" /> Ruj Nasıl Sürülür? Kusursuz doğru ruj sürme teknikleri | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ruj Nasıl Sürülür? Kusursuz doğru ruj sürme teknikleri

Ruj Nasıl Sürülür? Kusursuz doğru ruj sürme teknikleri

Makyaj yapmak bir sanattır. Eski bir geçmişi olan ve milattan öncelere dayanan makyaja kız çocukları erken yaşta meraklanır. Genç kızlığa adım attıklarında hatta belki biraz daha öncesinde ayna karşısına geçip denemelere başlarlar. Çeşitli makyaj malzemelerinin her birinin farklı bir kullanma şekli vardır. Boya küpü gibi dolaşmak istemeyenler önce malzemeler konusunda bilinçlenmelidir. Yüz tipi, cilt rengi, göz ve kaş şeklinin hatta rengi makyaj için önemli verilerdir. Bir kadına yapılan bir makyajın aynısı yüz şekli farklı bir kadına uygulandığında aynı sonucu vermeyecektir. Renkler arasında da uyum olmalıdır. Bazı renkler gözleri, dudakları büyük bazıları da küçük gösterebilir. Makyaj yapılırken ön plana çıkarılan ilk bölge belki de dudak bölgesidir. Dudaklar yazın ve kışın en azından bir dudak koruyucu ile koruma altına alınmalıdır. Merak edenler için şimdi ruj nasıl sürülür sorusuna açıklık getirelim.

Ruj Sürmek Aceleye Gelmemeli

Dudaklar yüz ifadesini güçlendirir. Kozmetik ürünlerin içinde ruj en güçlü etkiyi yaratandır. Kadınların çoğunun çantasında en az bir adet ruj bulunmaktadır. Gün içinde her fırsatta rujlarını yenilemekte ve daha taze bir görünümle toplum içindeki rollerine devam etmektedirler. Ruj sürmek aceleye getirilmemelidir. Özen göstererek ve gereken zamanı ayırarak kontur ve doğru renk seçilerek sürülen ruj uzun süre kalabilecek, sık yenilemeye gerek kalmayacaktır. Bu aşamada dudaklara muhteşem bir görüntü verecek ufak tefek makyaj hileleri karşımıza çıkmaktadır.

Doğru Dudak Makyajının Kuralları

Makyaj yapmadan dışarı çıkılacaksa ya da yeterli zaman yoksa temiz bir cilt ve düzgün sürülen bir ruj ile bir kadın gayet hoş görünebilir. Dikkatler dudaklara yoğunlaşacağı için tek başına ruj bile kadınlara avantaj kazandırır. Dudakların kötü görünmemesi için ruj dikkatli ve belli kurallara uyularak sürülmelidir. İşte o kurallar:

*Dudakları ölü derilerden arındırmak için en basitinden eski, kullanılmayan ama temiz bir diş fırçası ile fırçalayarak peeling yapmak gerekir. Peeling sonrası yumuşak tutan ve nemlendiren dudak balmı sürülebilir. Peeling farklı zamanlarda farklı malzemelerle de yapılabilir.

*Rujdan önce dudaklara yüze kullanılan fondöten sürülmelidir. Böylece yüzün rengine yaklaşan dudaklara sürülen rujun rengi daha belirgin olacaktır. Kırışıklıklar ya da bazı pürüzler de varsa fondötenin kapatıcılığı sayesinde dudaklar daha diri ve düzgün görünecektir.

*Dudakların etrafı kullanılacak ruj rengine yakın bir kalemle çerçevelenmelidir. Bu işlemle dudakların şekli ortaya çıkacak, sürülecek ruj için sınır oluşturulacaktır. Çerçeveleme işlemi sırasında dudaklar gergin tutulmalıdır. Dudakların çevresini çizmek daha dolgun görünmesine de yardımcı olacaktır.

*Kullanılacak ruj pastel tonlarındaysa dudak kaleminin kendisinin ön plana çıkmaması için çok koyu olmaması gerekir.

*İnce bir üst dudağa ama kalın bir alt dudağa sahip olanlar sadece üst dudağın kenarlarını kalemle çizmeli, dışa taşırmamalı, ardından rujlarını sürmelidir.

*Ruj sert, küçük bir fırça yardımıyla sürülmelidir. Fırça kullanmak çizilen çerçevenin dışına taşmasını önleyecek, rujun dudakların her yerine eşit kalınlıkta sürülmesini ve kalıcı olmasını sağlayacaktır. Rujun üst ve alt dudakların birleştiği köşe kısımlara da sürülmesi gerekir.

*Ruj sürüldükten sonra dudaktaki fazla boya bir kâğıt mendilin bastırılmasıyla emdirilmelidir. Üzerine ikinci kat ruj sürülüp etki artırılabilir.

*Dudaklarının daha parlak görünmesini isteyenler ruj sürdükten ve fazlalığını aldıktan sonra hafifçe parlatıcı sürebilir. Parlatıcı sadece dudakların ortasına sürülüp biraz dağıtıldığında dolgun görünüm sağlayacaktır.

*Mat görüntüyü beğenenler ise kâğıt mendil üzerinde hafifçe pudra gezdirdikten sonra dudaklarına bastırmalıdır.

*Seçilecek ruj rengi ten ve saç rengiyle de uyum sağlamalıdır. Cilt solgun ise bej renkler, koyu ise kahverengi, altın gibi sıcak tonlar tercih edilmelidir. Kızıl saçlılar eğer tenleri soluksa kayısı ve bej tonlarını, sarışınlar pembe ve mercan tonlarını, kumrallar kırmızı tonlarını rahatlıkla kullanabilir.

*Dolgun dudaklara sürülecek koyu renkler onları daha da ön plana çıkaracaktır. Parlatıcılar, uçuk pembeler, şeftali tonları dolgun dudaklılar için ideal seçimler olacaktır. Koyu renk ve mat rujlar daha ince göstereceği için ince dudaklı hanımlar için de uygun değildir. Teknikler bilindiği sürece dudakların ince veya kalın oluşunun bir önemi olmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Fondöten in dudaklara uygulandigini ilk defa duyuyorum dudak balmi vazelin kalem vs bunlari sikca deniyordum ama bur de bu sekilde denemekte sıkıntı olmaz sanirim💄🙆

  2. Rujumun bulasmasi en sinir oldugum seylerden biri.bunu dudak kalemim olmadiginda sikca yasiyorum çünkü taşirabiliyorum silerken e tabi deri hafif kizariyor ama yazin mesela sicakta rujlar eridiginde birakin bulasmasini kalici olmasini saglamak daha zor .ama pudra ile bi olcude buna engel olmak artik mümkün 😏

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!