" /> Gebelikte Çalışma ve İş koşullarının iyileştirilmesi | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Çalışma ve İş koşullarının iyileştirilmesi

Gebelikte Çalışma ve İş koşullarının iyileştirilmesi

Sağlıklı bir hamilelik geçiriliyorsa doğuma kısa bir süre kalana kadar çalışılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Tabi her meslek için geçerli olmayabilir. Örneğin ağır vücut işçiliği gerektiren meslekler veya uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslekler buna örnektir. Böyle bir işte çalışılmaya devam edilmesi bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Tüm toplumun, gebeliğin, kadınların yaşamında normal bir dönem olduğu bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Kadınlar bu dönemde de tüm yaşam aktivitelerini yerine getirebilmelidirler. Çalışılacak süreler kullanılacak izinler, işyerine ulaşım gibi faktörler daha önce planlanmalıdır.

Doğum öncesi izin kullanımı

Gebelikte annelerin yasal izin hakları bulunmaktadır. Bunlar doğum izni ve süt iznidir. Doğum öncesinde tek çocuğa hamilelikte 32. Haftadan sonra, ikiz hamilelikte 30. Haftadan sonra izin kullanabilir. 37. Haftaya kadar çalışmaya devam edilebilir. Uzmanlar erken doğum riski ihtimali nedeniyle annelerin doğum öncesi izinlerini tamam olarak kullanmalarını öneriyor. Doğum gerçekleştikten sonra 6. Haftadan itibaren tekrar çalışmaya başlanmaktadır. Ancak kişi isterse 6 aylık süt iznini kullanabilir.

Hamilelik sırasında iş koşullarının iyileştirilmesi nasıl sağlanır?

Ne kadar sürerse sürsün gebelikte çalışma aktivitesi sırasında, bedensel olarak gerginliği azaltarak rahat hareket etmenin yöntemleri uygulanmalıdır. Korseli çorap kullanmak bunlardan biridir. Sık sık pozisyon değiştirin. Mola vermek, otururken ayağa kalkmak, ayaktayken oturmak vücudu rahatlatır. Ağır bir işiniz varsa, iş harici diğer fiziksel aktiviteleri minimuma indirmek gerekir. Geceleri sol tarafınıza yatarak uyuyun.

​​​​​​​ Masa başı bir işte çalışıyorsanız bir tabure yardımıyla bacaklarınızı sürekli yüksekte tutun. Sigara dumanı olan alanlarda bulunmayın. 2 saatte bir tuvalete gidin. Bir şey kaldırırken sırta zarar vermeyecek şekilde dizlerden bükerek kaldırın. Çalışırken öğün atlamamaya özen gösterin. Yanınızda bol miktarda ve taze besleyici gıdalar bulundurmak bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Masa başı çalışıyorum ve surekli oturmak zorunda kaldigim için sandalyeme bel destekleyici aparat aldim bel agrilarima cok iyi geliyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!