" /> Gebelikte Besin Öğeleri Nelerdir ? Gebelikte Beslenme ve ne Yenmemelidir ? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelikte Besin Öğeleri Nelerdir ? Gebelikte Beslenme ve ne Yenmemelidir ?

Gebelikte Besin Öğeleri Nelerdir ? Gebelikte Beslenme ve ne Yenmemelidir ?

Gebelikte Beslenme

Sağlıklı ve doğru beslenme her zaman herkes için önemlidir. Ancak gebelikte doğru beslenme anne adaylarının ekstra dikkat etmesi gereken bir durumdur. Çünkü onlar artık tek kişi değillerdir ve yedikleri her şeyden içlerinde oluşan yeni canlıda vitamin almaktadır. Gebelikte bebek anneden beslenir ve tüm mineral ve vitaminleri anneden alır. Anne günlük olarak düzenli beslenmesine dikkat etmez ise bebeği beslediği için kendisi halsiz düşer. Bu da sağlıklı bir hamileliğin gerçekleşmesine engel olur. Ya bebek gelişimini yeterince sağlayamaz ya da anne hamilelik boyunca sancılı günler geçirir.

Gebelikte Ne Yenmemelidir?

Gebe bayanlar hazır paketlenmiş ve dondurulmuş yiyeceklerden, abur cubur tarzı şeylerden uzak durmalıdır. Bu tarz yiyeceklerin ne size ne de bebeğinize hiçbir katkısı yoktur.

Gebelikte Besin Öğeleri Şunlardır:

1- Kuruyemiş: Fındık, yer fıstığı, ceviz, badem gibi kuruyemişler özellikle hamileliğin ilk aylarında bebeğin gelişimi için önemlidir. Günlük 4-5 adet de olsa bunlardan tüketilmesi gerekir.

2- Kuru üzüm- Pekmez: Hamilelikte her bayanın sıkıntısı kansızlıktır. Bu sebeple özellikle çiğitli olan kuru üzüm ve ev yapımı pekmez kan takviye edici olarak görülmeli ve günlük az miktarlarda da olsa tüketilmelidir. Unutmayın ki bebeğiniz kandan beslenmektedir. Bu da sizin kan değerlerinizin düşmesine sebep olacağından kan yapıcı yiyecekler tüketmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

3- Mevsimindeki Sebzeler: Hangi mevsimde hamile kaldı iseniz; o mevsimde yer alan taze sebzelerden yemelisiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler hamilelik boyunca etkili besin ögeleri arasında yer almaktadır.

4- Mevsimindeki Meyveler: Hamile kaldığınız dönemdeki meyvelerden günlük tüketmeniz doğal besin kaynaklarından vitamin almanızı sağlayacaktır. Ancak muz kabızlığa sebep olduğundan ve hamilelikte kabızlık sık rastlanan şikayetler arasında yer aldığından dolayı fazla tüketmemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bademin bebegin zeka gelisiminde cok etkili oldugunu cok duymustum hamileligim boyunca doktor tavsiyesiyle duzenli belli araliklarda tükettim hem guzel hem faydali kuruyemis

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!