" /> Gebelikte cinsellik yaşarken dikkat edilmesi gereken noktalar | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte cinsellik yaşarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Gebelikte cinsellik yaşarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Gebelikte cinsellik, birçok ebeveyn adayının tabu olarak gördüğü bir eylemdir. Gebelikte cinsellik yaşamak her ne kadar normal ve yaşanabilir bir durum olsa da, bebeğin zarar göreceğine dair endişeler, gebelik döneminde cinsel yaşama ara vermeye neden olur. Doktorun aksini söylemediği belli durumlar dışında gebelikte cinsel ilişki son derece normaldir.

Gebelik dönemlerine göre cinsellik

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler nedeni ile anne adayında cinsel istek artar. Bazı durumlarda ise anne adayını cinsellikten soğutabilir. Her iki durumda yaşanan hormonal değişimden kaynaklandığı için geçicidir.

İlerleyen aylarda, gebeliğine alışan annenin cinsel yaşamı da normal seyrine dönmeye başlayacaktır.

Gebeliğin son aylarında ise bebeğin büyümesi ile birlikte anne adayının hareketleri kısıtlanacağından, anne adayının cinsel ilişki ile ilgili istekleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Konu, gebeliği takip eden kadın doğum uzmanı doktor ile mutlaka paylaşılmalı, güvenli ve sakıncalı durumlar hakkında bilgi edinilmelidir. Doktor onayı alınan sağlıklı bir gebelik sürecinde, anne adayının rahat ve sağlıklı hissettiği sürece cinsel ilişki yaşanabilir.

Gebelikte cinsellik yaşarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Daha önce düşük yaşamış anne adaylarının, bu durum ile ilgili olarak doktorlarını bilgilendirmesi önemlidir. Tekrar böyle bir risk olup olmadığı öğrenilmelidir. Tüp bebek yöntemi ile gebe kalındıysa gebelikte cinsellik hakkında doktordan bilgi alınması gereklidir.

Erken doğum riski, kanama, ağrı, düşük riski gibi durumlar söz konusu ise gebelikte cinsellik yaşarken dikkatli olunmalı ve uzman doktora mutlaka danışılmalıdır.

Gebelik süresinde çok düşük bir ihtimal olsa da, gebe kalma riski vardır. Bu nedenle gebelik esnasında kondom ile korunma ihmal edilmemelidir. Ayrıca baba adayının, cinsel organında olabilen ufak enfeksiyonlar bebek için tehlike arz edebilir.

Ayrıca gebelik boyunca, kayganlaştırıcı krem, geciktirici sprey gibi ilaç, jel, sprey, krem türevi kimyasalların bebeğe zarar vermemesi açısından kullanılmaması gereklidir.

Gebelikte cinsellik ve hatırlatmalar

Ebeveynleri endişelendiren başlıca durum, bebeğin zarar göreceğidir. Bebek rahmin içerisinde sıvılarla dolu bir kesede büyüyor ve gelişiyor. Anne adayının bedeni, bebeği en güvenli şekilde korumak üzerine şekillendiğinden, gebelikte yaşanan cinsel ilişki bebeği etkilemez.

Her sağlıklı anne adayı, gebelik esnasında cinsellik yaşamak ister, bu çok normal bir durumdur. Gebelikte yaşanacak cinsel ilişki için doğru pozisyonun seçilmesi özellikle gebeliğin son aylarında anne adayının daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Gebelikte cinsellik anne adayının bedenen ve ruhen rahatlamasını sağlayacağından faydalıdır. Ayrıca cinsel ilişki eylemlerinin iyi bir gebelik egzersizi olduğunu unutmayın.
Rahim bir kas olduğundan, cinsel ilişki ile çalıştırılan vajinal kaslar daha rahat bir doğum yapılmasında etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!