattan oluşur ve cildin en üst bölümü yani statüm korneam dökülmeye başlar. Çünkü yeterince yıprandığı için cilt, en alttan gelen sağlam ve yeni hücre ile değişim başlar. Yıpranmış cilt vücuttan fark edilmeden gider ama saçlı derilerde pul halinde gözlenir, işte bu pullar kepek olarak isimlendirilir. Saç kepeklenmesi de bu şekilde olur. Yanlış bilinen konulardan biriside kepeğin sadece saçta bulunduğu yıpran ciltle oluşan pullar vücudumuzun her bölgesinde olabilir.

Kepek saçta en büyük sorunlardandır

Saçlı derilerde en çok görülen sorunlardan biri kepektir. Kepek en çok kıllı derilerde görülür ve fark edilir. Çünkü kıllı bölgelerden hareket etmesi daha zordur. Cildin yenilendiği zamanlarda vücutta kepek artışının da arttığı bilinmektedir. Hafif derece de kepek bütün insanlarda vardır. Ancak bazı insanlarda kişinin sosyal hayatını etkileyecek kadar sorun haline gelebilir.

Kepek ve yağlanma arasındaki ilişki

Saçta kepek sorunu çoğu insan da problem olup, bazılarında ise bu durum normal seviyeden fazladır. Bunun nedeni ise saçta oluşan yağlanma problemine sebep olan aşırı yağ salgısı (sebum) bulunmasıdır. Bu durumun tam tersi yani yetersiz yağ salgısı nedeniyle bazı insanlarda kepeklenme sorunu olabilir

Kepek tedavisi

Şunu bilmeniz gerekir ki kepek bir hastalık değildir. Kepek sorunu yaşayan kişiler endişelenmesin vücudun normal doğal bir olayıdır. Öyle ki kepek önleyici şampuanlarla bu problemi basit bir şekilde çözebiliyoruz. Yalnız dikkat etmeniz gereken kepeğin azlığı çokluğudur. Bu sorunlar içinde climbazol ve pzink pyrition gibi maddeler tercih edilebilir. Saçınız sürekli temiz olmalıdır elbette ama sık sık yıkamayı da alışkanlık haline getirmemelisiniz. Kepeği önlemenin diğer yolu ise banyodan sonra saçlarınızı taramaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!