" /> Hamilelikte Vajinal Enfeksiyon Bebeğe Zarar Verir mi? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Vajinal Enfeksiyon Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Vajinal Enfeksiyon Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde vajinal enfeksiyon riski artar. Bunun nedeni, hücresel bağışıklığın azalmasıdır. Bazı hamileliklerde vajina içerisinde streptokok adı verilen bakteriler bulunur. Çoğu zaman tehlikeli olmasalar da, nadiren, doğum esnasında bebeğe geçerek menenjit dâhil çok ciddi enfeksiyonlar yaratabilirler. Böyle durumlarda riske girmemek için, zarların açılmasının üzerinden 24 saat geçmesine rağmen doğum başlamamışsa, koruyucu antibiyotik verilir.

Vajinal Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir?

Karnın alt bölgesinde ağrı, renkli ve kokulu vajinal akıntılar genellikle enfeksiyon belirtisidir. Bu belirtiye yanma hissi, kaşıntı, aşırı duyarlılık ve yüksek ateş eşlik ediyorsa, tehlike çanları çalıyor demektir. Tedaviye harfiyen riayet edilmesi, en küçük değişimde bile doktora haber verilmesi gerekir.

Hamilelik Döneminde Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Hamilelik süresince, vajinada bulunan glikojen adlı madde artar. Bu artış, Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmaların gelişimine zemin hazırlar. Daha çok ilk üç ayda rastlanırlar. Ama mantar enfeksiyonların en kötü yanı, tedavi edildikten sonra, tekrar etme olasılıklarının yüksek oluşudur. Hamilelikte mantar enfeksiyonu, daha çok anneye zarar verir. Ama eğer tedavi edilmezse, ilerleyen aylarda, erken doğum, erken zar yırtılması gibi sorunlar görülebilir. Ve çocuk düşük kilolu doğabilir. Daha da önemlisi, enfeksiyon bebeğe bulaşabilir.

Genital Herpes Nedir?

Hamilelik dönemindeki vajinal enfeksiyon türlerinden biri de genital herpestir. Başlangıçta soğuk algınlığına benzer. Sonraları genital bölgede uçuk benzeri lezyonlara sebebiyet verir. Tedavi süreci uzun olduğu için 28 haftadan sonra daha da tehlikelidir. Erken doğum, düşük kilolu bebek riski ve doğum sırasında bebeğe bulaşma tehlikesi söz konusudur. Böyle durumlarda riski azaltmak için sezaryen doğum düşünülmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları da Aynı Derecede Zararlı mıdır?

Boşaltım sistemindeki yavaşlama yüzünden hamilelik döneminde idraryoları enfeksiyonuna çok sık rastlanır. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu da vajinal mantar kadar tehlikelidir. Enfeksiyon böbreklere doğru ilerlese, yine erken doğum ya da düşük kilolu bebek riskleriyle karşı karşıyasınız demektir. Durum daha da ciddileşip bebeğin ölümüne kadar gidebilir.

Hamilelik Döneminde Vajinal Enfeksiyondan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Genital bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekir. Unutmayalım ki, nemli ortamlarda mikroorganizmalar daha kolay çoğalır. Tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru yapılması çok önemlidir. Vajinal bölgeyi tahriş edecek sabun ya da parfüm gibi ürünlerden, vajinal tampon ya da vajinal duştan kaçınılmalıdır. Dar giysiler giyilmemesine ve iç çamaşırlarının pamuklu kumaştan yapılmış olmasına dikkat etmelidir. Doğru beslenme de korunma yollarından biridir. Çok şekerli yiyeceklerden kaçınılmalı, bol su içilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. İlk hamileligim bu yüzden çok fazla tedirginim bu konuda tavsiyeleriniz beni rahatlattı annelik daha şimdiden zor ama bi o kadar heycan verici…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!