" /> ALLIK SÜRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ALLIK SÜRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

ALLIK SÜRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Allık makyajın nokta atışıdır. Makyajın güzel ve kusursuz görünümünü sonlandıran yanlış uygulandığında makyajın tüm görünümünü bertaraf eden bir rolü bulunmaktadır. Her bölgesel makyajın püf noktaları bulunduğu gibi allık sürmenin de birçok bileşeni mevcuttur. Dikkat etmek gerek doğru adımları uygulamaktır.

YÜZ TİPİNE UYGUN ALLIK KULLANIMI

Yüz tipi allık sürme yöntemini belirleyen bir husustur. Öncelikle belirlenmesi gereken ise yüz tipinin hangisi olduğudur. Allık sürme şeklinin belirleyicisi olan bu ayrıntı doğru uygulama bulması adına önem arz etmektedir.

Uzun yüz; bu yüz tipine fırçayı elmacık kemiğinde çembere yakın bir görünüm sağlamak gerekir. Uzun bir hatta sahip olduğu için yüzü biraz toparlamak ve orantı katmak adına uygulanmalıdır.

Yuvarlak yüz; uzun yüz tipinin aksine yüzü daha düz hatlara sokmak için fırça v şeklinde elmacık kemiklere uygulanır. Bu yüz tipini yuvarlaklıktan arındırıp biraz düz hatlar katarak güzel bir görüntü oluşumunu sağlayacaktır.

Kare yüz; bu yüz tipi keskin hatlara sahiptir. Geniş yanaklar, kare şeklinde alın ve belirgin hatta sahip çene çizgisi bulunmaktadır. Görüntüyü yumuşatmak adına allık fırçasını doğru bölgeye sürmek büyük bir önem taşımaktadır. Geniş yanakların görünümünü küçültmek ve belirgin alın, çene bölgesini yumuşatmak için göz hizasından elmacık kemiğine uygulanmaya başlanır. Şakaklara doğru bir fırça darbesi ile yanakların görünümü doğallaştırılır. Alın bölgesine uygulanacak düz çizgiler ile de alın yüz uyumu sağlanır.

Dikdörtgen yüz; kare yüzün daha uzun halidir. Elmacık kemikleri belirginleştirecek şekilde allık uygulaması yapılmalıdır. Elmacık kelimelerine allık uygulanırken dikkat edilmesi gereken nokta burun ucundan aşağı inmemektir. Bu görün yüz tipini kareye döndürecek hatların yanlış görüntü oluşturmasına neden olacaktır.

Oval yüz; bu yüz tipinde elmacık kemikleri zaten oldukça belirgindir. Çeneye nazaran daha geniş bir alın vardır. Aynı zamanda çene yapısı da yumuşak bir görünüm sergiler. Allık uygulamak ve allık uygulanmasının güzel bir görüntü oluşturması oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gerek elmacık kemiğini ön planda tutarak allık sürmektir. Şakakları da kapsayacak şekilde uygulamak en doğru yöntem olacaktır.

Üçgen yüz; bu yüz tipi küçük çene ve belirgin elmacık kemiklerine sahiptir. Doğru allık uygulaması ile yüz tipine doğru görünüm katmak için v şeklinde elmacık kemiklerinden şakaklara doğru sürülmelidir. Aynı zamanda geniş bir alın faktörünün etkisini azaltmak için de kaş altından yüz merkezine doğru belli belirsiz fırça darbeleri yeterli olacaktır.

CİLT TONUNA UYGUN ALLIK SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Cilt tonuna uygun allık renk seçimi yapmak için ten rengi ile uyumlu bir tercih yapmalısınız. Bunun için de ten renginizden daha önemli bir faktör bulunur. Cilt alt tonu, ten renginden evvel bilinmesi gereken bir başka püf noktadır. Cilt alt tonu; cildin soğuk, sıcak veya nötr konumunu bildirmektedir. Renk seçiminde bize avantaj sağlayacak bir yöntemdir. Cilt alt tonunu öğrenmek kolay bir yöntemle mümkündür. Gün ışında bilek damarları kontrol edilerek yapılır. Eğer bilekteki damar renklerinizin görüntüsü mavi tonlarda ise; soğuk cilt altı, yeşil tonlarda ise; sıcak renkler, hem yeşil hem mavi ise; nötr bir cilt altına sahipsiniz. Soğuk tonlar için pembe, lacivert gibi seçimler yapmak doğru olacaktır. Sıcak tonlar için yeşil, kırmızı, şeftali tonlarına seçmek yakışını uygulamak olacaktır. Burada en şanslı olanlar ise nötr grubundakilerdir. Nötr cilt altı tonlarına sahip olan kişilere tabiri caizse hangi renk kullansa yakışır.

DOĞRU ALLIK SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Allık seçimini etkileyen unsur cilt tipidir. Cilt tipi yağlı, kuru, karma, normal olarak sıralanmaktadır. Yağlı ciltler dokunulduğunda yağlı hissi veren, parlak görünümdeki cilt tipidir. Kuru cilt tipi banyo sonrası kızarıklar oluşan, soğuk havalardan kötü etkilenen bir cilt tipidir. Karma cilt tipi ise; yüzün alın ve çene gibi bölgelerinin yağlı olmasıdır. Normal cilt tipi yağlı veya kuru olmayan ideal cilt tipidir.

Cilt tipi belirlendikten sonraki önemli aşama allık seçiminde hangi tipe hangi allık tercih edilmesi gerektiğidir. Toz allık, normal ve karma cilt yapısı olanların kolaylıkla sürmesini sağlayan allık çeşididir. Jel allık; yağlı ciltlerin favorisidir, kullanımı oldukça kolaydır ve sıvı allık olarak da çeşitlerini rastlanabilir. Krem allık; bu allık türü kuru ciltler için tercih nedenidir. Krem allığın, kremsi özelliğinden faydalanarak cilt tipine uygun tercih yapmayı sağlamaktadır.

Dipnot olarak; allık sürerken dikkat edilmesi gereken bir başka püf nokta da, toz allık kullanıcıları için olacaktır. Toz allıkları fırçaya sürdükten sonra biraz üflemenin faydası olur. Çünkü elmacık kemiğine bu şekilde uygulanacak toz allık doğal bir görünüm katmadığı gibi pürüzler de meydana getirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Beyaz tenliyim bazen bronz bazen pembe tonda allikya kullandigim oluyor abartilmadigi surece her ikisi de hos duruyor.bir keresinde yeni personel olsa gerek alligi fircaya uflemeden sürmüştü gercekten makyaj degil badana dedikleri olay bu olsa gerek 😷😤

  2. Yuzunuze surdugunuz her seyi ozellikle toz olanlari findoten allik veya bronzer gibi olanlari fircaya surdukten sonra mutlaka ufleyin fazla toz kabarciklari yüzünzde dagilmasin arti düz bi serit halinde degil fircayi hafif yuvarlayarak surmek daha dogal görünüm sağlar 🤗

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!