" /> Adet döneminde cinsel ilişki zararlı mıdır ? Gebe Kalınır mı ? | Doğal Kadın

Türkiye'nin En Büyük Bayan Gümüş Takı Kolye Aksesuar Sitesi
www.gumuscity.com'dan Güvenli Alışveriş Yapabilirsiniz.
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet döneminde cinsel ilişki zararlı mıdır ? Gebe Kalınır mı ?

Adet döneminde cinsel ilişki zararlı mıdır ? Gebe Kalınır mı ?

Adet Döneminde Cinsel İlişki

Regl döneminde olan bir vajinada rahmin içindeki dokular kanayarak dökülür ve böylece vücuttan atılır. Bu doku hamilelik durumu gerçekleşirse bebeğin rahme tutunmasını sağlayan bir dokudur. Adet dönemine giren bir kadın, adet döneminde cinsel ilişki doğru mu yoksa yanlış mı olduğu konusunda kararsız kalmaktadır. Adet döneminde cinsel ilişki çiftlerin kendi seçimlerine bağlıdır. Ancak bazı hususlar vardır ve bunların bilinmesi faydalı olabilir.

ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ ZARARLI MIDIR?

Regl döneminde kanda bazı değerlerde değişiklik olmaktadır. Örneğin kandaki östrojen değerinde düşüklük meydana gelmektedir. Vajinanın ürettiği yararlı bakterilerde ve laktik asit oranlarında azalma meydana gelir. Yararlı bakteriler ve laktik asit vajinayı enfeksiyondan koruduğu için adet döneminde bu koruma azalır yani enfeksiyon kapma olasılığı yükselir. Bununla birlikte adet döneminde olan bir kadının rahim ağzı, kanı dışarıya atabilmek için genişler. Bu genişleme eğer enfeksiyon kapılırsa, enfeksiyonun üst organlara yayılma riskini doğurur. Kısaca, adet döneminde olan bir kadının rahmi hastalıklara karşı korumasızdır.

Tıbbi açıdan adet döneminde cinsel ilişkinin herhangi bir zararı yoktur. Tek sorun, enfeksiyon olasılığının olması. Onun dışında cinsel ilişki çiftlerin tercihlerine kalmaktadır. Ama adet döneminin ilk iki gün uzak kalmakta fayda var. Adet döneminde bir kadının libidosu yükselir ancak kanamasından dolayı cinsel ilişkiden uzak kalmak isteyebilir.

REGL DÖNEMİNDE GEBE KALINABİLİR Mİ?

Regl döneminde gebe kalmak normal zamanlarda gebe kalmaktan daha az olasıdır ancak ‘kesinlikle gebe kalınmaz’ algısı yanlıştır. Gebelik olasılığı düşükte olsa mevcuttur. Toplumda adet döneminde girilen ilişkinin kısırlığa neden olacağına dair söylentilerinde aslı yoktur. Aynı şekilde adet kanının zehirli kan ya da pis kan olduğuna dair söylentilerinde aslı yoktur. Sonuç olarak, adet döneminde cinsel ilişkiye girmek çiftlerin kararına bağlıdır.

 

Adet Döneminde Seks Zararlı mıdır ?

Adet düzensizliği nedenleri tanı ve tedavisi nelerdir ?

Adet öncesi gerginliği azaltmanın yolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

online sayaç
error: Content is protected !!