" /> Dantel Kumaşların Bakımı İçin Nasıl Bir Yol Uygulanmalıdır? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dantel Kumaşların Bakımı İçin Nasıl Bir Yol Uygulanmalıdır?

Dantel Kumaşların Bakımı İçin Nasıl Bir Yol Uygulanmalıdır?

Dantel Kumaşların Bakımı İçin Nasıl Bir Yol Uygulanmalıdır?

Bir zamanlar dantelli kumaşlar evimizi süsleyen en önemli aksesuarlardı. Fakat gün geçtikçe eski değerini kaybetmeye başladı. Belki ileri de tekrar hak ettiği değeri tekrar görür. Bunu bize zaman gösterecek.

Dantel Kumaşların Bakımı

Genellikle genç kızların çeyizlerini oluşturur dantelli kumaşlar. Dantel kumaşların renginin solması, lekelenmesi çok kötüdür. Peki evleneceğiniz gün deldiğinde bu danteller sandıktan çıktığında; renklerinin solmamasına karşı size aşağıda vereceğim ipuçlarını kullanırsanız il günkü parlaklığını kaybetmemiş olacaksınız. Evinize gelen misafirler size hayran kalacaklar. Bu eski geleneği yaşattığınız için.Şimdi size küçük ipuçlarını açıklıyorum.

Dantel kumaş bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Burda bilmeniz gereken en önemli şey dantelin hangi kumaş türünden olduğudur. Genellikle ipek tercih edilir fakat pamuklu ip,yapay ipek ve naylon iplerden oluşanları da bulmak mümkündür. İpek olan dantelli kumaşlar sertlik özelliğini hemen kaybedebilir. Eski sertliğine kavuşması için nemli iken düşük ısıdan yüksek ısıya doğru ütüleme yapılabilir.

Küçük Bir Parçada Deneme Yapın

Dikkat etmeniz de fayda var, ilk önce küçük bir bölümünde uygulama yapınız. Ütünüzün arka kısmı ile ütüleme yaparsanız ütünün ön tarafındaki sivri kısmından dolayı oluşacak yırtılmaları da önlemiş olursunuz.

Dantel Kumaş Bakımında Doğal Yöntemler

Temizliğinde ise doğal yollara başvurmak ömrünü uzatacaktır. Sararmış dantellerinizi bol tuzlu ılık suda 3-4 saat bekletin ve ardından soğuk su ile durlayın. Dantellerinizi kesinlikle sıkmayınız. Bir başka yöntem ise süt kullanarak beyazlatma yöntemidir; 1 litre sütü kaynatıp ılımaya bırakın. Ilık olmasına yakın 2 adet kesme şeker atın ve ardından danteli sütte yıkayın, 2-3 saat tuzlu suda bekletin ve durulayın. Sıcak suya biraz sıvı sabun,biraz da tuz ekleyerek de sararmış olan dantellerinizi 2-3 saat bekletirseniz eski beyazlığına kavuştuğunu görebilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak dantelleriniz temizleyebilir, uzun süre boyunca yıpratmadan dantellerinizi kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!