" /> Gebelikte Kramp Nedenleri ? Gebelikte Kramplar Nasıl Önlenir ? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Kramp Nedenleri ? Gebelikte Kramplar Nasıl Önlenir ?

Gebelikte Kramp Nedenleri ? Gebelikte Kramplar Nasıl Önlenir ?

Gebelik döneminde kadınların vücudu oldukça fazla değişimden geçer. Hormon değişimlerine ek olarak anatomik değişiklikler de gebe kadınları sıklıkla etkilemektedir. Gebelik döneminde yaşanan kramp, birçok kadının başlıca şikayetleri arasındadır. Kramplara neden olabilecek pek çok neden vardır. Fakat doğru bir şekilde ele alınırsa bu krampların önüne geçilebilir ve yarattığı ağrılar en aza indirilebilir.

Gebelik Kramplarının Başlıca Nedenleri

Gebelikte kramp, genellikle vücutta bulunan bazı mineral ve vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır. Anne adayları vücutlarındaki mineral depolarını bebekleriyle paylaştıkları için eksikliklerin görülmesi oldukça yaygındır. Vücudumuzda yer alan mineraller kasların doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan en büyük etkenlerdir. Minerallerin eksik olması kas kramplarına yol açabilmektedir. Magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerinin eksikliği, krampa neden olan başlıca nedenlerdir. Kramplar genellikle bacaklarda görülmekle beraber kollarda da ortaya çıkabilir.

Kramplar Nasıl Önlenebilir

Gebelik döneminde ortaya çıkan kas kramplarını önlemek için izlenebilecek farklı yollar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi gebe kadının bol miktarda su tüketmesidir. Bu şekilde vücut içerisinde mineral dengesi sağlanacaktır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde hareket etmek de bacaklarda meydana gelen kas kramplarını önemli ölçüde azaltacaktır. Hafif tempolu kısa yürüyüşler gebe kadınlar için en iyi egzersizlerden biridir. Ayakta çok fazla vakit geçirmek de krampları tetikleyebilir. Gebe kadınlar bol miktarda dinlenerek uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalıdır. Bu özellikle de hamileliğin ilerleyen aşamalarında oldukça önemlidir. Ayakları yukarıda tutmak da kas kramplarının en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Kramplardan Kurtulma

Gebe kadınlar bacaklarında krampı meydana geldiğinde geçirmek için uygulanabilecek yöntemler vardır. Kramp meydana geldiğinde bacağa hafif bir şekilde masaj yapmak kasların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Islatılmış bir bez kullanarak bacağın kramplı bölgesini de sarmak ağrıları hafifletecektir. Devam eden ve geçmeyen kramplarda ise doktora başvurmak gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Adet doneminde ki kramplarında şiddetli geçmesinin magnezyum ve potasyum eksikliğiyle bir ilgisi var mı?yürüyüş yapmak Kramplara iyi gelir mi regl iken ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!