" /> Gebelikte Kansızlığa İyi Gelebilecek Yiyecekler | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Kansızlığa İyi Gelebilecek Yiyecekler

Gebelikte Kansızlığa İyi Gelebilecek Yiyecekler

Gebelikte Kansızlık Sorunu

Dünya nüfusunun yarısı gebelik döneminde kansızlık sorunu yaşamaktadır. Türkiye de ise bu oran daha fazladır. Hamile bayanların hemen hepsi kan yapıcı takviye ilaçlar kullanmaktadır. Hem bebeğin sağlıklı olarak gelişmesi hem de anne adayının hamilelik sırasında ya da sonrasında olumsuz problemler ile karşılaşmaması için kan değerlerine her ay düzenli baktırması ve beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelik boyunca kan hemoglobin seviyesinin 11 mg’ ın altına düşmemelidir. 11 mg’ ın altına düşün kan seviyesi gebelikte kansızlık sorununun yaşandığı anlamına gelmektedir.

Gebelikte Kansızlığa İyi Gelebilecek Yiyecekler Şunlardır:

1- Mercimek: Mercimek bir günlük demir isteğinin % 20′ lik oranını karşılayacaktır. Bu sebeple mercimek; annelerin kansızlık için tüketebileceği besinler arasında yer almaktadır.

2- Ispanak: Hamilelik boyunca ıspanak tüketimi oldukça önemlidir. Çünkü 100 gram ıspanakta 2,7 mg demir bulunmaktadır. Bu da duyulan hemoglabin ihtiyacını karşılayacaktır.

3- Pekmez: Sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezi arasında pekmez mutlaka olmalıdır. Çünkü Pekmez kan yapıcı yiyeceklerin 1 numaralı olanıdır.

4- Soya Fasulyesi: Haftada 2 kez 100 gram soya fasulyesi kullanmanız 15,7 mg demir ihtiyacının karşılanacağı anlamına gelmektedir. Bu miktar da insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu demirin 2,5 katı ile eş değerdir. Bu da soya fasulyesini hamilelikte yaşanan kansızlık probleminin kurtarıcılarından birisi yapmaktadır.

5- Tavuk ciğeri: Soya fasulyesinde olduğu gibi 100 gram tavuk ciğerinde de günlük duyulan demir gereksiniminin 2,5 katı vardır. Bu miktar azımsanmayacak kadar çoktur. Hamile bayanlar en az hafta da bir kez tavuk ciğeri tüketmelidirler.

6- Yulaf: 100 gram yulafta günlük demir gereksiniminin % 70′ i yer almaktadır.

7- Nohut: 100 gram nohutta 6,2 mg demir bulunur. Bu miktar da günlük duyulan demir ihtiyacının tamamı anlamına gelmektedir. Bu oran ile nohut kan yapıcı besinler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!