" /> Çoğul ( ikiz ) Gebelik Nedir ? Nasıl Tanı Konulur | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çoğul ( ikiz ) Gebelik Nedir ? Nasıl Tanı Konulur

Çoğul ( ikiz ) Gebelik Nedir ? Nasıl Tanı Konulur

Anne çocuk sağlığı konusunun en önemli konularında biri de gebeliktir.
Gebelik, genellikle 9 ay 10 gün süren, bebeğin ana rahmine tutunup büyüyüp geliştiği bir dönemdir. Gebelik bebeğin dünyaya gelmesiyle yani doğumla beraber sonlanır. Bazı normal dışı durumlardan dolayı da gebelik sonlanabilmektedir. Böyle durumlar üzücü olarak kabul görülür. Bebek, anne karnında gelişemez ve ya gelişimi birçok sebeplerden ötürü durur.

Gebelik döneminde yaşanan birçok problemler vardır. Bunların bazıları çevresel etkenler olarak karşımıza çıkarken, bazılarıysa kalıtımsal olarak karşımıza çıkabilmektedir.Çoğul gebelik denilen durum halk arasında ikiz, üçüz, çift yumurta ikizi veya tek yumurta ikizi denilen durumdur. Hatta bu 2 ve 3 dışında beşiz bebeklere hamile kalma durumlarıyla da karşılaşılabilmektedir. Her zaman istisnalarla karşılaşma ihtimali bulunmaktadır.

Tüp bebek yöntemi kullanımı çoğul gebelik durumunu arttırdığı söylenmektedir. Bunun dışında çoğul gebelik sebeplerinden biri de geç yaşta gebe kalınması yani menopoza yakın zamanda kalınan hamileliklerdir. Kimi kaynaklara göre çoğul gebeliğin ırklardan gelen kalıtsal bir özellik olduğu söylenir. Ayrıca bir kez çoğul gebeliği olan annenin olabilecek diğer gebeliğinin de çoğul gebelik olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Çoğul gebelik, sağlıklı ortam ve yeterli imkanlarda problem oluşturmamaktadır. Fakat şartların uygun olmadığı ortamlarda çoğul gebelik annenin ve ya bebeklerin hayatlarını kaybetmesin sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka hekim ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.Çoğul gebelik durumlarında, bebeklerin gelişimlerinde bir çok eksiklik olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulduğunda doktor kontrolleri büyük bir önem taşımaktadır.

Halk arasında bilinen bir yanlışa da değinmek gerekmektedir. Mesela ikiz bebek bekleyen bir anne beslenme alışkanlığını değiştirip bir oturuşta üç kişilik bir yemek yemesi gerekmez. Tüketilen yiyeceklerin besin değerleri, annenin ihtiyacı olan vitamin ve benzeri maddeleri, doktora danışıp tüketmesi, anne ve bebekleri için daha faydalı olacaktır.

Çoğul gebeliklerde doğum eğer ikiz bebekler üzerinden konuşacak olursak normal doğum ya da sezaryen ile gerçekleşebilmektedir. Fakat üçüz bebekler ve ya daha fazla olan bebeklerde normal doğum yerine sezaryen ile doğum yaptırılmaktadır. Böylece durum kontrol altına alınıp, anne ve bebeklerinin hayatı tehlikeye atılmamış olmaktadır.

Çoğul gebelik yaşayan annelerde erken doğum riski diğerlerine göre daha fazla olmaktadır. Bebekler doğduklarında diğer tek doğan bebekler göre daha küçük olarak dünyaya gelmektedir. Çoğu gebelik sonrası dünyaya gelen bebeklerin diğer bebeklere göre doğduktan sonra ölüm riski maalesef daha fazla olmaktadır. Olumsuz durumları en aza indirmek için anneler mutlaka düzenli olarak kontrollere gitmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!