" /> Günlük Makyajda Allık Nasıl Kullanılır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Günlük Makyajda Allık Nasıl Kullanılır?

Günlük Makyajda Allık Nasıl Kullanılır?

Allık eski zamanlardan beri kadınların gözdesi olmuş hatta bazı devletlerin simgesi haline bile gelmiş bir makyaj ürünüdür. Eskiden ulaşması zor ve yapımı zahmetli olan bu ürünün şimdilerde ise her kadının kullandığı ve makyaj yapımı sırasında vazgeçilmez kıldıkları bir ürünüdür. Eski zamanda kırmızı yanakların kadınları her zaman daha genç ve güzel gösterdiği düşünülürdü ve bu yüzden kadınlar yanaklarına renk gelmesi için uğraşırdı. Bu düşünde günümüzde hala devam etmektedir. Bu nedenle kozmetik mağazalarında neredeyse ilk tükenen ürün allıktır.

Allık Çeşitleri Nelerdir

Allığın tercihlere göre, yüz şekline ve yapısına göre, cilt hassaslığına ve türüne göre kullanılması gereken bir sürü çeşidi bulunmaktadır.

Şekillerine Göre Allıklar;

Krem Şeklinde Allıklar; Katı krem olarak da geçen bir üründür. Vücut ısısı ile tamamen eriyen ve krem özelliği kazanan bu allıklar el ile kolaylıkla yayılabilir. Genelde ıslak ve parlak bir renk görünümü verir. Renk yoğunluğu oldukça fazladır. Bu tür allığı tamamen mat ve kuru olarak üreten makyaj firmaları da mevcuttur. Aynı zamanda bu tür allıklar ruj olarak kullanılıp dudak makyajına yardımcı unsur seçilebilir.

Köpük Allıklar; Köpüksü bir yapıda olması nedeni ile ismi bu şekilde adlandırılmıştır. Oldukça yumuşaktır ve ciltte de bu hissi yaratır. Bu allıkların en önemli özelliği yapısının değişebilmesidir. Bazısı ciltte kısa sürede matlaşmaya başlarken bir diğeri ıslak ve parlak görünmeye devam eder. Bu yüzden her zaman almadan önce cildinizde deneyerek satın alınması önerilir.

Toz Şeklindeki Allıklar; Firmaların üretmede ve kadınların kullanımında en çok tercih edilen allık türüdür. Zerre boya yapılı parçacıkların sıkıştırılması ile oluşur. Genellikle fırça ile uygulama işlemi yapılır. Bu allıkların en kötü yanı, yere düştüklerinde ya da bir yere çarptıklarında kolayca kırılıp ayrılmasıdır. Kırılsa da kullanıma devam edilebilir ancak bu durum makyaj yapacak olan kişini moralini bozabilir.

Fırınlanmış (Baked) Şekilde Olan Allıklar; Tercihe göre hem kuru hem de ıslak olarak uygulanabilen bir allıktır. Fırça hafif ıslatılıp uygulandığı zaman genellikle parlak bir görüntü oluşturur. Kuru şekilde fırça ile sürüldüğü zaman ise transparan bir renk elde etmiş olursunuz. Bu tür allıklar ıslanmadan önce sert bir yapıdadır. Islandığı zaman kremsi bir yapıya dönüşür. Ciltte ışıltılı ve kaygan bir görünüm oluşturur. Çoğunlukla parlak ve olanları mevcuttur. Mat olanları ise bulmak biraz zordur.

Stick – Kalem Şeklinde Olan Allıklar; Tercih edilme yüzdesi düşük olan dolayısıyla az rastlanın bir allıktır. Tombul makyaj kalemi olarak ya da ruj gibi kaydırmalı olarak üretilen bir allıktır. Cilde sürüldüğünde ıslak ve hafif parlak bir görünüm elde edilir. Özellikle sürüldükten sonra allık fırçası ile allığı her tarafa eşit bir şekilde homojen olarak dağıtmak görüntü açısından çok önemlidir.

Renklerine Göre Allıklar;

Mat Allıklar; Parlak olmayan, ışığı yansıtmayan, normal düz allıklardır. Günlük makyaj için tavsiye edilir. Yanakların doğal kırmızı görünüm kazanmasını sağlar.

Işıltılı Allıklar; Işığı yansıtan, parlak ve nemli bir görüntü oluşturan allıklardır. Genelde özel bir yere gidilecek ise kullanımı tavsiye edilir. Elmacık kemiklerini ön plana çıkartarak yüzün küçük görünmesini sağlar.

Günlük Makyajda Allık Nasıl Kullanılır?

Allığın başlıca amacı, yüze renk vermek ve yüz şekillerini ortaya çıkarmak ya da sert hatlı yüz tipine sahip olan kişilerin hatlarını yumuşatmaktır. Bu nedenle, hem günlük kullanımda hem de abiye kullanımda allığın yeri ve yapılış şekli her şeyden önce gelmektedir.

Öncelikle günlük olarak kullanılan allıkta abartıya kaçmamak gerekir. Genellikle mat allıklar tercih edilmeli ve yanağa doğal bir kırmızı görünüm kazandırılmalıdır.

İlk sefer allık paletini açtığımızda eğer palet birden fazla rengi barındırıyorsa, makyajımıza uygun olan rengi seçip işleme başlayabiliriz. Allık fırçasını çok bastırılmadan yumuşak dönme hareketleri ile allığa sürülmelidir. Daha sonra cilde hafifçe sürülerek allık şekli verilir. Çok fazla sürmemeye ve doğal kalmaya özen gösterin. Eğer toz allık kullanıyorsanız, çok uçucu bir özellik taşıdığı için bu allığı günlük yaşantınızda yanınızda taşıyarak tazeleyebilirsiniz.

Ayrıca allık kullanımını merak edenler için internet ortamında anlatımlı görseli bulunan birçok site bulunmaktadır. Diğer bir yandan makyaj ile ilgilenip kendi deneyimlerini izleyiciye aktarıp bu işi hobi olarak ya da meslek haline dönüştürmüş bir şekilde videolar yapan kişileri takip edip onlardan birkaç püf nokta ve tavsiye öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yüzüme pudra sürdükten sonra kullanırım allığı. Çünkü direk sürünce çok çiğ bir görüntü oluyor. Sünger yerine de her daim fırça tercih ediyorum fırçayla eşit dağılımı hafif dairesel dokunuşlarla yakalamak gayet basit.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!