" /> Kirpik Perması Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanır ? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kirpik Perması Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanır ?

Kirpik Perması Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanır ?

Kadınlar kendini güzel hissettikçe güven duyar. Makyaj denildiğinde yüz hatlarının, kaş kirpik ve gözlerin belirginlik kazanması önem kazanır. Güzel gözler ve etkili bakışlar makyajın beklenen sonuçlarıdır. Bazı hanımlar kaş, kirpik ve göz şekli bakımından diğerlerinden daha şanslıdır. Hatları düzgün bir kaşa, daha uzun kirpiklere sahip olmak istenen özelliklerdir. Kirpikler gözlerin çevresinde, üst ve alt göz kapaklarının kenarlarında bulunan gözleri kir ve toz gibi parçacıklardan, alından akan terin göze girmesinden koruyabilen, keratin adlı bir maddeden oluşan kıllardır. Yüz güzelliğinde etkili olan kirpikler bayanların güzel görünmek açısından önemsediği kısımlar arasındadır. Kopan kirpikler eski uzunluğunda olacak şekilde yeniden çıkabilmektedir. Üst göz kapağının göz kenarındaki kirpikler alttakilere göre daha kalın ve uzundur. Bazı kişilerin kirpikleri daha uzun ve gösterişli olabilmektedir. Kısa ve az kirpikli hanımlar daha uzun ve çok gösterebilmek için takma kirpik veya daha çok rimel kullanır. Ancak bunların her biri kısa süreli değişiklik yaratır. Güzel ve kıvrımlı kirpikler oluşturabilen kirpik perması ise daha uzun süre etkili olmaktadır.

Kirpik bakımı nasıl olmalı?

Kirpik ve kaşlara dışarıdan bazı bitkisel yağların sürülmesiyle bakım yapılıp güçlenmesi sağlanabilir. Bu amaçla en çok kullanılan yağ tatlı badem yağıdır. Zeytinyağı, Hint yağı gibi başka bitkisel yağlar da kullanılabilmektedir. Ancak bu yağların işe yaraması için biraz zaman geçmelidir. Kirpikler ve kaşlar saç tarar gibi günde bir veya iki kez kirpik fırçalarıyla veya ince dişli küçük bir tarakla fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi E vitamini yağıyla birlikte yapıldığında etki derecesi artacaktır. E vitamini kirpikleri yumuşatmakta, dökülmesini önlemektedir. Günlük, düzenli bir şekilde bakım yapılan kirpikler daha kalın görünecek ve yumuşak olacaktır. Kirpiklerin kırılmasını veya zayıflamasını sağlayacak kirpik kıvırıcı aletler ya hiç kullanılmamalı ya da sadece çok gerekli olan zamanlarda kullanılmalıdır.

Kirpiklere perma yapılır mı?

Sanata ve örgü gibi el işlerine de ilham veren gözlerin koruyucusu olan kirpikler rimelle belirgin hale getirilmedikçe makyaj eksik duracaktır. Saç nasıl şekillendirilebiliyorsa kirpikler de şekillendirilebilir. Yıllar önce saçlara perma yaptırmak çok modaydı ve pek çok kadın tarafından yaptırılırdı. Şimdilerde de perma işlemi kirpiklere yaptırılmaktadır. Bu perma çeşidi kirpikleri gür, uzun, kıvrık ve daha canlı göstermeyi amaçlamaktadır. Kirpik perması uzun süre kalıcı bir uygulama olmayıp ilk yapılışında 1–1,5 ay kadar, sonraki yapılışlarda 2–3 ay kadar etkili olmaktadır. Bu süre içinde doğal olarak kirpikler dökülüp yenileri çıktığından perma etkisini kaybetmektedir. İsteyenlere, sonuçtan memnun kalanlara yeniden yapılabilmektedir.

Kirpik perması nerede uygulanır?

Kirpiklerinin kıvrılmasını ve hacim kazanmasını isteyen bayanlar perma işlemini bir bakım ve güzellik merkezinde yaptırabilir. Kirpikler özel tasarlanmış maşalar veya makaralarla (bigudiler) kavislendirilmektedir. Rimel kullanmak geçici bir çözümken permanın etkisi daha uzun süre kaldığı için hanımlar arasında popüler bir tercih olmaya başlamıştır. 40 veya 50 dakika sürebilen işlem sırasında özel solüsyonlar ve yüksek ısı kullanılması da gerekmektedir. Sonuçta kirpikler kıvrım ve hacim kazanmaktadır. Kirpik kıvırmada kullanılan bigudilerin kirpik boyuna uygun olması gerekir. Aksi halde kirpikler istenenden az ya da çok kıvrılabilir. Perma işlemi özenli bir şekilde yapılmazsa, kullanılan solüsyonların son kullanma tarihleri geçmişse, kaplarının ağzı açık bırakılmış ve bozulmuşsa uygulama yaptıran kişilerin kirpikleri yanabilir, kırılabilir, sonrasında hızla dökülebilir hatta gözlerine mikrop bulaşabilir. Gözlerin zarar görmemesi ya da herhangi bir kaza yaşanmaması için kirpik perması mutlaka işin uzmanı olan birine yaptırılmalıdır.

Perma sonrası bakım

Perma işleminde kirpik rengi biraz açılabilmekteyse de rimellerle renk farkı kapatılabilir. Yüzün yıkanması permayı bozmamakta, denize, havuza girmeye engel olmamaktadır. Kirpik permasından sonraki günlerde her zamanki gibi kirpik besleyiciler kullanılabilir. Kirpik dipleri güçlenirse dökülmeler gecikecektir. Kirpik perması işleminin yapılması sırasında lens kullanılıyorsa çıkarılmalıdır. Perma bittikten sonra kontakt lenslerin tekrar kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Kimyasal maddeler işin içine girdiğinden kirpiklere olağanüstü kıvrım kazandıran bu işlemin evde kendi kendine uygulanması önerilmemektedir.

Kimler kirpik perması yaptırmamalı?

Perma solüsyonları kullanıldığından işlem bir profesyonel tarafından son derece dikkatle yapılmalıdır. Burada kullanılan türde kimyasal maddelere alerjisi olan kişilere perma uygulanmamalıdır. Hamilelere veya hamilelik olasılığı bulunanlara kullanılan kimyasal maddeler yan etki yapabileceği için kirpik perması yapılmamalıdır.

Kirpik perması fiyatları

Fiyatlar 60–150 TL arasında olup işin yapıldığı merkeze, bölgeye, işi yapan uzmanların popülaritesine göre değişebilmektedir. Fazla para harcamamak adına kirpik permasını evde yapmaya çalışmak çok akıllıca olmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!