" /> Hafıza Kaybı Belirtisi ve Çeşitlerinde 7 Önemli Husus | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hafıza Kaybı Belirtisi ve Çeşitlerinde 7 Önemli Husus

Hafıza Kaybı Belirtisi ve Çeşitlerinde 7 Önemli Husus

Hafıza kaybı çok ciddi bir vaziyettir ve hafıza kaybının sebepleri de oldukça çeşitlilik göstermektedir. Genellikle iler ki yaşlarda görülen hafıza kaybı bazı gidişatlarda erken yaşlarda da oluşabilir. Birkaç mevzuda unutmak olmak değişik iken hafıza kaybını unutkanlıktan ayıran esas nokta hafıza kaybında unutkanlığın kronik yani sürekli olmasıdır.

Kronik Unutkanlıklar

Unutkanlık yavaş yavaş ortaya çıkan bir gidişattır. Özellikle telefon numaraları, adlar ve mekan adlarının unutulması ile başlayan unutkanlık Alzheimer hastalığının işaretçisi olabilir. Herkes her zaman bazı unutkanlık gidişatları yaşayabilir. Fakat unutkanlık aralıksız hale geldiğinde kesinlikle sebebini bilmek için bir doktora gidilmelidir.

Kelime Haznesinin Daralması

Kelime tercihinde sürekli olarak sıkıntılar yaşanması da ciddi hafıza kaybı işaretidir. Bu vaziyet konuşma sırasında uygun sözcüklerin kullanılması yerine yanlış sözcüklerin kullanılmasını kapsar. Birey sözcükleri anımsayamayarak o sözcüğü çağrıştıran sözcükleri kullanabilir ya da tamamen değişik ve ilgisiz kelimeler kullanabilir.

Kafanın Karışma Durumu

Kafa karışıklığı bir adresi ya da yeri bulmada zorlanmaya yol açarken, bazı şeyleri de yanlış hatırlama olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen birey eve giderken her zaman kullandığı yolu karıştırabilir ya da insanların adlarını yanlış anımsayabilir. Bu vaziyet aralıksız olmaya başladıysa yeniden Alzheimer hastalığı tehlikesi meydana gelmiş demektir. Genellikle unutkanlık durumları ve kafa karışıklığı durumları aynı zamanlarda meydana gelmektedir.

Karar Verme Aşamasında Yetersizlik

Önemli kararlar verilirken bir eksiklik yaşanabilir. Birey özellikle mali ve ekonomik kararları alırken zorlanır. Yaşamını etkileyen önemli kararlar karşısında hafıza kaybı yaşayan birey karar veremeyebilir. Bu bulgular da Alzheimer hastalığının ilk bulguları olabilmektedir.

Karşılaşılan Problemlerde Zorluklar Yaşanması

Hafıza kaybının en erken belirtileri arasında yer alan problem çözmede beceriksizlik daha büyük meselelere yol açabilir. Rakamlarla çalışırken zorlanmak konsantrasyonu kaybetmek ve daha öncekinden az bir zamanda yapılan operasyonların çok daha fazla zaman almaya başlaması hafıza kaybının ilk bulgularındandır.

Eşyaları Kaybetme Durumları

Eşyaları sık sık kaybetmek hafıza kaybının bir öbür bulgusudur. Genelde herkes bir eşyayı nereye koyduğunu hatırlamakta güçlük çekebilmektedir. Fakat gidişat kronik hale geldiyse ve eşyaların yeri hiç anımsanmıyorsa bu ciddi hafıza kaybının işaretçisi olabilir.

Aletlerin Nasıl Çalıştığını Hatırlayamamak

Televizyon ya da telefon gibi kolay aletlerin nasıl çalıştığı unutulabilir. Senelerce kullanılan televizyon birden karışık bir aletmiş gibi gelebilir. Hafıza kaybı süreçlerinde en son bulgular olarak ortaya çıkan bu belirtiler yaşamı zor bir hal almasına neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Daha dün bununla ilgili bir yazı okudum ve diyordu ki insanlar bunun icin hobileriyle ilgili etkinliklerini arttirmali ve spor yapmalı. Hem vücudu hem zihnibtaze tutuyormuş. Cok doğru.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!