" /> Cilt Sağlığınızı Koruyabilmek İçin Bu Alışkanlıkları Terk Edin! | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Cilt Sağlığınızı Koruyabilmek İçin Bu Alışkanlıkları Terk Edin!

Cilt Sağlığınızı Koruyabilmek İçin Bu Alışkanlıkları Terk Edin!

Hatalı beslenme alışkanlıkları nasıl istenmediğimiz kilolar almamıza sebep oluyorsa; hatalı cilt bakımı yapmak da cilt sağlığımızın ve güzelliğimizin bozulmasına neden olmaktadır. Cildimizin sahip olduğu güzellikleri korumak için bazı durumlardan uzak durmamız gerekmektedir. Bu durumları aşağıdaki 8 maddenin içerisinde açıkladık, hadi neler olduğuna bakalım:

 1. Büyüteçli Aynalara Bakmak

Büyüteç özelliği olan aynalarda cildinizi bütün ayrıntılarına kadar görebilip, cildiniz ile gereksiz oynamalar yapma gereksinimine kapılabilirsiniz. Bunun gibi gereksiz kötü alışkanlıklar kimi zaman kişide karşı koyamayacağı bir takıntı haline kadar gelebilmektedir. Daha sonra bu gereksiz durumların neden olduğu yaraların tedavisi gerekebilmektedir. Ve işler rayından çıkabilmektedir. Bu nedenle büyüteçli aynalara bakmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

 1. Elleri Yüze Götürmek

Ellerimiz çevremiz ile daha fazla temas edebilen bir organımız olduğundan dolayı, alerjen maddelerin yüzümüze ya da cildimizin diğer bölgelerine daha kolay taşınmasını sağlamakta ve cildimizde egzamanın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Yine çevreden elleri ile taşıyabilecekleri mikroorganizmaların yüzderisinde enfeksiyona neden olmasına zemin hazırlayabilir.

 1. Sivilceleri Sıkmak

Devamlı olarak bilinçsizce sıkılan sivilceler veya siyah noktalar kötü görünümlere ve kalıcı lekelere neden olabiliyor. Bu nedenlerden dolayı sivilce veya siyah noktalara el ile sıkılarak müdahale edilmesi çok zararlı olan ve uzak durulması gereken zararlı bir alışkanlıktır. Bunun yerine başka sağlıklı yöntemlerdenenmelidir. Mesela cilt bakım maskeleri ya da bir doktor tarafından önerilmiş olan kremler kullanılabilir. Özellikle de evinizde doğal ve kolay yöntemler ile hazırlayarak uygulayabileceğiniz sivilce geçirici maskeler büyük yararlar sağlamaktadır. Sivilcelerinizi sıkarak kalıcı izlerin oluşmasına sebep vermek yerine doğal yöntemler ile sivilce oluşumunu engelleyebilir ve istenmeyen sivilcelerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

 1. Cilt Tipine Uygun Olmayan Tonik Kullanmamak

Tonikler cilt temizliğinde kullanılan özel losyonlardır. İçlerinde arındırıcı ve rahatlatıcı özellikler taşıyan maddeler bulunuyor. Bunun yanında antiseptik özelliği de taşımaktadırlar. Tonikler bütün gün kirlenen cildimizi temizleyip, arındırıp, canlandırmak için kullanabileceğimiz bir kozmetik ürünüdür. Toniklerin diğer bir görevi aynı zamanda ciltte oluşan gözenekleri sıkılaştırarak, cilt üzerinde meydana gelen ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olmak ve cildi sıkılaştırmayı sağlamaktadırlar. Oldukça fazla çeşidi olan tonikler hem erkeklerin hem kadınların cilt temizliğinde mutlaka kullanması gereken ürünler arasında yer alıyor. Tonikler genelde ikiye ayrılmaktadır: Alkollü ve alkolsüz tonikler. Hangi çeşit toniğin hangi cilde kullanılması gerektiğine cilt tipine göre karar verilmektedir. Kuru cilt tiplerinde gözenekler kapalı ve yağ salgılama oranı çok az olmaktadır. Bu yüzden alkolsüz tonik kullanmak gerekiyor. Yağlı olan ciltlerde gözenekler daha açık olmakta ve yağ salgılanması da çok fazla oluşmaktadır. Bu yüzden alkollü tonikler kullanılabilmektedir. Yağlı cilde sahip olan kişilerde akne problemi daha yaygın olarak görülmektedir, bu nedenle jel formunda bir cilt temizleyici ile temizleme yapıldıktan sonra cilt toniklenmelidir. Karma ciltlerde ise genellikle burun çevresi ve alın bölgesi yağlı olmaktadır. Yanak bölgeleri ise yağlı değildir. Bu nedenle alkol oranı düşük olan bir tonik tercih edilmelidir.

 1. Sabunla Çok Sık Yüz Yıkamak

Yüzü sabunla yıkamak kullandığınız sabunun içeriğine göre zararlı olabiliyor. Mesela, nemlendirici içeriğe sahip olmayan, pH değeri cilde zarar verecek derecede olan, çok yüksek oranda esans ve kimyasal maddeye sahip sabunlar ile devamlı olarak yüzünüzü yıkarsanız zaman geçtikçe cildiniz tahriş olur, cildiniz kurur ve kırışıklıklar oluşmaya başlayabilir. Özellikle kokulu olan sabunlar hassas olan ciltlerde kızarıklık oluşmasına ve alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Yüzünüzü düzenli olarak yıkamak için kullanacağınız sabunun pH değerinin en az 5.0 , en fazla ise 5.6 olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kokusuz olması ve nemlendirici özelliğe sahip olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz sabuna dikkat ettiğinize rağmen yüzünüze kullandıktan sonra cildiniz aşırı derecede yağlanıp, tahriş oluyorsa ya da çok kuruyorsa, cildinize sabun kullanmak yerine, cilt tipinize gör bir cilt arındırıcı tonik tercih edebilirsiniz. Toniğinizi de doğal bir ürün olarak kullanmak istiyorsanız; seyreltilmiş elma sirkesini yağlı ciltler içingülsuyunu ise tüm cilt tipleri için doğal bir tonik olarak güzenle kullanabilirsiniz.

 1. Alerjen Madde İçeren Ürünleri Kullanmak

Kendinize uygun olan kozmetik ürününüzü belirleyene kadar çok sayıda ürün markası değiştirebilirsiniz. Alerjik reaksiyon ve egzamaya meyilli olan kişilerde, alerjen madde içerikli kozmetik ürünlerin kullanımı zamanla duyarlılık göstermeye neden olarak, egzama oluşumuna neden olabilmektedir. Yine tahriş olmaihtimali yüksek olan, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde bazı kozmetik ürünler egzama oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu hassasiyete sahip olan kişilerin bu şekilde irritan veya alerjik madde içeriği barındırmayan ürünleri kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca şu da unutulmamalıdırki kimyasal madde içerikli ürünler yerine herzaman doğal içerikli ürünleri kullanmak tüm cilt tipleri için elbetteki herzaman en sağlıklı olandır.

 1. Strese Bağlı Tırnak Yeme Alışkanlığı

Doktora giden hastaların birçoğu ne yazıkki tırnak yemekdudak kabuğu soymaksaç koparmaksivilceleri sıkmakaşırı el yıkamak gibi alışkanlıklardan kurtulmak için tedavi olmak istemektedir. Bu tür alışkanlıklar strese bağlı olarak gelişim göstermektedir. Stres, sıkıntı, heyecan gibi durumlarda ya da boş kalındığında bu tür gereksinimler ortaya çıkabilmektedir. Bu kötü alışkanlıkların herhangi birinden öğrenildiğini söylemek çok da doğru olmaz fakat karşımızda daha çok özellikle anne ve babada bu tür alışkanlıklar mevcut ise çocuklar da görüp etkilenebilmektedir. Bu nedenle bu kötü alışkanlıklardan biran önce kurtulmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu kötü alışkanlıklar çocuklarınızda da başladığı zaman, büyüdüklerinde dahi yıllarca devam edebilmektedir ve tıpkı bir sigara bağımlılığı gibi kurtulmak hiç de sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. kesinlikle sivilcelerinizi sıkmayın.ben bu sekılde sivilce sıkarak yüzümde et beni gibi bir şişlik oluşmasına neden oldum ve soluğu plastik cerrahide aldım…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!