" /> Göz Rengine Göre Göz Makyajı Nasıl Yapılır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göz Rengine Göre Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Göz Rengine Göre Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj yaparken en çok dikkat edilen konu kendi ten renginize uygun bir fondöten, kapatıcı ya da pudra bulmak oluyor. Biraz daha ileriye gidilirse, kendinize yakışacak bir ruj rengine karar veriyorsunuz hepsi bu. Peki ya göz makyajı? Bir yüze bakıldığı zaman en çok zaman harcanması gereken ve makyajı kesinlikle ortaya koyan kısım göz makyajıdır. Bu sebeptendir ki, makyaja gözler ile başlanır ve devamında ona uygun hafif ya da yoğun kapatıcılık barındıran fondöten, krem ya da kapatıcı ürünler kullanılır. Tabi ki bir diğer sebebi de, toz farların yüze dökülüp yüz makyajını bozmamasıdır.

Makyajın en önemli kısmı gözler ise, her göze her göz makyajı yakışmaz. Göz makyajının bir sürü çeşiti mevcuttur; eyelinerlı göz makyajı, cut crease, gölgeli, smokey eye ya da boş gözler denilen yalnızca maskara ağırlıklı bir göz makyajı. Bu belirtilen ve daha belirtilmemiş birçok göz makyajının yapımında en büyük görevi üstlenen ürün kesinlikle: Far.

Göz renginiz, sizin kullanacağınız renkleri belirlemenize fazlasıyla yardımcı olur. Her göz tipine ve rengine göre farklı göz makyajları önerilir. Örneğin, çok düşük göz kapaklarına sahipseniz eyeliner kullanamazsınız. Bu, sizin bakışlarınızı daha aşağıya çekecek ve bayık bir görüntüye sebebiyet verecektir.

  • Açık/ Koyu Kahverengi Gözler

Toplum içerisinde –bizim toplumumuzda- genellikle renkli gözlüler azınlıkta olduğu için kahverengi gözlüler kendilerini biraz şanssız hissederler. Ya da sıradan hisserler diyebiliriz ama tıpkı oval yüzlülerde olduğu gibi kahverengi gözlüler için de en şanslı göz rengi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, en doğal göz rengi olduğundan dolayı kahverengi gözler hemen hemen her makyajı taşıyabilirler. Her ton, her pigment gözlerinizde güzel duracaktır.

Kahverengi gözlülerin en sık tercih ettiği ve kendilerine en çok yakıştırdıkları tonlar arasında lacivert, yeşil, açık kahve ve gri gelir. Bu renkler ile göz renginiz arasında bir kontrast yaratmanız oldukça kolay olacaktır. Bunun yanı sıra, kahverengi göz rengini belirginleştirmek adına kendi göz renginizden daha koyu bir eyeliner kullanabilirsiniz. Burada devreye koyu kahveler ve siyah göz kalemleri giriyor. Eyeliner seçiminizi mutlaka de siyahtan yana kullanın. Çünkü, bakışlarınızı kaldırabilmek için göz renginizden daha baskın, güçlü bir tona ihtiyacınız vardır. Hemen ardından, maskara seçimizini de siyah tercih etmelisiniz. Hem göz renginiz koyu olduğundan daha doğal duracak, hem de kendini gösterecek bir maskara rengi tercih etmiş olacaksınız. Renk skalasında, soğukluk ve sıcaklık olarak bakılırsa kahverengi sıcak bir ton olduğundan ateşi çağrıştırır ve bakırlar, toprak rengi gibi sıcak tonlara yönelirseniz ortaya muazzam bir görüntü çıkacaktır. İsterseniz ışıltılı, isterseniz de mat renkleri tercih edebilirsiniz ama ışıltılı ya da sedefli farlar kesinlikle daha iyi duracaktır. Göz pınarlarınızı da aydınlatıcı ile aydınlatmayı unutmayın.

  • Mavi Gözler​

Mavi gözlüyseniz eğer gözlerinizin güzelliğini çok fazla ön plana çıkartmak gibi bir derdiniz yok demektir. Çünkü, gözleriniz renginden dolayı doğal bir güzelliğe sahiptir. Bu güzelliği ve farklılığı desteklemek için kızıl ve toprak tonlarına doğru yönelmelisiniz. Çok koyu göz makyajları size pek fazla yakışmaz. Bunun sebebi ise, doğal güzelliğini ortaya çıkartmak yerine gölgelemiş olduğunuz içindir. Kahverengiler, turuncular, kızıllar, bronzlar ve bejler; göz renginize uygun far, kalem ve eyeliner seçenekleri arasında bulunurlar.

Etkileyici ve derin bakışlara sahip olabilmek için kahverengi ya da koyu füme göz kalemini gözünüzün ve alt üst kısmına sürebilirsiniz. Mercan tonlarında bir farı şakaklarda daha yoğun olacak şekilde göz kapaklarınıza uygulayarak harika bir makyaj elde edebilirsiniz. Ayrıca, füme rengi göz kalemi de gözlerinize daha buğulu bir efekt katacaktır. Hep atlansa da, siyah yerine lacivert ya da kahverengi maskara da gözlerinize çok yakışacaktır.

  • Yeşil Gözler

Gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkartabilmek için alt tonu pembe olan renklere gidebilirsiniz. Yeşil ve pembe, günlük hayatta kıyafetlerde yanyana gelmese de makyajda çok iyi bir kontrast ve tonsürton sağlayabilirler. Bunun yanı sıra, mor da yeşil gözleri tamamlayıcı bir ton ailesinden gelmektedir. Toz pembe, lila, lavanta, turuncu ile birlikte bakır tonlarında far ve göz kalemleri de makyajınızda kullanabileceğiniz renkler arasındadırlar.

Yeşil gözlerinizi daha fazla vurgulamak için siyah göz kalemini üst kirpiklerinizin hemen üzerinden üzerine ince bir hat halinde çekmelisiniz. Bu, kirpik diplerinizi daha güçlü kılarken size daha seksi bir bakış kazandıracaktır. Ardından da dilediğiniz renklerden birini örneğni bebe mavisi, kahve, pembe ya da mor farı göz kapaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Siyah maskara dışında lacivert ve kahverengi maskalar da gözlerinize fazlasıyla yakışacaktır.

  • Ela/Bal Rengi Gözler

Ela ya da bal renginde olan gözlere sahipseniz; en şanslı göz rengi gruplarından birine sahipsiniz demektir. Hiç makyaj yapmadan bile inanılmaz güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Makyajınız için, kahverengi gözlerde de olduğu gibi mavi ve yeşilin tüm tonlarıyla birlikte açıktan koyuya doğru tonsürton yaparak kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Bej, kahve, bakır ve bal renkleri size çok uyum sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!