" /> Kan testi ile hamilelik nasıl belirlenir? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kan testi ile hamilelik nasıl belirlenir?

Kan testi ile hamilelik nasıl belirlenir?

Kan testiyle hamileliği belirlemek için, öncelikle en az bir gmeşhurk adet (regl) gecikmesi olması gerekir. Bu gecikmeyi takiben birinci yada ikinci gün yapılan kan testinde, Beta HCG adında olan hormon ölçülerek hamilelik tanısı konulabilir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Beta HCG ölçüldüğünde ve bu normalden daha yüksek çıktığında, bu fert hamile demek değildir. Çünkü hamilelik haricinde Beta HCG hormonunu yükselten belirli rahatsızlıklar olabilir.

Örneğin; mol hidatiform adı verilen, kadının yumurtalıklarının geliştiği fakat hamilelikle sonuçlanmayan bir hastalık vardır. Bu hastalıkta Beta HCG yükselir.

Aynı şekilde dış gebelikte de Beta HCG yükselir, daha sonra bu değer giderek düşmeye başlar.

Her şey doğru olsa, embriyo annenin rahmine yerleşse bile kendi kendine düşebilir. Dolayısıyla yalnız bir sefer kanda Beta HCG ölçmek kafi değildir. Beta HCG ölçüldükten sonra, iki üç gün arayla tekrar ölçmekte fayda vardır. Böylece Beta HCG’nin artışı saptanır ve bu artışa göre hamileliğin gerçek bir hamilelik olup olmadığı anlaşılır.

Beta HCG beIirli bir seviyeyi aştıktan sonra, uItrasonografi ile embriyonun anne karnında bulunduğunun anlaşılması daha sonra da kaIp atışlarının duyulması ile hakkaten canlı bir bebek olduğunun teyit edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yeni evliyim dis gebelik riskim var bu aşamalardan geçiyorum eşim yanimda cok şükür. Dilerim gercekten anneliği tadarim kalp atışlarını duymak icin sabırsızlanıyorum. Inaniyorum ki basaricaz Allah in izniyle 😌

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!