" /> Hamilelikte (Gebelik ) Tüketilmesi Gereken Besinler | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte (Gebelik ) Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelikte (Gebelik ) Tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelikte Tüketilmesi Gerekenler; Gebe olan anne adayının sağlıklı bir şekilde beslenmesi oldukça önemli bir noktadır. Anne hamileliği süresince vücudu için gerekli olan vitamin ve mineral değerleri bulunmaktadır. Gebe olmayan bir kadına göre alması gereken kalori değeri oldukça yüksektir. Annenin beslenme şekli dolaylı yollarda karnındaki bebeğin gelişimini de etkilemektedir. Bu nedenle anne beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Anne adayı beslenmesine dikkat etmediği takdirde hem kendi hemde bebeğin sağlığı için olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca anne kötü beslenme sonucunda aşırı kilo alımı, gebeliğe bağlı şeker ve doğum sırasında riskler ortaya çıkar. Gebelikte tüketilmesi gereken besinler sıralanacak olursa:

Süt ve süt ürünleri; Hamile bir kadının süt ve süt ürünlerini gerektiği kadar alması gerekir. Anne karnındaki bebek annenin kemik yapısında bulunan kalsiyumu mineralini emdiği için annede bu mineralin eksikliği hissedilir. Bu mineralin eksikliğinin hissedilmemesi için süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketilir. Ayrıca süt mineral olarak fosfor, magnezyum, çinko vitamin olarak ise D vitamini bol miktarda içermektedir.

Baklagil; Baklagiller yapı olarak bitkisel kaynaklı ve lif bakımından oldukça yapıya sahiptirler. En bilindik baklagil olan mercimek, kuru fasulye, nohut ve bezelye gibi ürünlerdir. Bu besinler lifli yapının yanı sıra protein, demir ve folik asit içermektedir. Folik asit hem gebelik öncesinde hemde gebelik sonrasında tüketilmesi gereken besin değeridir. Folik asit eksikliği anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Balık ve yumurta; Balıklar omega 3-6 yağ asitleri bakımından oldukça zengin yapıya sahiptirler. Hamile bir kadın balığı haftada en az 3 defa tüketmesi gerekir. Ayrıca balık D vitamini açısından da zengin yapıya sahiptir. Buda hem annenin hem bebeğin kemik gelişimini etkilemektedir. Yumurta protein, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin yapıya sahip olduğu için her gün sabah kahvaltısında tüketilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!