" /> Gebelikte Hastalıklara Karşı Doğru Beslenme Nasıl Olmalı | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Hastalıklara Karşı Doğru Beslenme Nasıl Olmalı

Gebelikte Hastalıklara Karşı Doğru Beslenme Nasıl Olmalı

Hamile olan kadınlar kendi hayatları için ve bebeklerinin hayatları için hamilelik sürecinde ve emzirme sürecinde sağlıklarına, yediklerine ve içtiklerine gereğinden çok daha fazla önem vermelidirler. Uzmanlar özellikle de beslenme konusunun öneminde hamileliğin ilk 3 ayına dikkat çekmektedirler. Çünkü gebelik sürecinin ilk 3 ayı, bebeğin gelişme ve büyüme süreci açısından en büyük faktör annenin sağlıklı beslenmesidir. Bu süreçte bebeğin kromozom yapısı oluşur ve beli başlı sağlıksal sorunlar oluşacaksa bu evrede oluşmaktadır.

Hamilelikte doğru beslenme kuralları

İlk 3 ay boyunca anne az miktarda ancak sık sık gıda almalıdır. Bu sayede hem kilo almaz hem de sürekli metabolizmayı canlı tutmuş olur. Bu dönemlerde özellikle tavsiye edilen yiyecekler yağsız, baharatsız, kokusuz ve tuzlu olan yiyeceklerdir. Özellikle beyaz leblebi ya da kraker gibi yiyecekler hamileliğin ilk evlerinde görülen mide bulantılarına iyi gelmektedir. Anne aynı zamanda protein içerikli olan yumurta, balık, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekleri de gerekli miktarlarda almalıdır. Ancak hamileliğin ilk gününden itibaren hastalıklara karşı korunma amacı ile kesinlikle sigara içilmemeli, alkol, gazlı ve çok şekerli içecekler tüketilmemelidir. Bu tarz maddeler hem anne sağlığını hem bebek sağlığını etkileyecek hem de doğum sonrasında bebeğe verilecek sütün kalitesini düşürecektir.

3. aydan sonra doğru beslenme nasıl olmalı?

3. aydan sonra artık hormonlar sabitlenmiş durumda olmaktadır. Bu süreçten doğuma kadar olan evrede beslenme alışkanlığı ekstra önemli bir hal almaktadır. Günlük olarak en az 1600 kcal olan enerji tüketimi gerçekleştirilmeli ve 2200 kcal düzeyinde de çıkılmaması gerekmektedir. Hep halk arasında söylenen yanlış bir bilgi olarak yeni nesillere de aktarılan iki kişilik yemek yeme konusu kesinlikle doğru bir bilgi değildir. Hamile olan kadınlar asla iki kişi olarak beslenmemeli normal bir insanın alabileceği ölçüden beli çok az miktarda daha fazla almalıdırlar. Çünkü annenin aldığı besin bebeğe yeterince aktarılmakta ve bu protein karbonhidrat ve yağlardan bebek yeterince fayda sağlamaktadır. Bu gebelik sürecinde anne çocuk sağlığı için atlanmaması gereken şeyler; haftada en az iki öğün kırmızı et tüketilmesi, günlük olarak süt ya da en azından bir süt ürünü tüketilmeli, haftada bir de en az bir öğünde balık tüketilmelidir. Tüm bunların yanı sıra hemen hemen her gün aşırı olmamakla birlikte çeşit çeşit kuru yemişler ve meyveler tüketilmelidir. Bebeğin anne karnında almış olduğu bu besinler hem hastalıklardan koruyacak hem de zeka seviyesinin gelişimde olumlu etkiler sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gebelikte beslenme

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!