" /> Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Normal Gebelik ile Farkları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Normal Gebelik ile Farkları

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Normal Gebelik ile Farkları

Günümüzde birçok kadın dış gebelikle karşı karşıya kalmaktadır. Dış gebeliği normal gebelikten ayıran ise döllenen yumurtanın yerleştiği bölgedir. Normal bir gebelikte döllenen yumurta tüplerden rahime doğru ilerler, rahime gelen döllenmiş yumurta burada kalarak gelişimine devam eder ve böylelikle cenin bebek halini alana kadar burada büyür. Dış gebelikte durum oldukça farklıdır:

Döllenen yumurta rahime ilerlemez çoğunlukla fallop tüplerinde büyümeye çalışır. Tıpta Ektopik gebelik olarak adlandırılan bu gebelik sağlıklı bir gebelik olmayıp ilk üç ayda anne ölümlerine dahi sebep olmaktadır. Gebelikte dış olup olmadığını anlamak için ise kullanılan bir kaç yöntem bulunmaktadır.
Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik yaşayan bayanların hepsi ilk etapta normal gebelik yaşayan bayanların gördüğü birçok belirtileri görür. Yani dış gebe olan bir bayanın da regl dönemi gecikir, halsiz olabilir, mide bulantısı yaşayabilir, memelerde hassasiyet hissedebilir. Dış gebeliği anlama adına en önemli belirti Beta Hcg adı verilen kanda gebelik testidir.

Dış gebeliklerde normal evde yapılan idrar testleri de pozitif çıkarken; kanda gebelik testinde karşımıza değerler çıkmaktadır. Bu teste değerin 10 olması dahi gebelik başlangıcı anlamını taşırken bu testin iki günde bir tekrarlanması ve her tekrar sonrasında değerin en az iki katına çıkması gerekmektedir. Bu durumu örneklendirecek olursak bugün yapılan teste değeriniz 600 ise bir sonraki testinizin 1200 civarına katlanması gerekir ki bu durum sağlıklı bir gebeliğin göstergesidir.

Beta Hcg testi sonucunuz yeterli derecede yükselmiyor ya da bir yükselip sonra düşüş gösterebiliyorsa ve az bir miktarda tekrar yükselme gösteriyor ise dış gebelikten şüphelenmelisiniz. Hcg testinde değerin var olmasına rağmen 9.haftada ultrason ile bakıldığında rahimde bir oluşum görülmüyorsa hiç zaman kaybetmeden tedavi sürecine girilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Gebelik testleri malesef ki her zaman doğru yaniti vermiyor kesinlikle domtora gorunmekte fayda var

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!