" /> Gebelik Döneminde Gribe Karşı Neler Yapılmalı? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Döneminde Gribe Karşı Neler Yapılmalı?

Gebelik Döneminde Gribe Karşı Neler Yapılmalı?

Gebelikte Grip, gebelik dönemi oldukça hassas geçen bir süreç olduğu için anne adayları gebelikte grip olmamaya dikkat ederler. Çünkü gebelik döneminde kadınların vücut dirençleri düşer ve kolay hastalanma riskleri artar. Bunun yanı sıra normalde kullanabilecek ilaçlar gebelikte sınırlı olduğundan iyileşme süreleri uzar. Grip uzun sürebilen bir rahatsızlık olduğu için bu süre ağır geçebilir. Anneye ve bebeğe de zarar verebilme olasılığı artabilir.

Gebelikte kullanılan ilaçlar anne karnındaki bebeği etkileyeceği için anne adayları ilaç kullanmaktan kaçınırlar. Bu yüzden anne adayları grip rahatsızlığına yakalanmamak için başka koruyucu yöntemlere başvururlar. Gribe neden olan virüsün adı ınfluenza virüsüdür. Bu virüs gebelik zamanında anne adaylarını daha çok etkiler. Gebelik döneminde grip ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar daha da artmaktadır. Bazı araştırmalara göre gebeliğin ilk 6 ayının içinde olan anne adaylarının gripten ötürü hastahaneye gitme oranları artış göstermektedir. Gebelikte yaşanan bu grip rahatsızlığı kişinin yine gebelik zamanında astım rahatsızlığına yakalanmasına da sebep olabilir.

Gebelik Döneminde Gribe Karşı Neler Yapılmalı?

Anne adaylarının koruyucu önlemler almaları gerekir. Gebelikte özellikle beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için meyve ve sebze tüketimini arttırmalıdırlar. Yenilen gıdaların temizliğine önem vermelidirler. Gebelik döneminde grip belirtileri anlaşılmaya başlandığında doktora başvurmalıdırlar. Doktor izin verirse onun kontrolü ile grip aşısı da uygulanabilir. Grip aşısı inkative virüs aşısı olduğu için gebelikte yapılması bir sakınca içermez. Anne adayları eğer grip aşısı yaptıracak ise çocuklarının gelişim süreçlerini dikkatli olarak incelemelerinde fayda vardır. Özellikle de ilk 3 ayın içinde grip aşısı uygulanacak anne adayı bu aşıyı yaptırmadan önce bebeğinin gelişiminin tamamlandığından emin olmalıdır. Zira ilk 3 ay bebeğin gelişim süresi olduğundan bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Gribe yakalandigimizda istahimiz kesiliyor hamileyken beslenme çok önemli tabi ki ama sütümüzün ve iştahımızın kesilmemesi icin ozellikle bu ilk 3 ay icin önerebileceğiniz gidalar nelerdir?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!