" /> Hamilelik Döneminde Dişlerin Bakımı ve Çürüme Nedenleri | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Döneminde Dişlerin Bakımı ve Çürüme Nedenleri

Hamilelik Döneminde Dişlerin Bakımı ve Çürüme Nedenleri

Ağız ve diş sağlığına dikkat ederek yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Bir ömür etkili bakımı ile hayatınızın her safhasında çok daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. Bu alanda gebelikte dış bakımı alanında da dişlere ayrıca çok fazla özen gösterilmesi gereklidir. Gebelik dönemlerinde anne adayları kalsiyum kaybına uğrar. Özellikle değişiklik gösteren progesteron ve östrojen hormonları bağlı olarak dişler üzerinde plak birikimi artabilir.

Hamilelik Döneminde Dişlerin Çürüme Nedenleri

Gebelik döneminde vücutta denge çok fazla bozulmaktadır. Dişlerinde normal dönemlere nazaran daha çabuk çürümesi de bu olağan üstü durumdan kaynaklanmaktadır. Bu dönemlerde abur- cubura karşı aşırı bir şekilde artan istekte dişlerin daha hızlı çürümesine katkı sağlar. Bu isteğin önüne geçemeyebilirsiniz. Ancak şekerli gıdalar ve abur-cuburlar çok fazla yendikten sonra diş fırçalama dişlerinizi kurtaracak bir önlem olabilir. Bunların yanında hamilelik döneminde anne adaylarının aşırı kusması ve sonrasında ağız bakımına dikkat etmemesi de bu sonuçları ortaya çıkarabilir.

Hamileyken Ekstra Bir Ağız- Diş Bakımı Gerekli

Hormon artışı ile ağız mukozasının dış etkenlere karşı daha hassas olmasına neden olur. Bunun için günlük olarak diş bakımının kesintiye uğramaması gereklidir. Plak birikimi diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle de anne adaylarının hamilelik öncesinde tam bir ağız bakımı yaptırmaları gerekli olacaktır. ve özellikle ağız bakımının alışkanlık olarak kazanılması da çok önemlidir.

Hamilelik döneminde günde iki kez diş fırçası kullanılması, buna ek olarak diş ipi kullanılarak çok daha profesyonel bir bakım yapılması da plak oluşumunu engelleyebilir. Ilık tuzlu su ile gargara yapılması hamilelik döneminde önerilmektedir. Özellikle tuzlu su hem dişleri rahatlatacak, hem de diş eti hassasiyetini azaltabilecektir. Bu nedenle hamilelik öncesinden başlaması gereken diş bakımı, hamilelik döneminde ve sonrasında da sürdürülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!