" /> Adet öncesi gerginliği azaltmanın yolları | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet öncesi gerginliği azaltmanın yolları

Adet öncesi gerginliği azaltmanın yolları

Adet Gerginliği

Sağlıklı bir kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her ay adet görür. Adet dönemindeki kadınları yüzde 95’i hormonsal değişiklikler nedeni ile istemsizce adet dönemlerinde adet gerginliği yaşarlar.

Adet gerginliği, adet olmadan birkaç gün önce özellikle adetten önceki gün ve adet süresi boyunca yaşanmakta hatta adet sonrasında gelen günlerde de yaşanabilmektedir.
Adet dönemindeki bir kadının anlayışı ve kötü olaylara karşı dayanma gücü en aza inmektedir. Bu ağrılar adet dönemindeki kadının yaşam kalitesini düşürmektedir. Kadınlar şiddetli karın ağrıları nedeniyle hastaneye bile başvurabilmektedirler. Bu denli şiddetli olan ağrılar kadınların gece uykusunu bölüyor, uykusu bölünen kadınlarında adet gerginliği artıyor.

Progesteron hormonunun salgılanma oranı adet döneminde bir azalıp bir artmaktadır. Bu süreç adet dönemindeki kadının fizyolojik olarak değişmesine sebep olmakla birlikte ruhsal olarak da değişmesine sebep olur. Bu dengesizlik kadınları gergin bir ruh haline sürüklemektedir.
Kadınlarda adet döneminde kasıklarda, iç bacakta ve sırt bölgesinde ağrılar meydana gelmektedir. Ufak bir ağrı bile insanı gergin yapabiliyorken bu ağrıların birleşimi nedeniyle daha büyük gerginlikler yaşanabiliyor.

ADET DÖNEMİNDE GERGİNLİĞİ AZALTMANIN YOLLARI

Adet döneminde olan bir kadına çevresi hoşgörülü davranmalıdır. Ilımlı yaklaşımlar gerginliği alabilir. Beslenme her şeyden önemlidir. Normal durumlarda bile beslenmenin ruh hali üzerinde etkisi oldukça önemlidir. Kötü bir beslenme insanı mutsuz edebilmektedir. Adet döneminde daha doğal beslenmekte fayda var.

Çikolatanın endorfin hormonunu yükseltip insanı mutlu ettiği bilinmektedir. Adet döneminde şeker ihtiyacı artan kadın çikolata ile bu ihtiyacını azaltmaya çalışmaktadır. Ancak çikolata tüketildiğinde vücudun şekerini bir anda yükseltip sonra düşürdüğü için zaten hormonsal değişiklikler yaşanan vücutta iyice bir dengesizlik yaşanacaktır ve bu durum adetli kadının gerginliğini arttıracaktır. Kurumuş ya da normal meyveler yoluyla şeker ihtiyacını azaltmaya çalışmak daha sağlıklı bir yol olacaktır.

 

Adet düzensizliği nedenleri tanı ve tedavisi nelerdir ?

Adet Döneminde Seks Zararlı mıdır ?

Adet döneminde cinsel ilişki zararlı mıdır ? Gebe Kalınır mı ?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
adet gerginliği

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!