" /> Dış Gebelik Nedir ? Belirtileri , Nedenleri , Tanı ve Tedavisi | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dış Gebelik Nedir ? Belirtileri , Nedenleri , Tanı ve Tedavisi

Dış Gebelik Nedir ? Belirtileri , Nedenleri , Tanı ve Tedavisi

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim içi dışında başka bir yere yerleşmesi ile oluşan durumdur. Gebelerin % 1’inde görülen bu durum erken fark edilmemesi halinde anne ölümlerine sebebiyet vermektedir. Çoğunlukla yumurtanın fallop tüplerine yerleştiği görülür. Dış gebelikte de erken gebelik belirtileri görülür.

-Kusma
-Bulantı
-Adet
-Adet gecikmesi
-Memelerde hassasiyet
-Sık sık idrara çıkma
-Halsizlik

-Vajinal akıntıda artış gibi belirtiler göstermektedir ilk zamanlarında. Bunun yanında gebelik testleri de pozitif sonuç vermektedir dış gebelikte de. Fark edilmeyen dış gebelikler rahim dışında yumurtanın büyümesi ile meydana gelen kanamalar annelerde iç kanamaya sebebiyet verir. Bunun sonucu olarak ise anne adayları hayati tehlike geçirmektedir.

DIŞ GEBELİĞİN SEBEPLERİ

Dış gebeliğin sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte; tüplerde meydana gelen hasarlar, darlıklar veya pelvik bölgeye ait geçirilmiş enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları, yumurtlama tedavileri, sigara tüketimi gibi fonksiyonel nedenleri de mevcuttur. Bunun yanında ileri yaşta meydana gelen gebeliklerde görülme olasılığı daha fazla bulunmaktadır.

DIŞ GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR

Dış gebelik belirtileri çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında ortaya başlamaktadır. Öncelikle en önemli dış gebelik belirtileri arasında kan ve idrar testinde gebeliğin pozitif çıkmasına rağmen kesenin belirli haftalardan sonra hala görülmemesi yer almaktadır. Doktorlar tarafından ancak 8. haftadan sonra anlaşılabilmektedir. Bunun yanında aşağıdaki gibi belirtilerin görülmesi halinde bir an önce doktora başvurulmalıdır:

-Anormal vajinal kanamalar
-Sürekli baygınlık hissi
-Omuz ağrısı
-Ciddi karın ağrıları
-Karnın tek tarafında devamlı şişlik
-İdrara çıktıktan sonra alt karında meydana gelen ağrı
-İshal
– Gözlerin kararması

Dış gebeliğin erken tespiti hususunda anne adaylarının gebelik muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları önemli bir etken arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!