" /> CİLT TİPİNE UYGUN FONDÖTEN NASIL SEÇİLİR? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CİLT TİPİNE UYGUN FONDÖTEN NASIL SEÇİLİR?

CİLT TİPİNE UYGUN FONDÖTEN NASIL SEÇİLİR?

Cilt tip olarak renk olarak çeşitlilik göstermektedir. Doğru fondöten uygulamak adına öncelikle cilt analizi yapmak gerekir. Cilde uygun ton ve tipte kullanılan fondöten hem makyaj tamamlayıcısı hem de yüzde bulunan tahribatların kapatıcısı olacaktır.

CİLT TİPİ ÖZELLİKLERİ

Cilt yağlı, kuru, normal ve karmadır.

Yağlı ciltler kalın bir dokuya sahip ve ciltteki gözenekler gözle görünebilecek büyüklüktedir. Dokunulduğu zaman yağlı bir his verir. Ciltte sivilce, siyah nokta gibi kolaylıkla cilt leke ve yaralarına zemin hazırlar. Avantaj olarak ise kırışıklık oluşumuna izin vermez. Yani yaşlılık geç gelecektir.

Kuru ciltyağlı cildin tam tersi olarak ince ve gözeneksiz bir yapıya sahiptir. Soğuk ve rüzgarlı havalardan etkilenmeleri çok kolaydır. Yara oluşumu, pullanma gibi etkenlerden korunmak için takviye olarak krem kullanımı oldukça yararlı olacaktır.

Normal cilt tipi gözeneksiz ve pembe bir yapıya sahiptirler. Sıkı görünüme sahiptir. Kırışık oluşumu en az olan cilt tipidir. Makyajın en uygun tipi ve makyajsızda en saf bir cilt görünümü normal cilt tipindedir.

Karma cilt tipi, yüzün belirli bölgeleri yağlı belirli bölgeleri az yağlıdır. Karma cilt tipi en zor kullanımı olan cilttir. Dikkat etmek gereken yağlı bölgeleri doğru tespit etmektir. Aynı zamanda yağlı bölgeleri etkileyecek birkaç krem uygulaması ile dezavantaj avantaja dönüştürülebilmektedir.

CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR

Uygun fondöten kullanmak için cilt tipini doğru saptamak önemlidir. Cilt tipini belirlemek adına güzellik merkezlerine gidilebilir. Sonuçları doğru ve tespit edilebilir netlikte size vereceklerdir. Evde bunu belirlemek isteyenler için; a4 kağıdını yüzün alın, burun, çene ve yanak için 4 şerit halinde kesilmeli. Ardından bu şeritleri bölgelere 30 saniye kadar bastırmak gerekiyor. Baskı yapılan a4 üzerindeki sonuçlar cilt tipi için yorumlar getirmeyi sağlıyor. Kağıt üzerinde lekeler bulunuyorsa ve cilde yapışıyorsa yağlı cilt tipine sahipsiniz. Leke oluşumu gözlenmiyor ufak lekeler bulunuyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz. Alın ve çene bölgesi dışında kağıt cilde yapışmıyorsa karma cilt tipine sahipsiniz. Herhangi bir yapışma veya leke oluşumu gözlenmiyorsa normal cilt tipine sahipsiniz demektir.

CİLT RENGİNE GÖRE FONDÖTEN SEÇİMİ

Fondöten kullanımının bir diğer etkileyicisi de cilt rengidir. Cilt rengi fondöten uygulamasında büyük bir önem taşır. Cilt renkleri; çok açık renkli ( soluk renk – porselen ) , pembemsi açık, açık buğday (sarı – altın rengi ) ve koyu buğday (zeytin rengi ) olarak sıralanabilmektedir. Cilt renkleri kendi arasında da ton çeşitliliği göstermektedir. Uzman görüşler açık buğday ten rengini 35 farklı tona ayırmaktadır. Sizler için ton renginizi bilmeniz ve bununla uyumlu bir fondöten rengini seçmeniz yeterli olacaktır. Aksi halde görüntü olarak uyumlu olmayan fondöten rengi yanlış bir makyaj uygulaması olacaktır.

CİLT TİPİNE UYGUN FONDÖTEN KULLANIMI

Cilt tipi belirlendikten sonra doğru renk fondöten ile kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer yağlı cilde sahipseniz mat görünüm veren fondöten seçmek doğru bir uygulamaya neden olacaktır. Su bazlı ve güneş faktörlü bir fondöten yine yağlı ciltler için doğru tercihtir. Salisilik asit bulunan fondötenler de yine yağlı aynı zamanda sivilceli ciltler için doğru sonuçlar getirecektir. Kuru ciltler için nemlendirici etkili fondöten kullanmak gerekmektedir. Parlak bitiriş içeren fondötenler de yine kuru ciltlere yardımcı olacaktır. Karma cilt yapısında bulunanlar renk adaptasyonu sağlayan fondötenleri tercih edebilirler.

Fondöten renk denemesi yaparken bilekte tona bakmak yanlış olacaktır. Fondötenin rengini tespit etmek için boynunuzda veya çene kemiğinizde uygulamalısınız. Aynı zamanda mağaza spot ışıklarında deneme yapılması renk açısından şaşırtma sağlayacaktır. Gün ışında uygulamak veya test etmek gerekmektedir.

Fondötenleri yazlık – kışlık ayırtmak yine doğru uygulama bulması açısından yardımcı olacaktır. Yazın güneş ışığından etkilenip, tatilde bronzlaşıp veya solaryuma girip ten rengine dış faktörlerle etki edilebilmekte. Bu gibi etkenlerin yanlış makyaj getirisi olmaması için iki farklı fondöten kullanımı uygun olmaktadır. Ayrıca kışın güneş ışığı görülmemesi veya cildin daha sert koşulları maruz kalması da yine fondöten tipini etkileyebilmektedir.

Fondöten uygulanırken el ile değil fırça veya süngerle uygulamak pürüzsüz bir yapıda görünmesini sağlayacaktır.

Fondöten rengini seçerken cildin bir ton açığı veya bir ton koyusunu tercih etmek yüzün vücut ile uyumunu ortaya koyacaktır. Aksi halde zıt bir görünüm yanlış uygulamayı ortaya çıkarır.

Fondöten uygulamasına geçilmeden önce cildin temiz olması gerekmektedir. Cilt tipinize uygun bir krem ile baz uygularsanız fondötenin daha doğal görünüm kazanmasını sağlar. Aynı zamanda baz olarak krem sürmek fondötenin kolay akmasını engellemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Cildini az cok taniyan kisi dogru fondöten secimi yapar ya da bu konuda kozmetik centerlara ve ya kuaforunuze de danisabilirsiniz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!