" /> Günlük Makyajda Fondöten Nasıl Sürülür ? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Günlük Makyajda Fondöten Nasıl Sürülür ?

Günlük Makyajda Fondöten Nasıl Sürülür ?

Kozmetik ürünleri arasında en sık kullanılan maddelerden belki de en başta geleni fondötendir. Fondötenin birçok görevi vardır. Bunlar arasında; ciltte isteyerek veya istemeyerek meydana gelen kusurları örtmeyi sağlaması, alerjiden veya doğal yollardan meydana gelen sivilcelerin gözükmesini engellemek, siyah nokta ve çiller gibi yüzü sevimsiz gösterecek kusurları örtmeyi sağlaması, doğuştan veya sonradan ciltte meydana gelen lekelerin tamamen görünmesini engellemek ve cilt ile yüz arasındaki renk tonu farklılıklarını ortadan kaldırmaya yarayan fondötenlerin kullanım sahaları da bir o kadar geniştir. Fondötenler ciltten cilde kullanımlarının farklılıklar taşıdığını söyleyebilirim. Bu farklılıklar da kimisinin cildi yağlı, kimisinin kuru, kimisinin de karışık hali olduğundna dolayı fondötenlerin kullanım çeşitliliği de artmış oluyor. Fondöten çeşitlerine gelecek olursak; likitten yapılan fondötenler, köpüklerden yapılan fondötenler, tozlardan meydana getirilmiş fondötenler, pudra görevi ile kullanılan fondötenler, krem maksadıyla kullanılan fondötenler ve nemlendirici özelliği ile kullanımda olan fondötenler mevcut durumdadır. Fondötenin kapatıcılığı özelliğini yaşamış olduğu gün içerisinde kullanmak isteyen kişiler genellikle katı maddelerden meydana getirilmiş fondötenleri tercih ettiğini görmekteyiz. Bu yazımızda fondötenleri günlük yaşantımızda nerelerde kullandığımıza dair bilgiler ve nasıl sürüldüğüne dair bilgileri sizlere sunmaya çalışacağım;

İlk önce günlük yaşantısında dışarıya çıkmadan önce genellikle cilt bakımı yapıldıktan sonra fondöten sürülmelidir. Yani fondöteni kirli bir cilt üzerinde değilde yeni temizlenmiş ve parlak bir cilt üzerinde kullanılması genellikle tercih edilen bir durumdur. Bu durumları da yerine getirmek için ilk önce cilt su ve köpük ile iyice yıkanmalıdır. Sonrasında havlu ve ya kuru bez yardımıyla iyice kurutulması gerekmektedir. Sonrasında ise istenildiği gibi fondöten sürülme işlemine geçilmelidir. Fondöten kullanmadan önce kullanılan nemlendirici maddeleri de yeterince kullanmak oldukça önem taşıyan bir husustur. Çünkü nemlendiricinin gereğinden fazla kullanılması durumlarında hem cildin olduğundan daha fazla parlak gözükmesine hem de cildi fazlasıyla yapış yapış denebilecek yapışkanlığa sebebiyet vereceğinden yeteri kadar kullanılması gerekmektedir. Bu sayede gereği kadar nemlendirici işlemlerinin yapılması durumunda yüze sürülen fondötenlerin ciltte uzun süre kaldığını da göreceksiniz.

Fondötenleri kullanmadan önce hangi tür fondötenin sizin vücudunuza uygun olacağına karar verilmeli ve sonrasında bu uygunluğa göre fondöten seçimi yapılıp alınmalıdır. Fondöten almaya gittiğinizde hemen körü körüne almak yerine cildinizin küçük bir kısmına sürüp ten renginiz ile uyumlu olup olmadığına bakmanız oldukça önemli bir nokta olacaktır. Bir diğer önemli noktada fondöten almaya gittiğinizde gün ağarmamış olmasına dikkat edin. Çünkü mağaza ışıkları altında fondöteni ten renginize uyumlu olup olmadığını denemeniz sizi yanıltacaktır. Çünkü mağaza ışıkları genellikle parlak renklerden oluştukarı için fondötenin isizn vücudunuza uygunluğu da olmamasına sababiyet verecektir. Fondöten seçimlerinde düşünülecek bir başka konuda cildi kuru olan kişilerin nemlendirici özelliğine sahip olan fondötenlerden almaya özen göstermeleri gerekmektedir. Tam aksine vücudu yağlı olan kişilerinde yağdan arındırılmış olan fondötenleri tercih etmeleri gerekmektedir. Ben bu seçimleri yapamam gibi düşünce içerisinde iseniz, kozmetik ürünü satan mağazanın reyon görevlisine danışarak cildinizin ten rengini ve yağlı olup olmadığını söylemeniz yeterli olacaktır. Reyon görevlisi de sizin cilt özelliklerine uygun olan fondötenleri doğru bir tercih dahilinde satın alıp kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Cildinize uygun olan fondöten alma işlemi gerçekleştikten sonra cildinize süreceğiniz fondöteni hangi teknik ile sürmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Cilde fondöten sürme çeşitleri arasında sünger yardımı ile sürme, fırça yardımı ile sürme ve doğal olarak parmak yarıdmı ile sürme olarak farklılıklar bulunmaktadır. Saymış olduğum bu fondöteni cilte sürme çeşitlerinden genel olarak kozmetik ürünleri kullanan bayanlar çoğunlukla fırça yardımı ile cilde sürdükleri tespit edilmiştir. Aslında sünger ile fondöten sürme uygulaması da çoğu yerde kullanılıyor ama gerek süngerin çok çabuk bir şekilde kirleniyor olması gerekse de süngerin sıklıkla yıkanması gerektiği hususunda bayanlar fırça ile fondöten sürme işlemine daha sıcak bakıyorlar.

İnsanlar arasında genellikle cilde ne kadar çok fondöten sürersem o kadar daha çok ciltteki kusurları örterim düşüncesi yaygındır. Ama bu yaygın olarak düşünülen düşünce tabiki de yanlıştır. Çünkü gereğinden fazla fondöten sürülmesi durumunda hem daha çirkin bir görüntü hem de maske yapmış gibi bir görüntü meydana gelmektedir. Bu yüzden gerektiği kadar fondöteni vilde sürmek önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Fazla fondöten sürülmesindeki yanlışı söyledikten sonra gerektiği kadar fondöteni vücuda sürüp o sürülmüş olan fondöteni vücuttaki ilgili olan yere yedire yedire yani acele etmeden bastıra bastıra yaymamız vücut güzelliği açısından da oldukça önemlidir. Yani fondöteni vücuda ne kadar narin bir şekilde sürersek ona paralel olarak da bir o kadar şık görünmemiz içten bile değildir.

Fondöteni öyle gelişi güzel sürmek tabiki de en büyük yanlışlardan birisidir. Bu durumlarda yapılması gereken ise elimize almış olduğumuz fondöten kremini vücudumuzda sürmek istediğimiz yere noktalar halinde ve aralıklı bir şekilde sürmeliyiz. Sonrasında ise fırça veya sünger yardımı ile bastırmalı bir şekilde dağıtarak ilgili yerlere dağıtımını yapmalıyız. Burada da önemli nokta fondöten kreminin vücuda az olacak şekilde sürülmesidir. Duruma göre az gelmesi halinde artırılabilir. Ama tabiki de şık bir görünüme sahip olmadaki öenmli husus az miktarda fondöten sürülmesidir. Sünger yardımı ile fondöten sürecek kişiler için tavsiye olarak sünger ıslak ise suyu iyice sıkılmalı ve ondna sonra sürülmelidir. Gelelim en önemli noktaya; fondöteni yüz kısmına sürmemiz gerekiyor ise az miktarda sürerek dağıtımını yapmalıyız. Sonrasında ise dekolte bölgelerine ve omuz kısımlarına ayriyetten az da olsa fondöten kremi damlatmalı ve dağıtıp sürmeliyiz. Çünkü yüze sürülen fondötenin kötü bir şekilde ön plana çıkmaması için diğer yerlere sürülen fondöten tamamlayıcı görevini üstlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Maybelline marka fondöten kullaniyorm oldukca memnunum. Cildimi nemlendirdikten sonra firca yardimiyla uyguladığım fondöten cilt kusurlarimi kapatmamda oldukca başarılı.

  2. Hizli emilebilir nemlendiriciden sonra fondoten surmek daha basit ben genelde flormar marka firca tercih ediyorum eskiden elimle surerdim ama elimle esit sekilde dagitamiyordum .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!