" /> Kronik Stres Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kronik Stres Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Kronik Stres Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Çağımızın en önemli sorunlarından biri de maalesef ki strestir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen stres problemi günümüz hastalıklarının büyük bir bölümünde ana sebepler arasında yer almaktadır. Dolaysıyla uzmanlar stresin kaliteli yaşam üzerinde etkili olabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar her sağlık sorunlarında olduğu gibi streste de kronikleşme durumunun söz konusu olabildiğini bu olumsuz durumun oldukça riskli sonuçlara neden olabildiğini belirtmektedirler.

Daha çok sinsi bir biçimde meydana gelen kronik stres günlük yaşamın olumsuz etkilenmesine ve genel sağlığında olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar kornik stresin belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki kronik stres nedir nasıl tedavi edilmektedir dilerseniz bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere sunalım.

Kronik Stresin Genel Tanımlaması Şu Şekildedir;

  • Bireyin yaşamında uzun süreli olarak strese maruz kalınması ve çaresiz kalındığının hissedilmesi durumunda bireyin genel ruhsal yapısında darbe niteliği taşıyan travmalara bağlı olarak meydana gelen devamlı stres durumuna kronik stres adı verilmektedir.
  • En önemli belirtilerinin hormonal dengenin bozulması ve genel ruh dengesinin bozulması olduğu kronik stres normal stresin aksine günlük yaşamın her ayrıntısında kendini kademe kademe gösterebilmektedir.
  • Uzmanlara göre çoğu zaman bireyler kronik stres problemi yaşadığının farkına varamamaktadır. Çünkü kronik stres günün büyük bir kısmında etkisini az veya çok olarak gösterebilmekte ve bu durumu ise bireyin normal görmesini sağlayabilmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

  • Kornik stresin tedavisinde hangi yöntemin uygulanması gerektiğine karar verilebilmesi için ilk olarak sorunun altında yatan nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Kronik stres rahatsızlığı geçmişte yaşanılan psikolojik travmalara başlı oluştuğunun tespiti durumunda psikoterapi ve ilaç yöntemlerine başvurulmaktadır.
  • Ayrıca ilgili hekimin uygun görmesi durumunda ozon tedavi yöntemi de ek tedavi olarak uygulanabilmektedir. Günümüzde kronik stresin tedavisinin artık kolayca gerçekleştirilebildiği ve oldukça kısa süreli olarak gerçekleştirilebildiği doktorlar tarafından belirtilmektedir. Psikiyatri doktorları stresin günlük yaşamda yer edinmesi durumunda ve zamanla kronikleşmemesi açısından hemen doktora başvurulması ve gerekli tedavilerin yaptırılması gerektiğini belirtmektedirler.

Dolaysıyla yaşam standartlarının daha kaliteli olabilmesi açısından kronik stresten kalıcı olarak kurtunulması gerekmektedir. Sizler de günlük yaşamınızda sıkça stres sorununa maruz kaldığını fark ederseniz hemen psikiyatri doktorunuza başvurunuz. Makalemizde kronik stres nedir konusunda bilgiler sunduktan sonra yazımızı burada sonlandırmaktayız. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Kronik stres probleminiz için psikiyatri hekimine başvurunuz.

Kaynak: www.uzmantv.com ve www.dpsikolog.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!