" /> Boya Lekeleri Nasıl Çıkar, Temizlemek İçin Yöntemler Nelerdir | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boya Lekeleri Nasıl Çıkar, Temizlemek İçin Yöntemler Nelerdir

Boya Lekeleri Nasıl Çıkar, Temizlemek İçin Yöntemler Nelerdir

Boya Lekeleri Nasıl Çıkar, Temizlemek İçin Yöntemler Nelerdir

Günlük hayatta zaman zaman karşılaştığımız lekelerden olan boya lekeleri kıyafetlerimize zarar verip görüntüsünü bozmaktadır. Peki boyalar yüzünden batan kıyafetlerimizi nasıl temizleriz? Boya lekeleri nasıl çıkar?

Boya lekesinin çıkarılmasında boyanın hangi tür boya olduğu uygulanacak yöntem için önemli bir etken olarak kabul edilir. Eğer lekeyi çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız lekenin çıkmasını daha güç bir hale getirmeden kuru temizlemeye götürmeniz daha doğru olacaktır. Bilinen birçok boya çeşidi vardır. Hepsinin içeriği farklıdır. Petrol bazlı boyaların temizlenmesi zordur. Su bazlı boyalar petrol bazlılara göre kolay temizlenirler.

Sentetik, selülozik gibi boyaların temizlenmesi için tiner, terebentin gibi ürünlere mutlaka ihtiyaç vardır.

Su bazlı boyalar ise, adından da anlaşıldığı üzere su ile çıkarılabilir özelliktedirler. Yağlı boyanın temizlenmesi ise zordur. Ama yağlı boyanın da kendi içinde türleri vardır, demir boyamak için kullanılanlar selülozik, ahşap boyamak için kullanılanlar ise sentetiktir. Yağlı boya tablolarında kullanılanlar ise bu iki grupta da yer almaz. Ama doğal yağlar ile inceltildiklerinden, terebentin ile inceltilerek, su ile temizlenebilir.

Bunu yapmak için ise boyanın fazla kurumamış olması gerekir.

>Lekelerin Çıkması İçin Diğer Yöntemler

Boya lekelerini çıkarmak gereken en önemli şey lekenin geçtiği kıyafetin tümünü beyazlatıcı ile ıslatmaktır. Ama bu yöntemi her türlü giyside uygulayamayabilirsiniz. Bu nedenle boya lekelerini çıkarmak zorlaşabilir. Boya lekesi olan kıyafetinizi leğen içine serdikten sonra üzerine yavaş yavaş soğuk su eklerseniz ve leğen dolduktan sonra boşaltarak bu işlemi birkaç kez tekrar ederseniz lekenin kaybolduğunu görebilirsiniz. Bazı lekelerin ise köpüklü soğuk suda bekletilmesi daha etkili olacaktır. Beyazlatıcı kullanabileceğiniz kıyafetlerinizde ise boya lekeli kıyafeti beyazlatıcı katılmış suyun içinde 6-7 saat bekletmeniz lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!