" /> Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir

Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir

Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir

Grip yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi paçavraya çeviren bir hastalıktır. Mevsim geçişlerinde ve özellikle sonbahardan kışa geçerken ve kış ayları içinde oldukça fazla görülen ciddi bir hastalıktır. Soğuk algınlıkları gibi daha hafif hastalıklarla hep karıştırılır. Nezle griple en çok karıştırılan hastalıktır. Oysa her ikisi farklı hastalıktır ve grip çok daha ciddi bir problemdir. Çocuklarda, kronik rahatsızlığı olanlarda kalp ve hipertansiyon rahatsızlıkları olanlarda ve özellikle yaşlılarda çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu açıdan grip olunduğunda bir doktora görünmek gerekir ve nasılsa bir hafta içinde geçer diye düşünülmemelidir. Toplum içerisinde griple alakalı birçok yanlış bilgi ve hurafe dolaşmaktadır ve bu tarz yanlış bilgilerden uzak durulması gerekir. Bilinen bu yanlışları aşağıda sizlere açıkladık.

Grip Hakkında Doğru Diye Bilinen Yanlışlar

1.Basit bir hastalık olarak görülmesi en büyük yanlıştır. Ağır ve ateşli olarak seyreden bir hastalıktır. Soğuk algınlıkları gibi ayakta atlatılmaz ve mutlaka yatak istirahati gerektiren bir hastalıktır. Kronik hastalıkları olanlarda ölümlere varılan vakalara neden olmasından dolayı asla basit bir hastalık olarak görülmemesi gerekir.

2.Grip aşılarının gribe yol açtığı gibi çok yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Grip aşıları ölü bir aşı olduğu için enfeksiyonun ilerlemesi diye bir risk söz konusu olmaz. İnsanlar nezleye yakalandıklarında grip olduklarını düşünürler ve burun akıntısı ile halsizlik gibi yakınmalarına vuruldukları girip aşılarının yol açtıklarını sanırlar.

3.Bebek sahibi anneler grip olduklarında çocuklarını emzirmemeleri gerektiğini düşünürler. Hastalığı çocuklarına bulaştıracaklarını düşünen annelerin bu düşünceleri yanlıştır ve çocuklarını emzirmeye devam etmelidirler. Anne sütü gribe karşı doğal antikor içerir. Bu sayede bebeğe doğal olarak bağışıklık sağlar. Bebeğe grip bulaştıran anneler bunu emzirdikleri için değil, elleriyle ya da solunum yolu ile yaptıklarını bilmelidirler. Bu nedenle grip olan anneler bebeklerini öpmekten kaçınmalı, ellerini özellikle emzirmeden önce iyice yıkamalı ve mutlaka grip geçene kadar maske kullanmalıdırlar. Evi havalandırmayı ve nemli tutmayı da asla ihmal etmemelidirler.

4.Grip aşısı olanların asla hastalanmayacağı fikri tamamen yanlıştır. Yüzde yüz oranda koruma sağlamaz ama gribin daha hafif seyretmesinde etkilidir. Grip olma ihtimalini azaltır ya da grip olunduğunda hastalığın etkilerinin daha az hissedilmesini sağlar. Fakat grip aşısı olan birisi bazen şiddetli bir grip vakası da geçirebilir. Ama bu çok daha düşük bir olasılıktır. Aşının etkisini göstermesi 2-3 haftalık bir süreç olduğu için sonbahar döneminin başlarında aşı olunmalıdır. Kış ayı içerisinde aşı olunduğunda ve etkisini 2-3 hafta içerisinde göstereceği için bu dönem içerisinde virüs kapan birisi aşı olsa bile gripten etkilenecektir.

5.Maske takıldığında gripten kesin korunurum düşüncesi yanlıştır. Havadaki damlacıklardan hastalık bulaşabileceği gibi el teması yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir. Grip hastası olan birisinin bir noktaya temas etmesi virüsü oraya bulaştırması demektir. Özellikle o bölgede ağzı açık hapşırması elini ağzına getirip sonra o noktalara elleriyle temas etmesi virüsün o bölgelere bulaşmasını sağlayacaktır. Daha sonra gelip o virüslü bölgelere temas eden birisi virüsü büyük oranda kapacaktır. Bu nedenle ortak kullanılan bölgelerin (telefon, kapı kolları, kumanda gibi) ve eşyaların iyice dezenfekte edilmesi gerekir.

6.Her yıl aşı olmama gerek yok nasılsa bir kere oldum düşüncesi de yanlıştır. Yüzde yüz koruma sağlamasa da her yıl gribe yol açacak virüslere karşı yenilenen yeni aşılar bir yıl önce olunandan farklıdır ve etkileri kendisini her yıl değiştiren virüslere karşı çok daha etkilidir. Dolayısı ile bu yıl olduğunuz aşı bir sonraki yıl gripten sizi asla korumaz.

7.Grip vakaları Mayıs ayı ortalarına kadar görülebildiği için Ocak ayından sonra aşı olunmasına gerek olmadığı düşüncesi son derece yanlıştır. Ocak ayının başında oluşan aşı sizi Mayıs ayının ortalarına kadar koruyacaktır. Bu da yaklaşık 3,5 aylık bir korunma sağlanması demektir.

8.İlaç alındığında hastalığın ayakta geçirileceği zannedilir ama bu son derece yanlıştır. Zaten bu düşüncenin yanlışlığı kişi yataklık hale geldiğinde anlaşılacaktır. Ayakta geçirilen hastalıklar nezle ve buna benzer soğuk algınlığı rahatsızlıklarıdır. Oysa gripte yüksek ateş, kas ağrıları, baş ağrıları ve boğaz ağrıları görülür. Kişi perişan halde olur ve mutlaka yatak istirahati gerekir.

9.Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de grip olunduğunda antibiyotik alınmasıdır. Grip bir virüs etkenli hastalıktır ve bakterilerin yol açtığı bir hastalık değildir. Antibiyotik bakterilerin yol açtığı hastalıklarda kullanılır. Dolayısı ile grip olan birisi antibiyotik aldığında aslında hiç bir şey almamış gibidir. Bol sıvı almak, dinlenmek ve vücut direncini güçlendiren besinleri tüketmek en etkili yoldur.

Makalemizin girişinde de belirtildiği gibi grip ciddiye alınması gereken ve özellikle çocuklarda ve yaşlılarda mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gereken bir hastalıktır. Asla kendi haline bırakılmamalı ve soğuk algınlıkları işe karıştırılmamalıdır. Grip olanlar aynı zamanda kalp ve tansiyon hastaları ise doktora görünmeleri çok daha önem arz etmektedir. Çünkü grip bu tür hastalıkları tetikleyen bir etken olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!