" /> Kirpik Perması Nasıl Yapılır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kirpik Perması Nasıl Yapılır?

Kirpik Perması Nasıl Yapılır?

Kirpik Perması Nasıl Yapılır?

Makyajın en önemli ve kişinin de en vurgulayıcı olabildiği kısım muhakkak kirpiklerdir. Günlük hayatta, bir insan makyaj yapmayacaksa bile kirpiklerinden hızlızca bir maskara geçip dışarı çıkar. Düzgünce maskara sürebilmek ya da kirpik tipinize göre doğru maskarayı seçmek oldukça zahmetli bir iştir. Uzun ve kıvrık kirpikleriniz bile olsa, yanlış ya da hızlı bir uygulama ile tüm kirpiklerinizi birbirine yapıştırma olasılığınız çok fazladır. Bu yüzden, günümüzün güzellik camiasında çok sık uygulanan ve diğer yöntemlere (ipek kirpik gibi) göre tarihi daha eskiye dayanan fakat popülerliğini koruyan bir teknik vardır: Kirpik perması.

Kirpik perması, ipek kirpik taktırmaktan çok daha farklı bir işlemdir. İpek kirpik uygulamasında kendi kirpiklerinize ek olarak ipek kirpikler eklenmektedir ve burada sizin gerçekten kirpiklerinizin uzunluğu, kısalığı pek önemli değildir. Fakat kirpik permasında, uzun ama kıvrık olmayan kirpiklere sahip olmanız gerekir. Uzun ve kıvrık olmayan kirpikler, tıpkı saça yapılan perma gibi kıvrılır ve daha güçlü bakışlar elde etmenizi sağlar. Bu işlem, çok çok kısa kirpikleri olan kişilere tavsiye edilmemektedir. Kirpiklerinize yapacağınız perma işlemini diğer tüm estetik ve güzellik ile alakalı olan uygulamalar gibi güzellik merkezlerinde ya da kuaförlerde yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, eczanelerden ya da danışabileceğiniz güzellik merkezlerinden ev tipi kirpik perması şeklinde yapılabilecek uygulamayı kendiniz bile yapabilirsiniz. Toplamda bir saat içerisinde harika ve kıvrık kirpiklere sahip olmanız mümkündür.

  • Uygulama Adımları:

1) İlk olarak kirpiklerinizde hiçbir şekilde maskara, gözünüzde de özellikle siyah kalem, eyeliner gibi kirpik diplerinize yakın olacak şekillerde bir kalıntıya rastlanmaması gerekir. Bu yüzden, kirpik permasını uygulamadan önce makyajınızı muazzam şekilde temizlemeniz gerekiyor. Ancak göz, kirpikler ve göz çevresi makyajdan tamamen arındırıldıktan sonra işleme başlayabilirsiniz. Bu yüzden, perma yapmadan en azından bir gün önce göz makyajı yapmamanız tavsiye edilir.

2) Kirpik tipinize (uzun, kalın, ince, seyrek, kısa) uygun olacak şekilde permayı uygulayabileceğiniz bigudiler seçilir. Kirpikler için piyasada çok ince ve küçük bigudiler bulunur fakat bunlar kirpiklerinizde aşırı bir kıvrılmaya sebep olacağı için daha kısa görünmesine de yol açar. Tıpkı, saça yapılan maşa gibi. İnce bir maşa yaptığınız zaman saçlarınız çok daha kısa görünür ve kıvır kıvır olur. Fakat, daha kalın bir maşa ile doğal bir kıvrıklık elde edip saçlarınızın boyunu koruması mümkün. Kirpik perması da, aynen bu şekildedir. Bu sebepten dolayı, aşırı kısa kirpiklere sahip değilseniz çok ince bigudiler kullanmamalısınız.

3) Üçüncü aşamada, satın aldığınız ya da güzellik merkezinde yaptırmış olacağınız bu işlem için bigudiler gerekir. Bunların, yapışkanlı olduğunu görürsünüz. Takma kirpik takarken kirpiklerin dibine sürülen yapıştırıcıyı ayrı olarak alır ve uygularsınız, fakat burada bigudilerin diplerinde kendiliğinden yapışkanı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ekstra bir yapıştırıcı almanıza gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, bigudileri yerleştirirken sanki kirpik takıyormuş gibi göz şeklinize göre hafifçe kıvırmanızda fayda vardır. Hafif kıvrılması önemli çünkü kıvrıklığı fazla gelirse arada boşluklar oluşur. Bundan sebep permanız kimi kirpikler için tutar, kimisi de aynı şekilde kalır.

 

4) Kirpikleriniz yapıştırıcılı bigudi sayesinde yapıştırılır. Ardından, uygulama yapılmadan önce size tanıtıldığı gibi kirpik permasının özel bir ilacı vardır. İlacın sürülüp, bigudi ile sabitlenmesi gerekir. Bunun için, ilaç sürüldükten sonra kirpiklerin üzeri streç filmle sarılır ve hava ile bağlantısı kesilir. İlk sürülen ilaç ile bekleme süresi maksimum 15 dakikadır, daha fazla beklerseniz kiprikleriniz istenilenden daha fazla kıvrılacağı gibi, dezavantaj olarak sürdüğünüz ilaç sonuçta bir kimyasaldır ve kirpiklerinize çok daha fazla zarar verebilir. Yapılan başlıca hata, daha kıvrık ya da daha kalıcı olsun ümidiyle 30 dakika kadar bile bekletmektir. Bunu yapan kişilerin tıpkı saç boyasını uzun süre bekletmesiyle olduğu gibi, kirpikleri de dökülmüştür.

5) 15 dakikanın ardından sarılan streç film çıkarılır ve ıslak bir pamuk yardımıyla ilk ilaç kirpik hizasından tamamen temizlenir. Daha sonra, ikinci ilaç işleme alınır. İlk sürülen ilacın amacı; kirpikleri asıl işleme hazırlamak ve daha hızlı hareket edebilir hale getirmektir. Asıl önemli olan ve kirpiklere perma uygulayacak kısım ikinci ilaçtır. En önemli aşama burasıdır, kirpiklerinizi kıvırmayı ve sabitlemeyi sağlar.

6) İlk ilaç için yapılan tüm işlemler ikinci ilaç için de yapılır ve 15 dakika bekletilir. Hareket etmeden ve gözleri açıp kapamaya çalışmadan, kirpiklere zarar vermeyecek şekilde ikinci ilaç da ıslak bir pamuk yardımıyla kirpiklerinizden temizlenir

Dikkat: İlacı gözünüzden temizlemeden önce sadece ve sadece su kullanmalısınız. Daha çabuk ayrışacağını düşünüp makyaj temizleme sularını sakın denemeyin ve kullandırtmayın. Saf sudan başka bir şey gözünüze sürüldüğü an, yapılan işlemin kimyasını bozabilir ve yapılan işlem boşa gider. Hatta, alerjik veya hassas bir cilde sahipseniz gözünüzde kalıcı hasara bile neden olabilir. Bu yüzden, sadece su kullanılmasını talep edin ya da kendiniz o şekilde uygulayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!