" /> Gebeliğin 2. Ayında Bebekte Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebeliğin 2. Ayında Bebekte Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir

Gebeliğin 2. Ayında Bebekte Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir

Gebeliğin 2. Ayında Bebekte Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir

Hamileliğin 2.ayı demek 4 ve 8 haftanın içinde olduğunuzu gösterir. Artık Bebek Yavaş yavaş oluşmaya başlar.Bebeğin özel fonksiyonları ve değişen hücreleri farklı boyutlara gelmeye başlar. Diferansiasyon yani bir diğer adı ile bebekte farklılaşmalar meydana gelir.Farklılaşma nedir derseniz artık bebeğin yavaş yavaş ebatlarının yerine oturması demektir.Yani bebeğin dış görüntüsü oluşmaya başlar ve bebekte ana hatlar yavaş yavaş belirerek bebek ben buradayım edasında olur.4. haftayı atlatan bebek 5. haftasına girdiği vakit,kalp ve dolaşım sistemi artık orta tabakasında şekillenmeye başlar.Plesantada kan damarları oluşum gösterir.Böylece bebek ilk kalp gelişimini beşinci haftada tamamlamaya başlar.Aslında bebeğin kalbi döllenmeden 22. gün sonra atar fakat gelişim bu sürelerde yetersiz olduğundan 5. haftada en iyi gelişimi tamamlayarak kan dolaşımı hızlanır ve kalp atışları daha düzgün atmaya başlar. Bebeğin akciğerleri yavaş yavaş gelişmeye başlar ve bebek artık neredeyse bir serçe parmak büyüklüğünde gelişir ve ana hatlar bu haftalarda meydana çıkar.Bebeğin boyu 1.5 mm uzunluğundadır. Henüz kilo alarak gramı azdır. Bunu doktor kişiden kişiye farklı bir şekilde tedavi sonucu söyler.

6. haftasında da bebekte yine bir takım değişmeler devam eder.Neredeyse 5 hafta küçücük boyutlara sahip olan bebek 6. hafta 3 kat kadar fark atar.Bebeğin kulak gelişimi devam eder. İçkulak yapısı gelişim aşamasındadır.Dokular oluştukça dudak gelişiminde büyüyecektir. Artık tat alma hisssni bebek en iyi şekilde hissedecektir.Ayrıca çene,sırt boyun ve kulak gelişimini bebek 6. haftada belli eder. Zaten doktor muayenelerinde gerekli ultrasonda bebeğin gelişimini izleyecek ve bu kadar hızlı bir şekilde büyümesine adeta şaşıracaksınız.Bu haftada bir de bebekte sinir dokuları gelişim göstermeye başlar. Neredeyse 40 bağ dokusu gelişerek omurlar ve kaslar gelişmeye başlar.Bu dönemde bebeğin kol ayak bacak gelişimi başlamıştır ve bunu ince tabakalar şeklinde küçük iskelet olarak ultrasonda görmeniz mümkündür.Bebeğin keseye yerleşmesinden 4 hafta sonra bebeğin boyu yaklaşık olarak neredeyse 3 mm uzunluğundadır.Bebek artık kendini yavaş yavaş belli etmeye ve şekillenmeye başlar.


7. Haftada yine değişimler her zamanki gibi son hızla devam eder.Bebeğin eşi bir yani diğer adı ile göbek kordonu oluşmaya başlamıştır.Artık bebeğin size nasıl tutunduğunu ultrasonda rahim bölgesinde direk olarak görebilirsiniz.Bebeğin o anki pozisyonu zaten sizde direk olarak duygusal bir bağ oluşturacak ve o anda onu yakından tanıyacaksınız.Göbek kordonunda neler olur. Öncelikle kordon iki atar damar ve geniş bir toplar damarın içinde yer alır.Burada tek bir kan hücresi toplamda 30 saniye uzunluğunda gerçekleşir.Artık bebeğin beyni gelişime yeni girdiğinden karmaşık bir halin içinde yer alır.Beyin omurilik sıvısının doğru bir şekilde gelişmesi bebeğin zekası için son derece önemlidir.Bu sıvı doğru bir şekilde dolaşım yaptığında beyinde sıkıntılar söz konusu olmayacak gelişim en iyi şekilde tamamlanacaktır.Bebeğin bu dönemlerde kafatası oldukça şeffaf olduğundan sadece bir mercek ile beyin tabakasının inceliği görülebilir.Özellikle 7. haftanın içinde bebeğin yüz ayrıntıları daha net olarak görünmeye başlar. Göz kulak burun çene yapısı net bir şekilde ortaya çıkar.Artık bebeğin göz rengi belirmeye başlar hatta içinde göz duyusu renkli irisi gelişimine devam eder. Bu dönemlerde bebeğin gelişimi göz gelişimi ve beyin gelişimi çok zayıftır ve yeni oluşum olduğundan bebek karmakarışık bir dünyanın içindedir. Algılama yetisi henüz gelişmemeştir. Artık el ve kol tomurcukları gelişmeye ve yapılanmaya başlamıştır. Yaklaşık olarak bebek 7.haftanın sonunda toplamda boyu 8.5 mm kadardır.


2. Ayın son haftası olan 8.haftada bebekte var olan değişimler yine aynı şekilde hızlı bir şekilde devam etmektedir.Bu dönemde bebeğin el ve ayak parmakları dikkat çeker. Bebeğin her ne kadar el ve ayak parmakları birbirine yapışkan olsa da şekillenme olgusu devam etmektedir. Artık bebeğe şöyle bir baktığınızda kol ve bacaklar daha uzun ve gelişimi daha net izlenmektedir. Bebek bu dönemlerde sürekli hareket içindedir. Öncellikle el ve ayak oluşumu gerçekleştikten sonra sürekli aktif olarak değişik şekiller yapacak adeta karnınızda değişik hisleri sizlerde uyandıracaktır. Artık diz bükmeler kol hareketleri açıkça gözlemlenebilir.7 .haftada üst dudak ve kulak burun fonksiyonu yeni yapılanmaya başlarken bu 8. haftada bunu daha hızlı bir şekilde oluştuğunu hatta belirgenleştiğini fark edeceksiniz. Bebeğinizin yüz hatları sizi oldukça mutlu edecek hatta ilk benzetmeler şimdiden konuşma konusu olacaktır.Göz renkleri bebeğin koyulaşmaya ve oluşmaya başlar artık bu haftalarda göz kapağı oluşumu gerçekleşir. Bebek artık çevresini izlemeye bu haftalarda başlar ama oluşum yeni olduğundan dikkatli bir algı söz konusu değildir. Artık bebek yavaş yavaş yerini ve kendi dünyasını hissetmeye başlar. En önemlisi anne ile bağı daha hızlı bir şekilde gelişmeyi sürdürür. Gebeliğin ikinci ayı bebeğin hayati fonksiyonlarının gelişim döngüsüdür ve dikkatli bir gebelik geçirmek son derce önemlidir.Gebeliğin ikinci ayında düşük ihtimalleri söz konusu olduğundan annenin kendini kesinlikle yormaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!