" /> Çocuğu Anne Sütünden Nasıl Kesebilirim | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuğu Anne Sütünden Nasıl Kesebilirim

Çocuğu Anne Sütünden Nasıl Kesebilirim

Yeni doğmuş bir bebek için anne sütünün özellikle ilk altı ay boyunca oldukça önemli olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte olup, anne babalar tarafından zaten bilinmektedir. Yeni doğmuş olan bebeğin bir süre boyunca (ortalama iki yaşına kadar) anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Ve anne bebek için gerekli olan besini sütü ile sağlamalıdır. Bebek henüz yeni doğmuş ise, anne sütü yerine ya da anne sütüne ek olarak bebek maması gibi besinlerin bebeğe verilmesi doğru değildir. Yeni doğmuş olan bebek; bir süre boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir.

Bebek iki yaşına geldiğinde ise çocuk tamamen memeden – anne sütünden kesilmelidir. Bu durum halk arasında “memeden kesme” olarak adlandırılır ve çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılarak; bebek emzirme işlemi birden bire bırakılmaktadır. Ve bu kesinlikle doğru değildir. Bebek; anne sütünden kademeli olarak yavaş yavaş kesilmelidir. Bazı anneler tarafında bebek; emzirme esnasında bebeği tam doyurmadan memeden ayırıp biberon ile devam etmeyi denerler. Fakat eğer daha önce bebeğinizi biberon veya bardak ile tanıştırmamışsanız bu durum biraz zor olabilir. Birde bebek inatçı ise, memeden başka bir şey istemiyorsa, farklı metotlar denemeniz gerekecektir.

Bebeği anne sütünden kesme işlemi birden bire değilde kademeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Kademeli olarak anne sütünü azaltma yöntemine geçmeden önce bebeği alıştırmak için yapabileceğiniz taktikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Bebeği Anne Sütünden Kesmek İçin Taktikler

– Bebeğinizin acıktığını fark etseniz dahi; emzirmeyi erteleyin ve bebeğin dikkatini başka yere çekmeye çalışın. Fakat bu durumu çok uzatarak bebeğe açlık eziyeti yapmayın.
– Bebeğinizin emzirme süresini azaltın. Bebeğiniz dilediği kadar emmesin. Buna siz karar verin ve bebek emmek istese bile siz bir süre sonra emzirmeyin.
– Emzirmeleri zamanla bir bir eksiltin. Örneğin bebeğinizi bir günde beş defa emziriyorsanız günde dört kere emzirmeyi deneyin. Daha sonra bir günde üç defa emzirerek emzirme sayısını düşürebilirsiniz. Bebeğiniz ister istemez bu duruma alışmak zorunda kalacaktır.

Bu yöntemleri deneyebileceğiniz gibi aya göre bebeği sütten kesme metodunu kullanabilirsiniz.

Bebek Anne Sütünden Nasıl Kesilmelidir

8 – 10 Ay Emzirme Dönemi
Bebek sekiz aylık olduğunda bebeğin besininin ortalama %50 – %60 ‘lık kısmı anne sütünden oluşmalıdır. Geri kalan kısmını ise bebeğinize uygun ek gıdalar ile sağlayabilirsiniz.

10 – 12 Ay Emzirme Dönemi
Bebek on aylık olduğu zaman artık anne sütünün miktarı azaltılıp, bebek ek gıdalar ile beslenebilir.

12 – 24 Ay Emzirme Dönemi
Bebek 1 – 2 yaşlarına geldiği zaman besininin %20 – %30 ‘luk kısmını anne sütünden geri kalan besin ihtiyacını inek sütü veya devam sütleri ile sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!