" /> Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Konu cilt bakımı olduğu anda aklımıza ilk gelen ve olmazsa olmazımız olan nemlendirici bakımlarıdır. Peki, Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir? Güzel ve bakımlı bir cildin bütün sırrı nemlendiricilerde saklıdır diyebiliriz. Güzellik uzmanları tarafından belirlenen nem oranları cilde uygulandığında muhteşem bir cilde sahip olmanız için bir neden kalmamaktadır. Her cildin kuruluk ya da yağ oranı farklıdır. Cildi kuru olan insanların ciltlerinde gerilmeler veya cilt yüzeylerinin çok sert olması şeklinde bazı geçici rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ancak, kuru bir cilde sahip olanların nemlendiriciler yardımıyla ciltlerindeki nem oranını arttırdıklarında bu rahatsızlıkların düzeldiğini fark edeceklerdir. Yağlı bir cilde sahip olanlarında ciltlerinde kuruluk yaşamaları mümkündür. Çözüm olarak yine nemlendiriciler imdadımıza yetişmektedir. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus nemlendirici çeşitlerinin farklı olmasıdır. Her nemlendirici her cilde iyi gelmemektedir. Örnek verilecek olursa, kuru bir cilde sahip olanların Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabı, daha yoğun bir içeriğe sahip nemlendirici kullanması gerekmektedir. Yağlı bir cilde sahip olanların Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap olarak da, cilt üzerinde bulunan gözeneklerin tıkanmaması için mineral yağlardan ve balmumundan üretilen nemlendiricileri kullanmaları daha doğru olacaktır.

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir ve çeşitleri nelerdir?

Cildimizin nemlendirilmesini lipozom adında su taşıyan moleküller sağlamaktadır. Cildimizin kurumasına veya çatlamalar oluşmasına bu moleküllerin aşırı güneşe ve sıcağa maruz kalması neden olmaktadır. Bundan dolayı özellikle yaz aylarında extra içerikli nemlendiriciler kullanmalı ve bu sayede cildin gün içerisinde nemli ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca nemlendiricilerin sadece gün içerisinde kullanmanın yanı sıra gece de kullanmanın birçok etkisi ve faydası vardır. Gün içerisinde yapılan makyajdan dolayı yeterince hava alamayan cildimize gece yatmadan önce nemlendirici krem kullanırsak sabaha kadar cildimizin içerisindeki moleküllerin kendini tamir etme imkanı olur ve cildin yumuşamasına, daha canlı görünmesine fayda sağlamış oluruz. Yani aslında Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusu içerisinde birçok cevabı barındırmaktadır. Özellikle hava şartlarına ve gün içerisindeki karşılaşmış olduğumuz değişik çevre faktörlerine göre cildimiz tepki vermektedir. Yaz mevsiminde normal zamanlarına göre daha yağlı olur veya kışın soğuk havalardan dolayı daha kuru olur. Hastalandığımız zaman ise, cildimizin bütün canlılığı ve parlaklığı gider. Tüm bunlardan dolayı aslında düzenli ve bilinçli bir şekilde devamlı olarak nemlendirici kullanmak en doğrusu olacaktır. Nemlendirici kullanmaya başladıktan 3 ya da 4 haftanın sonunda zaten etkilerini sizde görecek ve fark edeceksiniz. Tamamen olmasa da ya da durdurmasa da kırışıklara da iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu nedenle yüzümüzdeki diğer kısımlara oranla gözümüzün çevresindeki deri daha ince olduğundan kırışıklıklar daha çok olmaktadır. Nemlendiriciler göz çevresine de kullanılabilir hatta kullanılmasında çok büyük faydalarda vardır.

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir ya da neleri ön planda tutmalıyız?

İlk defa nemlendirici kullanacak olanlar ya da farklı olarak denemek amacıyla alıp kullanacağınız Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir? Nemlendirici kullanmaya başladığınız ilk günlerde mutlaka cildinize çok dikkat etmelisiniz. Cildinizi ve sizi memnun etmeyen bir nemlendirici olduğunu düşünüyorsanız veya beklentilerinizi karşılamadığını fark ettiyseniz kullanmış olduğunuz nemlendirici sizin cildinize uygun bir nemlendirici değildir ve hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Nemlendirici alırken içeriğinde gliserin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Nedeni ise nemlendiricinin alerjik bir etkisi varsa da kendinizi bu sayede bundan korumuş olursunuz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gece nemlendirici kullanmak faydalıdır ve cildi yağlı olanların gece nemlendirici kullanacaklarsa nemlendiricinin içeriğinde Retinol isimli maddenin bulunmasına özen gösterin. Ancak kuru bir cilde sahip olanların içeriğinde bu maddenin olduğu nemlendiricilerden uzak durmalarında fayda vardır.

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunu yanıtlamaya çalıştığımız bu yazıda nemlendiricilerin özelliklerine de kısaca değinelim. Nemlendiricilerin en büyük özelliği güneşe karşı cildimizi korumalarıdır. Bu nedenle kullandığımız ya da kullanacağımız nemlendiricinin en az SPF 30+ faktörlü olmasına özen göstermeliyiz. Güneş koruma faktörü olan SPF (Sun Protection Factor) rakamlarla belirtilmiştir. Bu rakam cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu faktörünü göstermektedir. Günlük hayatta tercih edeceğimiz nemlendiriciler ise parfümsüz ve kokusuz olarak tercih edilmelidir. Ayrıca kullandığınız ya da kullanacağınız nemlendiricinin antioksidan özelliğine sahip olması gerekmektedir. Son olarak ise, insan vücudunun % 70’i su olduğu ve bu suyun %20’si de cildimiz tarafından kullanıldığı uzmanlar tarafından açıklanmış ve bu nedenle günde en az 1 litre su tüketilmesinin cildimize çok iyi geleceği, bu sayede doğal bir yolla cildimizin yumuşak olmasını, temizlenmesini sağlayabileceğimize de belirtmişlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Garnier in nem bombasini deneyin. Cok guzel kokusu var .uzun zamandir da kullandığım ve memnun kaldigim bomba gibi ürün 😆

  2. Ben her zaman neutrogena markasini tercih ediyorum gerek yazin gerekse kisin cildimin ihtiyac duydugu nemi karşılıyor kurumalara catlaklara karsi koruyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!