" /> Gebelikte Diş Sağlığı Hamilelik Döneminde Dış Sağlığı | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Diş Sağlığı Hamilelik Döneminde Dış Sağlığı

Gebelikte Diş Sağlığı Hamilelik Döneminde Dış Sağlığı

Hamilelik sırasında kadın vücudunda sayısız değişiklik meydana gelir. Bunun temel nedeni hormonlardır. Diş ve ağız sağlığı da değişen hormonlardan etkilenir. Annenin Vücudunda bulunan kalsiyumun bebeğe geçmesi annedeki kalsiyumu azaltır bu durumda gebelikte dış sağlığı hamilelik döneminde dış sağlığı olumsuz etkilenir.

Hormonlardaki artış ağız sağlığını nasıl etkiler?

Hormonların aniden yükselmesi gebelik sırasında annenin ağzında iltihaplanmaya neden olabilir. Hamilelik döneminde özellikle ağız ve diş temizliğine olukça önem verilmeli. Gebeliğin ilk aylarında kusma sonrasında ağızda biriken asit, diş çürümelerine ve diş eti iltihaplanmasına neden olabilir. Kusmadan sonra fırçalanan dişlerde ise ağızda biriken asit nedeniyle aşınmalar meydana gelebilir. Bu durumu önlemek için kusmadan hemen sonra dişleri fırçalamaktan kaçınmalı ve ağız bol su ile çalkalanmalı, yarım saat sonra ise dişler fırçalanmalıdır. Bunun yanı sıra gebelik öncesinde diş yüzeyinde oluşan ve yeterince temizlenmeyen plaklar gebelik sırasında iltihaplanmaya ve çeşitli diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Diş sağlığında beslenmenin önemi

Diş sağlığında beslenme sadece gebelik sırasında değil, hayatın her evresinde önemini korumaktadır. Bunun yanında gebelik sırasında vücudun vitamin ve kalsiyum dengesini korumak için ekstra özen gösterilmesi gerekir. Her şeyden önce bol su tüketmek asla ihmal edilmemeli. Su, vücudun birçok parçasında olduğu gibi diş sağlığında da hayati önem taşımaktadır. Ne kadar dengeli beslenilirse beslenilsin, su ihtiyacı yeteri miktarda karşılanmayan bir vücuttan asla sağlıklı olması beklenemez. Bunun yanında mineral bakımında zengin gıdaların tüketilmesi, gerekirse vücuda ekstra kalsiyum takviyesi yapılması gerekir. Mineral bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin yanı sıra vitamin ve protein ihtiyacının giderilmesi de asla ihmal edilmemeli, özellikle A, C ve D vitamini bakımından zengin besinler tercih edilmeli. Tüm bu hususlara dikkat edildiğinde hamileliğin dişler üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kalkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Eger macundan mideniz bulaniyorsa agzinizi suyla çalkalayın benim en ufak macunda midem bulaniyor bu yuzden misvakla bazen de macunsuz fırçalıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!