" /> Gebelik Dönemi Testleri | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Dönemi Testleri

Gebelik Dönemi Testleri

Hamilelik boyunca belirli haftalarda bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Hatta bu testler gebelik öncesi de başlayabilir. Testlerin bir kısmı tüm gebelere uygulanırken bir kısmı sadece bazı gebeliklerde belli durumlar karşısında yapılır. Çiftler eğer gebeliğe karar verdikten sonra kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoruna muayene olur. Jinekolojik muayene ve ultrasonografik muayene yapılarak anne adayının gebeliğe uygunluğu saptanır. Eğer son bir yıl içinde smear testi yapılmadı ise anne adayına yapılır.

Anormal bir durum karşısında tedavi yöntemi uygulanır. Fakat çiftlerin büyük bir kısmı muayeneye adet gecikmesinden sonra gelmektedir. Bu durumda da yine son bir yıl içerisinde yapılmadı ise smear testi yapılır. Ultrasonografik muayene yapılarak gebelik teşhisinin konması gerekir. Muayene sonucunda tam kan sayımı, tam idrar tetkiki , kan şekeri ölçümü ve HIV testi gibi testler yapılır.

Gebeliğin 11. ve 14. haftalarında ultrason muayene ile bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılır. Bu tahlil sadece bu haftalar arasında yapılabilir. Öncesinde ve sonrasında yapılmadığından haftalık takip dikkatle izlenmelidir. Gebeliğin 16.ve 20.haftalarında üçlü test hatta gerek görülmesi durumunda dörtlü test yapılır. Risk görüldüğünde bebekten su alınarak daha derin araştırma yapılır. 24 ve 28. haftalara geldiğinde 50 gram şekerli su testi yapılır. Burada sonuç 140 tan fazla çıkarsa aynı test 100 gram ile yapılır. Bu haftalarda yapılan diğer bir test ise anne ve babada kan uyuşmazlığı saptandığında yapılan IDC testidir.

Test sonucu negatif çıktığında gebelikte bebek için sorun olmadığını gösterir. Test sonucunun pozitif olması durumunda anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak doğuma kadar dikkatle bebek izlenir. 36. haftadan sonra doğuma kadar haftalık NST uygulanır. Bütün bu testler gebelikte herhangi bir sıkıntı olmadığında bütün annelere yapılır. Diğer durumlarda doktorun teşhisine göre testler ilave edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. En basindan herseyi sıfırdan ogrenmek.onunla yeni seyler kesfetmek.her ani birlikte yasamak son dakikasina kadar a dan z ye hersey titizlik ve özveri istiyor. Bu yuzden olsa gerek cennet annelerin ayaklari altinda

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!