" /> Orkide Çiçeği Özellikleri Bakımı Yetiştirmesi Sulanması | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Orkide Çiçeği Özellikleri Bakımı Yetiştirmesi Sulanması

Orkide Çiçeği Özellikleri Bakımı Yetiştirmesi Sulanması

Dünyanın en güzel çiçeklerinden biri olan orkide çiçeği, günümüzde özellikle de ev ve işyerlerinde süs bitkisi olarak tercih edilmektedir. Diğer bitki türlerine oranla özenle bakımı yapılması gereken orkide çiçeği uygun ortamlarda yetiştirildiği takdirde oldukça güzel bir görünüme sahip olmakta ve içerisinde yer aldığı ortama adeta neşe katmaktadır. Güzel ve nadin bir görünüme sahip olması sayesinde insanlara ruhsal olarak da huzur veren bir özelliğe sahip olan orkide çiçeği, birçok özelliklere sahip olup, dünyanın birçok bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Orkide Çiçeği Genel Özellikleri

 • Orkide çiçeği yada diğer bir adıyla orkide bitkisi genel özelliklerinden biri, bu bitki türünün daha çok tropik yada yarı tropik alanlarda yetişmesidir. Diğer bitki türlerinden farklı olarak günlük bakımları sırasında fazla ilgi gösterilmesi gereken orkide çiçeği bakımlarında uygun ortamın sağlanması, orkide bitkisinin bol miktarda ve sağlıklı bir biçimde çiçek açmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Narin ve oldukça hoş bir görünüme sahip olan orkide çiçeğinin başlıca özelliklerinden biri de, birçok bitki türlerine göre daha uzun ömürlü olmasıdır. Bu sayede orkide bitkisini uygun ortamlarda yetiştirdiğiniz takdirde, uzun yıllar boyunca orkide çiçeğinizi ev veya işyeriniz içerisinde bulundurabilmektesiniz.
 • Orkide bitkisinin başlıca özelliklerinden biri de, birçok bitki türlerine göre daha nadiren hastalık kapabilmesidir. Özellikle orkide çiçeği uygun ortamlarda yetiştirildiğinde ve bakımlarının kusursuz bir biçimde yapıldığında, hastalıklara kapması, neredeyse söz konusu olamamaktadır.
 • Orkide bitkisinin genel özelliklerinden biri de, birçok bitki türlerinden farklı olarak güneş ışınlarından oldukça hoşlanmasıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, orkide bitkisinin gün içerisinde güneş ışınlarından dikey bir biçimde faydalanmasının sağlanmasıdır. Çünkü, orkideler güneş ışınlarını yan olarak değil de dikey olarak almaktan hoşlanmaktadırlar.
 • Orkide bitkisinin genel özelliklerinden biri de, birçok bitki türlerinden farklı olarak aşırı sulanmaktan hoşlanmamasıdır. Bu bakımdan ev veya işyeriniz içerisinde orkide bitkisi yetiştirmek istediğinizde orkide bitkisini yerleştireceğiniz saksı toprağını aşırı olarak sulandırılmasından kaçınmalısınız.

Orkide Çiçeği Yetiştirme Ve Bakımı

Orkide çiçeğinin bakım aşamalarında hassas ve bilinçli olarak hareket edilmesi bitkisinin sağlık sorunlarına maruz kalmaması açısından hayati bir önem taşımaktadır. Orkide çiçeği yetiştirme aşamasından önce, üzeri bol miktarda tomurluk yer alan ve birkaç adet de çiçek açan olgunlaşmış bir bitki türünün satın alınması gerekmektedir. Bu sayede kış aylarında orkide bitkisinin soğuklardan korunması kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Orkide bitkisinin yetiştirilmesi aşamasında bitkinin kış aylarına denk gelmesi durumunda bitkisinin soğuğa maruz kalmasının önlenmesi açısından kağıt veya kalın yapılı bir naylon ile sarılması gerekmektedir. Orkide bitkisinin sağlıklı bir biçimde yetiştirilmesi açısından bitkinin gece ve gündüz arasında 6 ila 8 derecelik bir ısı farkının mutlak olarak bulunmasına özen gösterilmelidir.

Orkide bitkisinin özellikle güneş ışınlarının gün içerisinde uzun zamanlı olarak yani 12 ila 14 saat aralığında alan bir pencere önünde yer alması, beraberinde orkide bitkisinin daha sağlıklı ve hızlı bir biçimde çiçek açmasını sağlamaktadır.

Orkide Çiçeği Sulanması

Orkide bitkisi veya orkide çiçeğinde mutlak olarak dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de, sulama işlemidir. Orkideler, birçok bitki türlerinden farklı olarak hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı, kireç ve klor maddeleri içeren musluk suyu ile veya tamamen maddesiz içeriğe sahip olan doğal su ile sulanmamalı, doğrudan yağmur suyu veya memba suyu ile orkide bitkisi sulanmalıdır.

Orkide bitkisinde kullanılacak suyun oda sıcaklığında olmasına mutlak olarak dikkat edilmeli ve bitkinin zarar görmemesi açısından sulama işleminde aşırıya kaçınılmamalıdır. Orkidelerin, birçok bitki türlerinden farklı olarak ıslak veya kuru topraktan hoşlanmadığını da hatırlatarak, orkide bitkisinin özellikle nemli toprak içerisinde bulundurulmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Orkide bitkisinin sulama işleminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, bitkinin yapraklarının ve çiçeklerinin mutlak olarak ıslatılmadan sulandırılmasıdır. Bu sayede orkide bitkisinin yaprak ve çiçeklerinin tahrip olması söz konusu olamamaktadır. Orkide bitkisinin sulanmasında özen gösterilmesi gerekenlerden biri de, orkidenin yetiştirilmek istendiği saksının içerisinde su toplanmasının önlenmesidir. Bu sayede orkide bitkisinin daha sağlıklı bir biçimde yetiştirilmesi sağlanmaktadır.

Orkide çiçeğinde sulama ve püskürtme işlemleri sabah saatlerinde yapılmalıdır. Akşam saatlerinde sulanması durumunda, orkide bitkisinin kuruma sağlamasının önleyebilmekte ve bu durum sonucunda bitkinin sağlık sorunlarınz maruz kalmasına neden olmaktadır.

Nem

Orkide çiçeğinde özellikle de çakıllı tepsi tercih edilmelidir. Bu sayede bitkinin nem dengelenmesi kolay bir biçimde sağlanabilmektedir.

Besin

Yetiştirilmek istenen orkidelerde sıvı gübre için yaz mevsiminde 2 hafta, kış mevsiminde ise, 4 hafta besin işleminin yapılması yeterli olmaktadır. Bu arada da orkide bitkisinin aşır güblenmesinden mutlak olarak kaçınılmasını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Saksı Değiştirme

Orkide bitkisi yetiştirilme döneminde bitkinin sağlıklı bir görünüm sunması durumunda, saksı değiştirme işlemi pek gerekmemektedir. Ancak bitkinin görünümünde herhangi bir olumsuzluk fark edilmesi durumunda saksı değişimi mutlak olarak gerçekleştirilmeli ve bu eylem mümkün olduğu kadar bitkinin henüz çiçek açmamış dönemlerinde yapılması gerekmektedir.

Havalandırma

Orkide bitkisinin sorunsuz bir biçimde yetiştirilmesi açısından havalandırma işleminin özenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Orkide bitkisinin aşırı sıcak ve kuru ortamlardan hoşlanmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Orkide bitkisi, birçok bitki türlerinden farklı olarak kış aylarında dahi havalı ortamlarda yer almaktan hoşlanmaktadırlar.

Ancak orkide bitkisinin havalandırma ceryanından mutlak olarak korunması gerekmektedir. Bu bakımdan orkideler, pencere önlerinde değil de, rüzgar almayacak ortamlarda bulundurulmalıdır. Orkide bitkisinin birçok bitki türlerinden ayrılan özelliklerinden biri de, ilkbahar ayları sonlarına doğru açık havadan hoşlanmasıdır. Bu bakımdan yetiştirdiğiniz orkide çiçeğinizi, ilkbahar mevsimi sonlarına doğru güvenle dışarı çıkarabilir ve bitkinin bolca güneş ışınlarından faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Orkide Çiçeğinin Maruz Kalabileceği Hastalıklar;

Orkide bitkisine gerekli özeni göstermediğiniz takdirde, bitkinin hastalıklara yakalanması söz konusu olmaktadır. Orkide bitkisi yetersiz bakım sonucunda şu gibi hastalıklara maruz kalmaktadır;

Yapraklarında Kahverengi Nokta Veya Lekelerin Oluşması

Orkide çiçeğinin yapraklarında kahverengi nokta veya lekelerin meydana gelmesi, genellikle bitkinin doğrudan güneş ışınlarına başlı olarak oluşabilmektedir. Bu durumda orkide bitkinin mutlak olarak gölgelik bir alanda bekletilmesi ve bitkinin hastalık kapan dallarının hemen kesilmesi gerekmektedir.

Büyüme Bozukluğu

Her bitki türünde olduğu gibi orkide bitkisinde de kötü bakım sonucunda büyüme bozukluğu hastalığı meydana gelmektedir. Bitkinin dallarının yan veya doğrudan aşağı doğru sarkması, orkide çiçeğinin yetersiz ışık veya sulama işlemi gördüğünden kaynaklanmaktadır.

Küflenme

Orkide bitkisinde görülen hastalıklardan biri de küflemedir. Bitkinin doğrudan yapraklarında meydana gelen küflenme yetersiz bakım sonucunda meydana gelmektedir.

Çiçek Açmaması

Bakım aşamalarına yeteri düzeyde özen gösterilmemesi, beraberinde orkide bitkisinin çiçek açamamasına neden olmaktadır.

Tomurcuk Dökülmesi

Orkide bitkisinde görülen hastalıklardan biri de tomurcuk dökülmesi sorunudur. Yetersiz sulanması ve bitkinin yer aldığı ortamın gereğinden fazlaca nemli olması, beraberinde orkide bitkisinin tomurcuklarını dökmesine neden olmaktadır.

Hijyen

Orkide bitkisinde yaprakların sararması görülmesi durumunda, mutlak olarak steril bir makas yardımı ile kesilmesi gerekmektedir. Orkide bitkisinde, birçok bitki türlerinden farklı olarak böcek türü zararlı haşerelere rastlanılması söz konusu olmamaktadır.

Ancak çok ender de olsa, bitkinin kabuklarında bit oluşması durumunda, orkide çiçeğinin alkollü bir pamuk ile temizlenmesi yeterli olmaktadır.Orkide çiçeği yetiştirmek istediğinizde bitkinin sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlaması açısından yukarıdaki faktörlere mutlak olarak özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. Bana bi tane hediye göndermiştiler orkidenin mor renkli olanından.sahane bir görünümü vardi ilk kez çiçek bakicaktim ama beceremedkm cok sulamaktan ve sık sık yerini degistrmekten yaprakları küflendi 😫

 2. Bütün çiçeklerle olduğu gibi orkide icinde toprak bakimi cok önemli. Aylarca toprağını değişmedim ve yanlis açıdan gün ışığına maruz biraktigim orkidemi kaybettim 😷

 3. Kimseyi görmedim ben denden daha güzel kimselere de bakmadım senden daha özel. Bayan orkide hastası 🙈

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!