" /> Kapatıcılar ve Aydınlatıcılar Nasıl Kullanılır ? Renk Seçimleri İpuçları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kapatıcılar ve Aydınlatıcılar Nasıl Kullanılır ? Renk Seçimleri İpuçları

Kapatıcılar ve Aydınlatıcılar Nasıl Kullanılır ? Renk Seçimleri İpuçları

Kadın ya da erkeklerin cildi zamanla güneş, rüzgar, sıcak gibi dış faktörler ya da hormonsal değişimler gibi iç faktörler nedeniyle zarar görüp lekelenebilir, kızarıklıklar oluşabilir, kuruyup kırışılabilir veya sivilceler çıkabilir. Yetersiz uyku, stres gibi sebeplerle göz altlarında oluşan morarmalar da en sık şikayet edilen sorunlar arasındadır. Cilt kusurları en çok kadınların canını sıkmakta ve gidermek için arayışlara girilmektedir. Kusurların kapatılması, göz altındaki morlukların daha az göze çarpması, cildin daha aydınlık görünebilmesi için kapatıcılar ve concealer adlı kozmetik ürünler kullanılabilir. Bu iki ürün birbirinden kullanım alanları ve amaçları bakımından farklar göstermektedir. Daha iyi bir görünüm el de etmek için kullanılan kapatıcılar ve aydınlatıcılar doğru kullanılırsa daha net sonuçlar elde edilecektir. Farklı zamanlarda ihtiyaç duyulabilen bu iki üründen kapatıcı kategorisinde olanlar cildin kapatılması gereken kusurlu bölgesine fondöten sürülmeden önce kullanılır. Ciltte beklenilen görünümleri yakalayabilmek için kapatıcılar ile concealer arasındaki birkaç farka daha değinelim.

Kapatıcılar ve aydınlatıcıların kullanım amaçları

Kapatıcıların fondöten öncesi kullanılabilmesine karşın concealer adı verilen aydınlatıcılar fondöten uygulamasından daha sonra kullanılmalıdır. Concealer denilen aydınlatıcılar sadece kusurlu olan bölgeye değil yüzün dikkat çekmesi istenilen bölgelerinden birine, elle değil kendi özel fırçasıyla sürülür. Makyaj yapmaktaki amaç genellikle cilt tonunun kusursuz görünmesi, kızarıklık, leke, sivilcelerden kalan izler gibi oluşumların görünümlerinin hafifletilmesidir. Fondöten, allık ve maskara makyajın olmazsa olmazlarıdır. Ancak kapatıcılar ve concealer kullanımı isteğe bağlıdır ve herkesin kullanması gerekmeyebilir. Birçok kişi her iki ürünün aynı amaçla kullanıldığını düşünür ancak amaçları farklıdır. Çok hafif kapatıcılık özelliği olsa da aslında concealer kapatıcı olmayıp aydınlatıcı bir üründür. Concealerden sonra üzerine pudra sürülerek sabitlenebilir.

Kapatıcılarda uygun ton seçimi

Yetersiz uyku, dengesiz beslenme, yorgun geçirilen saatler gibi pek çok sebeple göz altlarında koyu halkalar oluşabilmekte, cilt daha solgun ce cansız görünebilmektedir. Hiçbir kadın böyle bir görünümle önemli bir yemeğe, toplantıya ya da bir randevuya gitmek istemeyecektir. Cildi kusursuz gösterebilmek için kapatıcılar ve aydınlatıcılar makyajın en büyük yardımcılarıdır. Ancak hatalı kullanıldıklarında berbat bir görünüm verebilir, ayna karşısında zaman boşa geçirilmiş olabilir. Concealer yani aydınlatıcı kullanılacaksa ten renginden bir ton daha açık olmalıdır. Aydınlatıcılar ten renginden koyu seçilirse beklenen aydınlatma etkisi elde edilemeyecektir. Tüm yüze değil sadece aydınlatılmak istenen bölgeye, bakışların ve yüz ifadesine belirginlik kazandırmak için kullanılmalıdır. Birçok kadın gözlerinin altındaki koyu renkten, mor halkalardan şikayet eder. İşte kapatıcılar özelikle gözlerin altındaki renk farklılıklarının ve koyuluklarının örtülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede yorgun görüntü ortadan kalkacak, makyaja canlılık katacaktır. Kapatıcı ya cilt renginde veya fondötenden bir veya iki ton açık olmalıdır.

Kapatıcıların doğru kullanımı

Kapatıcı kullanmak için öncelikle cilde nemlendirici sürülmelidir. Kapatıcılar nemli bir cilde daha kolay uygulanır. Yüzde daha doğal görünmeleri için kapatıcıların dağıtılmasında parmak uçlarını kullanmak yerine sünger veya fırçayla hafif vuruşlar yaparak kullanılması önerilir. İçten başlayarak dışa doğru sürülmesi gereken kapatıcılar gözlerin alt kısmındaki ve göz kapağındaki renk farklılıkları için kullanılmalıdır. Ancak yüzde bütünlük oluşturabilmek için göz altı ve göz kapağıyla kalmayıp eğer varsa burun ucu, çene, dudak etrafındaki ufak tefek kızarıklık ve lekelerin bulunduğu farklı bölgelerde de kullanılabilir. Kalıcı olabilmesini sağlamak için kapatıcı sonrası fondöten ve pudrayla makyaja devam edilmelidir.

Kapatıcı seçimi

Gerek kapatıcı gerekse aydınlatıcı bir kozmetik alınacaksa cilde zarar vermemesi için mümkün olduğunca kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kapatıcılar fondötenlerden daha yoğun bir yapıya sahiptir. Kapatıcılar kem, likit krem, krem, mat ve stick şeklinde satılabilir. Cildi kuru olan biri likit türde bir kapatıcı seçmelidir.Krem kapatıcılar daha kolay sürüldüğü ve cilde yedirilebildiği için her cilde uyabilir. Yüzdeki çillerin ve kızarıklıkların kapatılmasını da sağlayan kapatıcılar cilt tipine ve renk tonuna uygun olacak şekilde seçilmelidir. Cilt tonuna uygun olmayan kapatıcılar giderilmesi gereken kusurları daha çok ortaya çıkarabilir. Kapatıcının kullanım amacı sadece göz altı koyuluklarını gidermek değildir. Dudaklara hafifçe uygulanan kapatıcı iyi bir dudak bazı olarak rujun daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Eyeliner ile kuyruk oluştururken yapılan küçük hatalar da kapatıcı ile gizlenebilir.

Makyaj yapmak, kusurları gizlemek kadınların kendine olan güvenini artırır ancak kapatıcılar geçici çözümlerdir. En iyi çare doğal beslenmek, iyi uyumak ve dinlenmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Gratis te cok guzel aydinlaticilar var personeller guler yuzlu ve oldukca ilgili mutlaka size uygun olani onereceklerinden şüphemiz olmasin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!