" /> BALIK EN GÜZEL NASIL PİŞİRİLİR? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BALIK EN GÜZEL NASIL PİŞİRİLİR?

BALIK EN GÜZEL NASIL PİŞİRİLİR?

Balık protein açısından ve omega 3 açısından en zengin kaynaklardan birisidir. Bir besini tüketmek sadece açlığın giderilmesi demek değildir aynı zamanda o besinin içerisinde bulunan yararlı tüm bileşenleri vücuda almak demektir. Bu nedenle omega 3 yağı ve protein açısından en iyi kaynaklardan birisi de balıktır. İyi bir balık pişirmek için yenecek olan balık cinsinin iyi tanınması gerekir. Balığın cinsine göre pişirme tekniği uygulanmalı ve o balıkla en iyi hangi yemeğin yapıldığını da bilinmek gerekir. Her balığın kızartması, buğulaması ya da ızgarası olmaz. Bunu bilmek için önce balığı çok iyi tanımak lazımdır. Balığın yapısına uygun pişirme yöntemi uygulanırsa hem damağa daha fazla hitap eden ve daha lezzetli bir yemek yaratılmış olur ve o balığın taşıdığı besin değerleri daha fazla miktarda alınmış olur.

Yağlı Balıklar

Bu balık çeşitleri daha çok soğuk sularda bulunduklarından ılıman iklime sahip sulardaki balıklardan çok daha fazla yağlı olurlar. Ülkemizde Karadeniz’deki tüm balık çeşitleri diğer denizlerimizdeki balıklara göre çok daha yağlıdır. Elbette hamsi bunların başında gelir ve zaten bu balık bir Karadeniz balığıdır. Diğer denizlerimizde de az miktarda hamsi bulunur ama Karadeniz hamsisi daha lezzetlidir çünkü yağ oranı çok daha fazladır. Bu diğer balıklar için de geçerlidir. Karadeniz’de yetişen bir istavrit Ege ya da Akdeniz’de yetişen bir istavrite göre daha yağlıdır ve dolayısı ile de çok daha lezzetlidir. Buradan anlaşılacağı gibi balığın yağ oranı ile suyun sıcaklık seviyesinin doğrudan bir ilişkisi vardır. Yağlı balıklardan iyi bir lezzet elde etmek isteniyorsa tava, mangal ya da buğulama yapmak en iyi pişirme yöntemidir. Bu balıklar asla bol yağda pişirilmemelidir. Çünkü balık zaten yağlıdır ve kendi yağında pişmelidir. Izgara ve tavada pişirilecekse çok fazla pişirip kurutulmamalı ve balığın içinin sulu kalmasına ve yağını tamamen kaybetmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde içerdiği besin değerlerinin çoğu kaybolacak ve diğer yandan lezzeti de büyük oranda kaybolacaktır. Balık pişirme konusunda yapılan en büyük yanlış ise patates kızartır gibi bol yağda balık pişirmektir. Bu balığın kuruması anlamına gelir ve lezzetini de azaltır. Özellikle yağlı balıklar asla bol yağda kızartılmamalıdır. Balığın kendi yağı sıvı yağ ile karışacak ve balığın rayihası ve lezzeti büyük oranda yok olacaktır. Yağsız balıklar belki bol yağda kızartılabilir ama o da gene tercih edilmemesi gereken bir pişirme yöntemidir. Balık asla patates gibi bol yağda kızartılan bir besin değeri değildir. Tıpkı kırmızı et nasıl bol yağda kızartılmıyorsa balık için de aynı şey söz konusudur.

Balık tava yaparken yani tavada balık kızartılıyorken de asla tavaya bol yağ dökülmemelidir. Özellikle yağlı balıklar (hamsi, çinekop, lüfer, palamut, uskumru vb) tavada kızartılacaksa tavaya hafif yağ gezdirmek yeterli olacaktır. Balık zaten kendi yağını salacak ve tava zaten yağlanacaktır. Diğer amaç ise balık yağın içinde yüzerek değil tavaya temas ederek pişmelidir. Bu hata tüm pahalı restoranlarda bile yapılmaktadır. O nedenle mutlaka balığın tavaya değmesi gerektiği ve bol yağ dökülen tavada kızartılmaması gerektiği mutlaka belirtilmelidir. Çünkü aksi halde pişen balık “tava balık” yerine “yağda balık” olur. Tavada ama bol yağda pişiyor olması onu balık tava yapmaz. Tavada ama az yağda pişmesi bir balığı tava balık yapar. Bu detay mutlaka bilinmelidir. Ana unsur balığın tavanın zeminine temas etmesi ve arkalı önlü içi sulu kalacak şekilde pişirilmesidir ve bu tüm tava balıklar için geçerlidir.

Az Yağlı Balıklar

Sıcak ve ılık sulara ait balık olduklarından yağ oranları azdır. Tavada, fırında ya da buğulaması yapılır. Pişirilme aşamasında tavaya biraz daha fazla sıvı yağ koyulabilir ama tıpkı yağlı balıklarda olduğu gibi asla yağın içinde yüzdürülmemelidir. Başka malzemeler katılarak lezzetlendirilebilen balıklardır. Tavada yapılacaksa sıvı yağ yerine tereyağı kullanılabilir ya da tereyağı ile zeytinyağı tavaya koyulabilir. Çorbaları yapılabilir, fırında yapılabilir ya da güveci ve ekişilisi gibi yemekleri de yapılabilir. Az yağlı olduklarından daha az koku salan balıklardır. Izgaraya uygun balıklar değillerdir. Aksi halde kuru bir balık yenmiş olur. Bu da lezzetsiz bir balık yemiş olmak demektir. Eğer tercih büyük balıktan yana ise fırında pişirilmesi en güzel sonucu verir ya da parçalara bölünüp güveci ya da sotesi yapılabilir. Hangi yöntemde pişirilirse pişirilsin bu balıkları mutlaka tereyağı ve zeytinyağı ile lezzetlendirmek gerekir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında balığın gerçek lezzetine varılmış olur ve balıklar da bu sayede tanınmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Cocuklarin sevecegi türden balık yemekleri tarifleriniz varsa eğer paylaşır mısınız?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!